Sposoby na bolesne ząbkowanie

Ocena: 4.01/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy ślinienie się dziecka oznacza ząbkowanie? Jak pomóc niemowlęciu, któremu dokuczają swędzące dziąsła? Kiedy dzieciom zaczynają się wyrzynać pierwsze zęby? Sprawdź, co możesz zrobić, gdy twój maluch ząbkuje!

O higienę jamy ustnej niemowlaka warto zacząć dbać, zanim jeszcze pojawią się pierwsze zęby.
O higienę jamy ustnej niemowlaka warto zacząć dbać, zanim jeszcze pojawią się pierwsze zęby.

Bezzębny uśmiech rozczula rodziców, babcie, ciocie. Pojawienie się pierwszego zęba wywołuje również niemałe emocje. Jednak do tego czasu trzeba uzbroić się w cierpliwość i przeżyć wraz z maluszkiem bolesne ząbkowanie.

Rozpoznać ząbkowanie

Wyrzynaniem się pierwszego zęba często tłumaczy się drażliwość dziecka, jego nerwowość, a nawet choroby. Gdy ząbek jest blisko, zauważysz u maluszka zaczerwienienie dziąseł, ślinienie się, potrzebę żucia wszystkiego, co wpadnie małemu w rękę. Bądź jednak czujna - ząbkowanie nie wywołuje gorączki, biegunki, utraty apetytu czy wymiotów. Jeżeli zauważysz u swego dziecka takie objawy, skontaktuj się z lekarzem. Ząbkujące niemowlę wygląda na zdrowe poza tym, że cieknie mu ślina z ust - wycieraj ją, by nie podrażniała skóry na brodzie. Pierwszy ząbek uwypukla się w dziąśle i wygląda jak mały, twardy guzek na długo przed wyjściem na zewnątrz. Gdy się w końcu przebije, stwierdzisz, że jest dość ostry, ale nie na tyle, by ugryźć cię podczas karmienia piersią.

 

Kiedy pojawia się pierwszy ząbek mleczny?

Pierwszy ząb najczęściej pokazuje się w piątym lub szóstym miesiącu życia dziecka. Niektóre dzieci jednak ząbkują dużo później, nawet około roku, a inne wcześniej, np. w trzecim miesiącu życia. Spytaj rodziców swoich i ojca dziecka o to, kiedy ząbkowaliście - uzyskasz informację o przybliżonym czasie wyrzynania się pierwszych zębów waszej pociechy.

 

Które zęby pojawiają się jako pierwsze?

Najczęściej jako pierwsza pokazuje się dolna jedynka. Wkrótce obok niej pojawi się druga taka sama. Po nich wyrzynają się górne jedynki. Następne w kolejce są górne i dolne dwójki - zobaczysz je około ósmego-dziewiątego miesiąca, a gdy dziecko skończy rok, pojawią się trzonowce.

 

Czy odstawiać od piersi po wyrżnięciu się pierwszych zębów?

Do dziś w społeczeństwie pokutuje pogląd, że pojawienie się dolnych jedynek stanowi sygnał do odstawienia niemowlęcia od piersi. Nie obawiaj się, że maluch pogryzie brodawkę, nie ma jeszcze takich umiejętności ani siły. Ssanie piersi, bycie blisko mamy zaspokaja jego poczucie bezpieczeństwa, pomaga uspokoić się, a opuchnięte dziąsło jakby mniej boli. Dlatego zaprzestanie karmienia w tym momencie byłoby dla dziecka bardzo trudnym przeżyciem i sporym stresem.

Jak pomóc ząbkującemu maluchowi?

Dla większości niemowląt ząbkowanie to drobne, szybko mijające dolegliwości; zdarzają się jednak dzieci, które gorzej znoszą wyrzynanie się siekaczy.

Dziąsła swędzą i bolą. Jeśli chcesz ulżyć maluchowi, dopilnuj, by zawsze miał pod ręką czysty, twardy przedmiot do gryzienia, ssania - czasem wystarczą mu jego paluszki, różne gryzaki. Zanim podasz maluchowi schłodzony gryzak, sprawdź, czy nie ma w nim żadnych dziurek, uszkodzeń, by płyn znajdujący się w środku nie dostał się do buzi dziecka.

 

Ślinienie się. W celu zabezpieczenia ubrań przed pobrudzeniem i zmoczeniem nadmiarem śliny, załóż maluszkowi śliniak. Delikatnym ruchem osuszaj także skórę wokół ust oraz brodę - nie trzyj. Możesz także smarować twarz dziecka tłustym kremem dla niemowląt, jeżeli buzia jest zaczerwieniona.

 

Brak apetytu. Nie dziw się, jeśli niemowlę nie chce jeść - odczuwa dyskomfort w buzi, dziąsła je swędzą. Spróbuj częściej przystawiać dziecko do piersi lub podawaj półpłynne pokarmy, których nie trzeba żuć.

 

Rozdrażnienie. Ząbkujący mały człowiek może być płaczliwy, marudny, nerwowy, smutny. Ulżysz mu, często go przytulając, nosząc np. w chuście.

 

Przerywany sen. Ząbkujące niemowlęta potrafią się bardzo często budzić, ku zmartwieniu rodziców. Twoje dziecko kiepsko się czuje, zatem potrzebuje ciebie bardziej niż wcześniej, weź go do waszego łóżka i przytul - obecność rodziców powinna malucha uspokoić i pomóc mu spokojnie zasnąć.

Jak domowymi sposobami złagodzić dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu? Mówi stomatolog:

 

 

 

Odpowiednia higiena

O higienę jamy ustnej warto zacząć dbać, zanim jeszcze pojawią się pierwsze zęby. A gdy maluch będzie już miał siekacze, kup silikonową szczoteczkę nakładaną na twój palec i myj dziecku zęby. Niemowlę powinno poznać i zaakceptować ten zwyczaj jak najwcześniej. Pasta nie jest potrzebna, ponieważ maluch nie umie jej jeszcze wypluć. Tę umiejętność nabierze dopiero około dwunastego miesiąca życia.

Tematy: higiena jamy ustnej, ząbkowanie, szczoteczka do zębów, ślinienie niemowlaka

Komentarze