Trądzik noworodkowy – jak wygląda i jak leczyć trądzik niemowlęcy?

Ocena: 4.81/5 Głosów: 76
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Trądzik noworodkowy wygląda podobnie jak trądzik pospolity typowy dla okresu dojrzewania. Pojawiają się zaskórniki, wypryski i czerwone krostki na buzi dziecka. Przyczyną wykwitów bywa przegrzanie lub nieprawidłowa pielęgnacja skóry malucha. O sposobie leczenia trądziku niemowlęcego decyduje lekarz.

Fotolia

Co to jest trądzik noworodkowy?

 

Zmiany na skórze u dziecka zawsze stanowią źródło niepokoju. Do najczęściej występujących problemów skórnych zalicza się trądzik noworodkowy, który wielu rodziców zauważa u swojej pociechy w pierwszych dniach po porodzie. Z wypryskami na twarzy, które de facto powinny dotyczyć dzieci w wieku dojrzewania zmaga się ponad połowa dzieci. Trądzik u dziecka obserwuje się nie tylko na policzkach, nosie czy podbródku. Wykwity mogą wystąpić także na plecach czy szyi. 

O trądziku noworodkowym mówimy wówczas, kiedy zmiany skórne pojawią się od momentu urodzenia, do ukończenia przez dziecko 4 tygodni. Kiedy trądzik pojawia się w po ukończeniu 4 tygodnia życia malucha, mówimy o trądziku niemowlęcym. 

 

Jakie ma przyczyny i jak wygląda trądzik niemowlęcy? 

 

Objawy trądziku niemowlęcego są podobne, jak u młodzieży czy osób dorosłych. Na twarzy dziecka pojawiają się niewielkie grudki i krostki o delikatnie czerwonym zabarwieniu. Mogą również wystąpić guzki podskórne i zaskórniki – głównie na czole, podbródku czy policzkach. Rzadko obecność trądziku niemowlęcego spotyka się na klatce piersiowej bądź też na plecach noworodka.

Za główną przyczynę trądziku u niemowląt uznaje się przekazywanie noworodkowi matczynych hormonów – androgenów. Hormony te przenikają przez łożysko w okresie ciąży, jak i również podczas karmienia piersią. Warto dodać, że u dzieci karmionych naturalnie, objawy trądziku u noworodków wyrażają się silniej za sprawą hormonów przyjmowanych wraz z mlekiem matki.

Istnieją również przypadki, kiedy powodem trądzikowych krostek u niemowlaka jest nieprawidłowa pielęgnacja. Szkodliwe jest zwłaszcza stosowanie w zbyt dużej ilości ciężkich olejów mineralnych, które powoduje zaburzoną pracę gruczołów łojowych dziecka, a tym samym skutkuje pojawieniem się wykwitów grudkowo-krostkowych. Znaczenie ma również płeć dziecka – udowodniono naukowo, że więcej przypadków trądziku niemowlęcego na twarzy i ciele obserwuje się u chłopców, niż u dziewczynek.

 

Jak leczyć trądzik u niemowląt? 

 

Niezwykle istotne jest stwierdzenie czy niemowlę ma trądzik, czy krostki na buzi to tak naprawdę wysypka alergiczna wywołana np. uczuleniem na laktozę. Dlatego też każdą niepokojącą zmianę na skórze dziecka rodzic powinien skonsultować z położną bądź lekarzem. Po stwierdzeniu, czy to trądzik niemowlęcy, ważne jest, aby uświadomić rodziców w kwestii pielęgnacji skóry dziecka.

Należy pamiętać, że wyciskanie krostek na buzi niemowlaka jest przeciwwskazane. Taką metodą możemy spowodować więcej szkód niż pożytku. Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, która złagodzi powstałe wykwity i zapobiegnie pojawieniu się nowych wyprysków na skórze niemowlaka, jak i złagodzić jego przebieg. Nie należy stosować zbyt dużej ilości balsamów do ciała oraz oliwek. Zaleca się także rezygnację ze stosowania ciężkich, chemicznych olejów do kąpieli. W aptece są dostępne specjalistyczne preparaty, dostosowane do delikatnej skóry niemowlęcia. o tym, czym smarować trądzik noworodkowy, decyduje lekarz. 

Aby zapobiec trądzikowi u niemowląt, nie można przegrzewać dziecka. Ubranie niemowlaka powinno być dostosowane do temperatury panującej w otoczeniu. Ważny jest ponadto skład materiałów – ubranka powinny być bawełniane.

O tym, ile trwa trądzik noworodkowy, decyduje jakość zabiegów higienicznych, jednak większość zmian trądzikowych u dzieci samoistnie znika z ciągu kilku tygodni. Jednak, w sytuacji kiedy trądzik niemowlęcy nie przemija, a wręcz zmiany skórne wręcz się nasilają, może okazać się, że będzie konieczna terapia przeciwzapalna lub przeciwtrądzikowa.

Tematy: trądzik noworodkowy, trądzik niemowlecy, zmiany skórne u dziecka, krostki na budzi dziecka, trądzik u niemowlaka, trądzik u noworodka

Komentarze