Sapka u noworodka – przyczyny i objawy sapki u niemowlaka – jak zapobiegać sapce u dziecka?

Ocena: 4.73/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Sapka często martwi rodziców, ponieważ utrudnia dziecku jedzenie oraz spanie. Przyczyną sapki u noworodka jest często zbyt suche powietrze w pomieszczeniach lub zatkany nos u dziecka. Objawem sapki u noworodka i niemowlaka jest chrapanie u dziecka lub charczenie w nosku u niemowlaka. Sapka może być objawem alergii pokarmowej u dziecka. Sposobem na sapkę u noworodka jest odpowiednie oczyszczanie nosa (np. woda morska dla dzieci), a także dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza.

Fotolia

Sapka u noworodka i niemowlaka – co to jest? Jakie są przyczyny sapki?

 

Sapka to utrudnienie oddychania związanie z obrzękiem śluzówek nosa lub zaleganiem w nosie wydzieliny (zatkany nos u niemowlaka), ulanego pokarmu, zanieczyszczeń itd. Jest to niegroźna przypadłość, ale bywa męcząca i dla dzieci, i dla rodziców, ponieważ utrudnia maluchowi jedzenie i spanie. Ile trwa sapka? Sapka z reguły ustępuje samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach życia dziecka.

Aby pomóc maluchowi, konieczne jest zadbanie o odpowiednie warunki panujące w pomieszczeniach (odpowiednie nawilżenie powietrza i temperaturę), a także prawidłowe i systematyczne oczyszczanie i nawilżanie noska. Niemowlę wydaje charakterystyczny dźwięk sapania, rodzice zgłaszają często odgłos charczenia w nosku u niemowlaka. Sapka często martwi rodziców, ponieważ utrudnia maluchowi jedzenie i spanie, sprawia, że dziecko jest niespokojne i marudne. Sapka dotyczy małych dzieci – noworodków i niemowląt.

  

Sapka u niemowlaka – jakie są objawy?

 

Nazwa opisywanej dolegliwości pochodzi od charakterystycznego dźwięku – sapania u noworodka – wydawanego przez dziecko zmagające z problemem sapki. Często rodzic może mieć także wrażenie charczenia u noworodka i przelewania. Rodzice opisują czasem sapkę jako wrażenie chrapania u dziecka.

Jako że noworodek w fizjologiczny sposób oddycha prawie wyłącznie przez nos, upośledzenie jego drożności (zapchany nos u niemowlaka) bardzo przeszkadza dziecku, zwłaszcza w trakcie jedzenia. Dziecko może być wówczas niespokojne i niechętnie ssać pierś lub smoczek butelki. Sapka utrudnia sen dziecku.

 

Sapka u dziecka – jak oczyszczać nosek u niemowlaka?

 

Aby ułatwić dziecku prawidłowe oddychanie, konieczna jest prawidłowa toaleta nosa i utrzymanie jego drożności. W tym celu stosowane są aspiratory do oczyszczania nosa, a także gruszka do nosa dla niemowląt.

Przed oczyszczaniem nosa aspiratorem warto zakroplić sól fizjologiczną lub wodę morską dla niemowląt (np. woda morska w sprayu). Oczyszczanie noska powinno być prowadzone często, szczególnie przed karmieniem i położeniem malucha spać.

 

Sapka – sposoby na sapkę u noworodka i niemowlaka

 

W przypadku sapki należy pamiętać także o zapewnieniu odpowiednich warunków w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko. Częstą przyczyną sapki jest bowiem niedostateczne nawilżenie powietrza lub zbyt wysoka temperatura powietrza w pomieszczeniach (rodzice noworodków często mają tendencję do przegrzewania dzieci, a tymczasem temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 22°C). Warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza (nie wolno zapominać o jego częstym czyszczeniu) lub też nawilżać powietrze domowymi sposobami, wieszając mokre ręczniki na ciepłych kaloryferach.

Aby uniknąć sapki, niemowlę powinno zażywać spacerów na świeżym powietrzu. W profilaktyce i zwalczaniu sapki istotne jest także unikanie ekspozycji na kurz, pyły itd., które osiadają się w nosie dziecka i utrudniają oddychanie. Bezwzględnie przeciwwskazane jest palenie papierosów w obecności noworodka. Warto zwrócić uwagę na to, aby dziecko nie było otoczone maskotkami, na których lubi gromadzić się kurz i nie spało pod kołdrą z pierza.

 

Sapka u noworodka a alergia pokarmowa u dziecka i inne dolegliwości

 

Jeżeli sapka u dziecka utrzymuje się długotrwale i nie ustępuje pomimo oczyszczania noska, odpowiedniego nawilżania powietrza i unikania ekspozycji na zanieczyszczenia, konieczna jest konsultacja u pediatry, który zadecyduje, czy dziecko wymaga poszerzenia diagnostyki.

Sapka może bowiem być objawem alergii pokarmowej (należy wówczas zwrócić uwagę na obecność innych objawów, np. zmian skórnych, objawów ze strony przewodu pokarmowego), wad anatomicznych nosa czy też, w rzadkich przypadkach, kiły wrodzonej. Jeśli maluch często ulewa, należy kontrolować, czy pokarm nie dostaje się do noska.

Tematy: sapka, sapka u dziecka, sapka u noworodka, sapka u niemowlęcia, objawy sapki, przyczyny sapki, sposoby na sapkę

Komentarze