Swędzenie odbytu u dziecka – jakie są przyczyny i jak pomóc, kiedy swędzi odbyt?

Ocena: 3.82/5 Głosów: 34
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przyczyną swędzenia odbytu u dziecka jest najczęściej owsica. Co charakterystyczne przy zakażeniu owsikami, świąd odbytu w nocy ulega nasileniu. Kiedy dziecko skarży się na swędzenie pupy, pod uwagę należy wziąć również choroby odbytu, takie jak choćby hemoroidy. Piekący i swędzący odbyt to także objaw zakażenia skóry, a nawet chorób ogólnoustrojowych, dlatego, kiedy dziecko skarży się na świąd tych okolic, należy zgłosić się do lekarza.

Fotolia

Owsiki – przyczyna swędzenia odbytu u dziecka w nocy

 

Za zdecydowaną większością przypadków swędzenia pupy u dziecka odpowiedzialne są zakażenia pasożytami. W czołówce znajduje się Enterobius vermicularis, który wywołuje powszechnie znaną owsicę. To jedna z najczęściej występujących chorób wywoływanych przez pasożyty u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci zakażają się przez połknięcie jaj, do czego dojść może po kontakcie ze skażonymi powierzchniami (pościel, ręczniki, zabawki, klamki, meble). Pasożyt żyje w przewodzie pokarmowym. Nocą samice składają jaja w okolicach odbytu. Skóra w tej okolicy jest zmieniona zapalnie – typowy jest zaczerwieniony i swędzący odbyt u dziecka.

Swędzenie odbytu u dziecka w nocy to sztandarowy objaw owsicy, jednak dodatkowo mogą wystąpić osłabienie, rozdrażnienie, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci i brak apetytu. W celu zdiagnozowania owsicy należy pobrać wymaz z odbytu. Istnieją dwie, równie skuteczne metody – przylepca celofanowego lub szklanej bagietki owiniętej celofanem. Wymaz pobiera się rano, przed myciem dziecka. Tego typu badanie na pasożyty musi być powtarzane, przynajmniej 3-krotnie, w różne dni, gdyż pojedyncze wyniki nie zawsze pozwalają na wykrycie jaj pasożyta.

Kiedy z powodu zakażenia pasożytami nocą dziecko swędzi pupa domowe sposoby nie przyniosą rezultatu. Koniecznie należy wdrożyć leczenie przyczynowe, czyli wyeliminować zakażenie. Leczeniu należy poddać wszystkich członków rodziny, podając lek przeciwpasożytniczy. Niezwykle ważna jest również odpowiednia higiena – krótko obcięte paznokcie, częsta zmiana bielizny, spanie w obcisłej piżamie, dokładne mycie rąk oraz staranne pranie pościeli.

    

Jakie choroby odbytu u dziecka wywołują świąd?

 

Choć choroby odbytu, takie jak przetoki, szczeliny czy hemoroidy u dzieci występują dość rzadko, należy wziąć je pod uwagę, ustalając przyczynę świądu odbytu

Szczeliny okołoodbytnicze to pęknięcia skóry wokół odbytu spowodowane nadmiernym rozciąganiem śluzówki. Najczęściej spowodowane są przewlekłymi zaparciami. Gdy stolec jest zbyt twardy i zbity, jego wydalenie może wiązać się ze sporym wysiłkiem. Powstające wówczas pęknięcia wewnętrznej warstwy śluzówki, mogą z czasem się pogłębiać i tworzyć szczeliny odbytu.

Problemy z wypróżnieniem sprzyjają także powstawaniu żylaków odbytu (hemoroidów), czyli nadmiernie poszerzonych naczyń żylnych okołoobdytniczych. Podobnie jak w przypadku szczeliny, dziecko skarży się na ból i swędzenie odbytu, możliwa jest także obecność niewielkiej ilości krwi w stolcu. By uniknąć problemów z zaparciami u dziecka, zaleca się dietę bogatą w błonnik, a ubogą w węglowodany. Ważna jest także duża ilość przyjmowanych płynów.

