Sapka u noworodka i niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie

Sapka, czyli utrudnione oddychanie związane z obrzękiem śluzówek nosa lub zaleganiem w nosie wydzieliny, często martwi rodziców, ponieważ utrudnia dziecku jedzenie oraz spanie. Objawem sapki u noworodka i niemowlaka jest chrapanie u dziecka lub charczenie w nosku u niemowlaka. Do najczęstszych przyczyn sapki należą: zbyt suche powietrze w pomieszczeniach lub zatkany nos u dziecka. Sapka może wskazywać także na alergię pokarmową. Sposobem na sapkę u noworodka jest odpowiednie oczyszczanie nosa (np. wodą morską dla dzieci), a także dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza.

Sapka u noworodka i niemowlaka – co to jest? Jakie są przyczyny sapki?

Sapka to utrudnienie oddychania, którego przyczyną jest obrzęk błony śluzowej nosa lub zaleganie w nosie wydzieliny (zatkany nos u niemowlaka), ulanego pokarmu, zanieczyszczeń, itd. Jest to niegroźna przypadłość, ale bywa męcząca i dla dzieci, i dla rodziców, ponieważ utrudnia maluchowi jedzenie i spanie. Sapka dotyczy małych dzieci – noworodków i niemowląt.

Ile trwa sapka? Sapka z reguły ustępuje samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach życia dziecka.

Aby pomóc maluchowi, konieczne jest zadbanie o odpowiednie warunki panujące w pomieszczeniach (odpowiednie nawilżenie powietrza i temperaturę), a także prawidłowe oraz systematyczne oczyszczanie i nawilżanie noska.

Sapka u niemowlaka – jakie są objawy?

Nazwa opisywanej dolegliwości pochodzi od charakterystycznego dźwięku – sapania – wydawanego przez dziecko zmagające się z problemem sapki. Często rodzic może mieć także wrażenie charczenia u noworodka i przelewania. Rodzice opisują czasem sapkę jako wrażenie chrapania u dziecka (zgłaszają to np. jako odgłos charczenia w nosku u niemowlaka).

Jako że noworodek w fizjologiczny sposób oddycha prawie wyłącznie przez nos, upośledzenie jego drożności (zapchany nos u niemowlaka) bardzo przeszkadza dziecku, zwłaszcza w trakcie jedzenia. Dziecko może być wówczas niespokojne i niechętnie ssać pierś lub smoczek butelki. Sapka utrudnia też dziecku sen.

Sapka u dziecka – jak oczyszczać nosek u niemowlaka?

Aby ułatwić dziecku prawidłowe oddychanie, konieczna jest prawidłowa toaleta nosa i utrzymanie jego drożności. W tym celu stosowane są aspiratory do oczyszczania nosa. Gruszka do nosa dla niemowląt jest już rzadko używana.

Przed oczyszczaniem nosa aspiratorem warto zakroplić nos solą fizjologiczną lub wodą morską dla niemowląt (np. woda morska w sprayu). Oczyszczanie noska powinno być prowadzone często, szczególnie przed karmieniem i położeniem malucha spać.

Sapka – sposoby na sapkę u noworodka i niemowlaka

W przypadku sapki należy pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko. Częstą przyczyną sapki jest bowiem niska wilgotność powietrza lub zbyt wysoka temperatura powietrza w pokoju (rodzice noworodków często mają tendencję do przegrzewania dzieci, a tymczasem temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 22°C).

Warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza (nie wolno zapominać o jego częstym czyszczeniu) lub też nawilżać powietrze domowymi sposobami, wieszając mokre ręczniki na ciepłych kaloryferach.

Aby uniknąć sapki, niemowlę powinno zażywać spacerów na świeżym powietrzu. W profilaktyce i zwalczaniu sapki istotne jest także unikanie ekspozycji na kurz, pyły itd., które osiadają w nosie dziecka i utrudniają oddychanie. Bezwzględnie przeciwwskazane jest palenie papierosów w obecności noworodka. Warto zwrócić uwagę na to, aby dziecko nie było otoczone maskotkami, na których lubi gromadzić się kurz i aby nie spało pod kołdrą z pierza.

Sapka u noworodka a alergia pokarmowa u dziecka i inne dolegliwości

Jeżeli sapka niemowlęca utrzymuje się długotrwale i nie ustępuje pomimo oczyszczania noska, odpowiedniego nawilżania powietrza i unikania ekspozycji na zanieczyszczenia, konieczna jest konsultacja u pediatry, który zadecyduje, czy obrzęk błony śluzowej nosa dziecka wymaga poszerzenia diagnostyki.

Sapka może bowiem być jednym z objawów alergii pokarmowej (należy wówczas zwrócić uwagę na obecność innych objawów, np. zmian skórnych, objawów ze strony przewodu pokarmowego), wad anatomicznych nosa czy też, w rzadkich przypadkach, kiły wrodzonej. Jeśli maluch często ulewa, należy kontrolować, czy pokarm nie dostaje się do noska.

Bibliografia

 
  1. Położnictwo Podręcznik dla położnych i pielęgniarek. Redakcja naukowa: Grzegorz H. Bręborowicz. Warszawa, 2019.
Opublikowano: ; aktualizacja: 30.11.2023

Oceń:
0.0

Agnieszka Zaremba-Wilk

Agnieszka Zaremba-Wilk

Lekarz

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Pediatra. Poza chorobami dzieci interesuje się: chirurgią, chirurgią dziecięcą, a także chorobami wewnętrznymi.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Odruch Moro – czym jest, kiedy zanika i jak wyciszyć przetrwały efekt Moro

 

Ulewanie – jak żyć z ulewającym niemowlakiem?

 

Katar i przeziębienie u dziecka – jak leczyć katar i przeziębienie u niemowląt?

 

Szczepienia dzieci – czy szczepionki są szkodliwe?

 

Żabi brzuch u niemowlaka – jak wygląda i czego jest objawem?

 

Rozszerzanie diety niemowlaka – kiedy i co można podawać dziecku?

 

Emolienty dla dzieci – działanie, wskazania, stosowanie, wybór

 

Leżaczek bujaczek – od kiedy, jaki wybrać? Czy jest zdrowy dla dziecka?