Wszystko o próchnicy butelkowej

Ocena: 3.03/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Stomatolodzy biją na alarm: coraz młodsze dzieci mają próchnicę. Wyjaśniamy, skąd bierze się choroba. Radzimy, jak możesz przed nią uchronić dziecko.

Aby zapobiec próchnicy butelkowej, regularnie odwiedzaj z dzieckiem stomatologa
Aby zapobiec próchnicy butelkowej, regularnie odwiedzaj z dzieckiem stomatologa

Pojawienie się pierwszego zęba u niemowlęcia sprawia rodzicom wielką radość. Jednak, gdy na wyczekanych zębach zaczynają pojawiać się niepokojące plamki, trzeba szybko działać, by zatrzymać rozwój zmian próchniczych na mlecznych zębach dziecka.

 

 

Pierwsze oznaki próchnicy

Mleczaki psują się dużo szybciej niż zęby stałe, ponieważ są słabsze, mniej nasycone związkami mineralnymi. Na początku na ząbku tworzy się plama, przebarwienie, które jest niewidoczne gołym okiem - można je jedynie zaobserwować pod dużym powiększeniem. Później choroba przybiera na sile i zaczyna wnikać w głąb zęba, czego skutkiem są widoczne zmiany i ubytki. Każda zmiana próchnicza na zębie powoduje, że szkliwo staje się szorstkie, a co za tym idzie łatwiej przyczepiają się do niego cząstki jedzenia czy słodkich napojów, stając się pokarmem dla bakterii odpowiedzialnych za dalszy rozwój choroby.

 

Przebieg

Próchnica butelkowa jest groźną chorobą, prowadzącą do zniszczenia koron zębowych. Najpierw zmiany widoczne są na górnych jedynkach tuż przy dziąsłach, jednak szybko rozprzestrzeniają się na kolejne. Proces ten może spowodować powikłania ropne, zażywanie antybiotyków oraz bolesne leczenie zębów. Pamiętaj, że zepsute zęby źle wpływają na cały organizm - bakterie ropne wychodząc od zębów mogą uszkodzić mięsień sercowy, zastawki lub stawy.

Zachorowanie na próchnicę najbardziej grozi niemowlętom i małym dzieciom, kładzionym do snu z butelką w buzi. Znajdujące się w butelce fermentujące napoje, mają w sobie cukier - mleko czy słodkie soki owocowe lub słodzona woda - oblepiają zęby, gromadzą się wokół nich, doprowadzając do uszkodzenia. W nocy wydzielanie śliny oraz oczyszczanie i neutralizowanie kwasów organicznych jest zdecydowanie mniejsze niż w dzień, co powoduje zakwaszenie w jamie ustnej i w efekcie powstawanie ubytków zębowych.

 

Co to jest próchnica butelkowa wyjaśnia Magdalena Kośmider, stomatolog:

 

 

 

 

Ból

Podczas rozwoju zmian próchniczych na zębach pojawia się ból, który utrudnia gryzienie i żucie, co skutkuje brakiem apetytu i chęci do spożywania posiłku. Maluch nie chce pić ciepłych i zimnych napojów ze względu na ból.

 

Leczenie

Jeśli zdarzy się, że chorego zęba mlecznego nie da się już uratować, tylko należy go wyrwać, w takiej sytuacji istnieje ryzyko wad zgryzu - brak choćby jednego zęba może zaburzać relacje między pozostałymi.

 

Zapobieganie

Jeśli twoje dziecko pije mleko z butelki, nie znaczy to jednak, że na pewno będzie mieć próchnicę butelkową. Przestrzegając pewnych zasad, można uchronić malucha przed tą chorobą.

 

  1. Sen bez butelki. Nie ucz dziecka zasypiania z butelką z piciem w buzi. Poza próchnicą grozi maluchowi zachłyśnięcie.
  2. Do picia - woda. Staraj się przyzwyczajać swoją pociechę do picia niegazowanej wody mineralnej - bez cukru, konserwantów, soków owocowych. Woda ma naprawdę dobry smak i nie szkodzi zębom, a przede wszystkim doskonale gasi pragnienie.
  3. Kubek/bidon ze słomką lub łyżeczka. Gdy mały człowiek kończy sześć - siedem miesięcy, powoli rezygnujcie z picia z butelki na rzecz jedzenia łyżeczką czy picia z kubka ze słomką. Zwykle na picie z kubeczka dzieci poświęcają mniej czasu niż na picie z butelki - butelka ze smoczkiem działa na dzieci uspokajająco, dlatego trudno jest im z niej zrezygnować.
  4. Czyszczenie dziąseł. Przed wyrżnięciem się pierwszego zęba, dziąsła malucha przecieraj zwilżonym w przegotowanej wodzie jałowym gazikiem.
  5. Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda… Po pojawieniu się pierwszego zęba, szczególnie dbaj o higienę jamy ustnej swojego dziecka. Na rynku są dostępne specjalne pasty dla niemowląt, które nie umieją jeszcze wypłukiwać zębów po myciu. Po jedzeniu, a zwłaszcza przed snem, szoruj z maluszkiem zęby przez dwie minuty ( łatwiej jest mierzyć czas minutnikiem), ucz go prawidłowych ruchów szczoteczką. Możesz sięgnąć także po specjalną szczoteczkę nakładaną na palec. Kiedy natomiast maluch nauczy się płukać buzię, kup pastę z fluorem. Pamiętaj, że w pierwszych latach życia kształtują się nawyki higieniczne dziecka.
  6. Kontrole u dentysty. Regularnie kontroluj uzębienie dziecka u stomatologa dziecięcego. Zanim dziecku wyrżną się pierwsze zęby, już wtedy wybierz się z nim do dentysty. Po pojawieniu się pierwszego zęba co pół roku odwiedzaj gabinet stomatologiczny, by w porę lekarz dostrzegł zmiany na zębach i podjął stosowne leczenie.
  7. Nie zarażaj swego dziecka próchnicą - noworodki nie przychodzą na świat z próchnicą na zębach, zwykle dostają ją w "spadku" po rodzicach. Żeby uniknąć zarażenia, nie oblizuj smoczka ano łyżeczki przeznaczonej do karmienia malucha, nie całuj małego człowieka w usta i nie pij z jego kubeczka, np. sprawdzając smak czy temperaturę picia.
  8. Różnorodna dieta. Urozmaicaj dietę dziecka -jego posiłki niech będą bogate w witaminy, wapń, fosfor. Niech maluch uczy się gryźć, żuć - wtedy jego szczęka pracuje i rozwija się.

 

Pamiętaj, że dbając o zdrowe zęby, zapobiegając próchnicy butelkowej, inwestujesz w swoje dziecko - unikacie w ten sposób wielu chorób, mających swój początek w próchnicy butelkowej.

Tematy: karmienie, dieta dziecka, stomatolog, próchnica butelkowa, pierwsze zęby, pedodonta, mleczne zęby

Komentarze