Zmiany w obrębie skóry wokół odbytu mogą być także wywołane biegunkami. W przewlekłych biegunkach skóra wokół odbytu może być niezwykle podrażniona i odparzona, skłonna do pęknięć, co podobnie, jak w przypadku szczeliny, czy hemoroidów, będzie objawiać się pod postacią szczypania, świądu lub śladów krwi na papierze toaletowym.

  

Swędzący odbyt i zmiany skórne na pupie dziecka – co to znaczy?

 

Zdarza się, że przyczyną swędzenia odbytu u dziecka są choroby skóry, do których zalicza się między innymi łuszczycę i liszajca zakaźnego. W tych jednostkach chorobowych zmiany zlokalizowane są między innymi w okolicy odbytu i pośladków, ale często manifestują się także w innych miejscach.

W liszajcu obserwuje się wysypkę pod postacią drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem, które łatwo pękają i pozostawiają miodowo-żółte strupy. W łuszczycy natomiast charakterystyczne są okrągłe, płaskie grudki na skórze pokryte srebrzystą łuską. Prawidłowe leczenie w tych schorzeń poprowadzi lekarz dermatolog.

Swędzenie pupy dziecka może być także wynikiem zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego. Szczególnie łatwo o takie infekcje u maluchów, zwłaszcza gdy cierpią na pieluszkowe zapalenie skóry. Mogą one przybierać postać rożnego rodzaju osutek. Towarzyszy im zazwyczaj ból i świąd tej okolicy. Zmiany w grzybiczym zapaleniu skóry mają postać rumieniowych ognisk o dobrze zaznaczonych granicach i złuszczaniu pośrodku.

Natomiast zakażenia o podłożu bakteryjnym mogą przybierać różne formy, których jedyna cechą wspólną jest rumienione tło wykwitu. Jednym z takich zakażeń jest paciorkowcowe zapalenie skóry okolicy okołoodbytowej. Typowa rumieniowa osutka rozpoczyna się w okolicy odbytu i szerzy się odśrodkowo, czasami obejmując również okolice sromu lub moszny i prącia, co ważne i charakterystyczne nie towarzyszą jej żadne objawy ogólne, takie jak, np. gorączka.

  

Dlaczego jeszcze dziecko swędzi odbyt?

 

Swędzenie odbytu u dziecka może być również jednym z objawów choroby ogólnoustrojowej. Takie dolegliwości występują w przebiegu między innymi cukrzycy, chorób tarczycy, niektórych chorób wątroby. Jeśli nie uda się uchwycić pasożytniczej lub infekcyjnej przyczyny świądu w odbycie u dziecka, warto pokusić o wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, które pomogą określić, czy nie mamy do czynienia z jednym z poważniejszych, powyżej wymienionych schorzeń.

Dość często zdarza się, że za świądem odbytu u dziecka stoi reakcja alergiczna. Może być to wynik uczulenia na różnorodne środki stosowane do pielęgnacji malucha czy też proszki do prania i płukania tkanin. Alergię mogą wywołać także materiały z jakich wykonane są pieluszki i bielizna dziecka. Skóra okolicy krocza lub całej okolicy pieluszkowej jest zaczerwieniona, przekrwiona, pogrubiała, może z niej sączyć się płyn surowiczy. Leczenie polega przede wszystkim na wyeliminowaniu drażniącego czynnika.

Za swędzenie okolic odbytu u dziecka bywa również odpowiedzialna zła higiena malucha. Zbyt rzadkie zmienianie pieluszek czy używanie środków do pielęgnacji nie przeznaczonych dla danej grupy wiekowej. Nie wolno zapominać, że skóra malucha jest niezwykle wrażliwa i delikatna. Zaleca się, by przy każdej zmianie pieluszki umyć okolicę krocza ciepłą wodą, bez mydła i wysuszyć ją bawełnianym ręcznikiem. Odradza się stosowania nawilżanych chusteczek, ponieważ mogą one zawierać różne podrażniające skórę substancje.

Tematy: swędzenie odbytu u dziecka, świąd odbytu u dziecka, swędzenie pupy u dziecka, dziecko swędzi odbyt, choroby odbytu u dzieci

Komentarze