Wróć z wakacji bez sensacji

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wyjazd całą rodziną to sama radość! Świeże powietrze, słońce, nasze dziecko wybiega się, wybawi, zahartuje. Niestety, nasze oczekiwania często mijają się z rzeczywistością. Gorączka, biegunka czy stłuczone kolano mogą przydarzyć się naszemu maluchowi także w czasie wakacji.

Przed planowanym wyjazdem warto zastanowić się nad różnego rodzaju chorobami
i dolegliwościami, które mogą przytrafić się naszemu dziecku i odpowiednio wyposażyć apteczkę. Warto też porozmawiać z lekarzem pediatrą - z pewnością doradzi, w co warto się zaopatrzyć.

Zmiana klimatu, inna woda lub spożywanie lokalnych specjałów to wyzwania dla naszego układu pokarmowego. Około 40% podróżujących dzieci do 3. roku życia cierpi na zaburzenia jelitowe o różnym pochodzeniu, dające jednak podobny efekt - biegunkę. Za większość tych problemów odpowiadają bakterie, ale mogą wystąpić także zakażenia pierwotniakami i wirusami z grupy rotawirusa. W przypadku niemowląt i małych dzieci istotną rolę podczas podróży odgrywa także stres psychofizyczny.

Wszystkie wymienione wyżej problemy zaburzają prawidłową mikroflorę jelitową, co w konsekwencji może spowodować u dzieci dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. zaparcia, wzdęcia i biegunki różnego pochodzenia, w tym biegunka podróżnych).

 

Skład mikroflory jelitowej (szczepy, liczba) ma decydujący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Zapewnienie równowagi mikroflory pozwala zachować prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, zmniejszając ryzyko pojawienia się zaburzeń jelitowych w podróży. 

 

 

Komentarze