Sposoby na kolkę u niemowlaka – co robić, kiedy niemowlę ma kolkę?

Ocena: 3.4/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kolka u niemowlaka objawia się dokuczliwym skurczowym bólem brzuszka występującym przede wszystkim w godzinach wieczornych. Kiedy dziecko ma kolkę, głośno płaczę, pręży ciało, a jego brzuszek jest twardy i napięty. Istnieje wiele sposobów na kolkę, które pomagają pozbyć się nadmiaru gazów w jelitach i wzdęć, a tym samym złagodzić dolegliwości i uspokoić malucha. Co robić, kiedy niemowlę ma kolkę? Jak mu pomóc?

Fotolia

Kolka u niemowlaka – przyczyny kolkowego bólu brzucha   

 

Przyczyną kolki u niemowlaka jest niedojrzałość układu pokarmowego Ataki kolki, czyli nagłego i bolesnego skurczu jelit, pojawiają się zwykle między 1 a 3. miesiącem życia dziecka. Ataki pojawiają się około trzy razy w tygodniu i trwają co najmniej trzy godziny dziennie. Dziecko zaczyna płakać najczęściej w godzinach wieczornych. W trakcie ataku kolki dziecko pręży się, wierzga nóżkami, zaciska piąstki. Brzuszek niemowlaka jest twardy i napięty. Kolka ustępuje zwykle około 3 miesiąca życia.

Powodem kolki u noworodka oprócz niedojrzałości układu pokarmowego może być również alergia na białko mleka krowiego, które spożywa mama bądź też niedobór enzymu (laktazy), który odpowiada za trawienie laktozy (cukier zawarty w mleku). Czynnikiem predysponującym do pojawienia się kolek niemowlęcych może być też duża ilość połykanego powietrza podczas karmienia piersią lub ssania butelki. Gromadzące się w jelitach powietrze jest przyczyną wzdęć i może powodować bolesne skurcze brzuszka u dziecka.

 

Jak karmić, żeby dziecko nie łykało powietrza? 

 

Istnieje kilka sposobów na atak kolki u niemowlaka, które mogą przynieść ulgę dziecku. Pierwszym z nich jest odpowiednie karmienie. Uważa się, że zbyt szybkie i łapczywe jedzenie może być przyczyną kolek u dziecka. Dziecko, które je szybko, połyka duże ilości powietrza, które wywołują wzdęcia i nadmiar gazów. Jak karmić dziecko, by nie miało kolki? W trakcie karmienia piersią należy zwrócić uwagę na to, aby niemowlę obejmowało ustami brodawkę wraz z otoczką. Jeśli maluch je zbyt łapczywie, należy karmić go w pozycji lekko odchylonej do tyłu, dzięki mleko wolniej będzie wpływało do jego ust.

Zaleca się również odciągnięcie niewielkiej partii mleka przed przystawieniem malucha, po to aby piersi nie były zbyt pełne. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolki niemowlęcej, ważne jest także by nie przekarmiać maluszka. Lepiej jest przystawiać dziecko do piersi częściej, ale na krócej.

Jeśli dziecko ma kolkę, a karmione jest mlekiem modyfikowanym, najlepiej zaopatrzyć się w butelkę antykolkową, która ma zapobiegać połykaniu nadmiernej ilości powietrza w trakcie ssania. Bardzo ważne jest, by smoczek w trakcie był całkowicie wypełniony mlekiem. Po każdym karmieniu należy trzymać dziecko w pozycji pionowej nawet do 30 minut, dopóki mu się nie odbije. 

 

Co jeść, żeby dziecko nie miało wzdęć?

 

Sposobem na kolkę u dziecka jest także prawidłowa dieta podczas karmienia piersią. Należy przede wszystkim obserwować malucha i odnotowywać, którym pokarmom zjedzonym przez matkę towarzyszą wzdęcia i kolkowe bóle brzuszka. Dieta kobiety karmiącej piersią powinna być zdrowa i zbilansowana, obfita w różnorodne składniki pokarmowe, tj. taka jaka powinna być w okresie ciąży.

Dziecku na pewno nie służą potrawy ciężkostrawne, smażone, doprawione ostrymi przyprawami. Aby pomóc niemowlakowi z kolką, w okresie laktacji dobrze jest ograniczyć spożywanie produktów wzdymających, takich jak kalafior czy też rośliny strączkowe. Wiele kobiet ogranicza również spożycie czekolady w okresie karmienia piersią.

 

Masaż na kolkę – jak masować brzuszek niemowlaka? 

 

Delikatny masaż brzuszka przy kolce może przynieść dziecku dużą ulgę. W celu wykonania takiego masażu należy położyć dziecko na plecach i delikatnie dłonią masować brzuszek kolistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Można również delikatnie uciskać dłonią brzuszek dziecka, co pomoże pobudzić jelita do pracy.

Na kolkę pomocne będzie również wykonywanie rozgrzewających okładów (np. z pieluszki tetrowej ogrzanej na grzejniku) bądź ciepła kąpiel podczas ataku kolki. Ciepło pomoże w rozluźnieniu mięśni i pozwoli dziecku się zrelaksować.

Sposobem na wzdęcia u niemowlaka jest również przywodzenie kolanek do brzuszka bądź też układanie malucha na brzuszku i masaż plecków. Takie czynności usprawnią pracę jelit i przyspieszą wydalanie nadmiaru gazów.

 

Krople na kolki – sposób na nadmiar gazów i wzdęcia 

 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów łagodzących nieprzyjemne objawy kolki. Preparaty te pomagają usunąć gazy z jelit niemowlaka. Są to głównie środki na bazie kopru włoskiego oraz rumianku w postaci herbatek. Pomocne mogą być również krople na kolki  zawierające dimetykon. Substancja ta łagodzi wzdęcia u niemowlaka i ułatwia usuwanie nadmiaru gazu z przewodu pokarmowego. Preparaty te dostępne są w aptece bez recepty. 

Jeżeli kolka u noworodka wynika z nietolerancji laktozy, warto sięgnąć po krople z laktazą. Można sięgnąć po nie zarówno wówczas gdy dziecko karmione jest piersią, jak i kiedy korzystamy ze sztucznych mieszanek. 

 

Co robić, gdy dziecko ma kolkę?

 

Atak kolki wywołuje u dziecka lęk i napięcie, co dodatkowo wzmaga ból. W takich chwilach należy jak najczęściej kołysać malucha, tulić go i nosić na rękach. Uważa się, że zbyt duża ilość wrażeń w ciągu dnia sprzyja atakom kolki, dlatego też ważne jest, aby rytm dobowy niemowlęcia był unormowany.

Podczas ataku kolki u niemowlaka należy go nosić tak, aby głowa znajdowała się wyżej niż reszta ciałka. Brzuszek powinien przylegać do przedramienia rodzica. Dziecko noszone w takiej pozycji znacznie lepiej może odprowadzać gazy.

Tematy: sposoby na kolkę u niemowlaka, masaż brzuszka na kolkę, karmienie piersią a kolka, kolka u noworodka, co na kolkę

Komentarze