Rehabilitacja stawów biodrowych

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dysplazja rozwojowa u niemowląt jest niestety coraz częstszym zjawiskiem. Na szczęście istnieją różne metody leczenia dzieci z tą wadą.

Wczesna rehabilitacja stawów biodrowych eliminuje ryzyko rozwinięcia wad
Wczesna rehabilitacja stawów biodrowych eliminuje ryzyko rozwinięcia wad

Leczenie stawów biodrowych u niemowląt w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości rozpoczyna się w pierwszym tygodniu życia dziecka, najpóźniej w trzecim tygodniu. Nie stosuje się ćwiczeń rehabilitacyjnych u noworodków, a jedynie pewne formy zaopatrzenia ortopedycznego i odpowiednie noszenie oraz układanie dziecka.

 

Sprzęt ortopedyczny:

  • majtki Weickerta, pieluszka Frejki - mają postać bardzo szerokich i usztywnionych majtek na szelkach, które stosuje się u niemowląt
  • szelki Pavlika (lub Grucy) - wskazane w przypadku bioder zagrożonych niestabilnością. Przy ich stosowaniu konieczne jest układanie dziecka na brzuchu i twarzą do matki. Mają postać szelek, które zapina się na nóżkach i ramionach dziecka
  • szyna Koszli (rozwórka Koszli) - stosuje się w doleczaniu dysplazji biodra. Ma postać szyny, którą wkłada się pomiędzy nogi dziecka.
  • aparat Jordana-Hohmanna - stosuje się  u dzieci w trzecim, kolejnym etapie leczenia, po uprzednim leczeniu wyciągowym i w opatrunku gipsowym
  • klin odwodzący do chodzenia (patent z Lublina) - stosuje się w leczeniu resztkowej dysplazji biodra u dzieci chodzących, a także po operacjach wrodzonego zwichnięcia biodra, po uprzednim leczeniu gipsowym i rehabilitacyjnym.

 

Leczenie gipsowe

Jest stosowane u dzieci, u których sprzęt ortopedyczny nie przyniósł poprawy lub u których leczenie podjęto zbyt późno. Polega na nastawieniu biodra i założeniu dziecku gipsu na nóżki w takiej pozycji, która utrzymuje prawidłowe ułożenie kości biodra w panewce.

 

Leczenie operacyjne

Jest stosowane u dzieci, u których inne formy leczenia nie przyniosły poprawy lub u których leczenie podjęto zbyt późno.

 

Odpowiednie ułożenie

Najwłaściwszą pozycją umożliwiającą prawidłowy rozwój bioder jest pozycja na brzuchu, z szeroko odwiedzionymi nóżkami na boki. Absolutnie należy wystrzegać się becikowania dziecka w pozycji z nóżkami wyprostowanymi. Można również stosować szerokie pieluchowanie, czyli wkładanie dodatkowej pieluchy pomiędzy nogi dziecka.

Jeśli dysplazja nie będzie odpowiednio wcześnie leczona, z czasem doprowadzi do podwichnięcia, a potem do zwichnięcia stawu. To z kolei oznacza poważne kalectwo, zaburzenia chodu i konieczność leczenia operacyjnego.

Im wcześniej dojdzie do rozpoznania i leczenia dysplazji, tym lepiej. Każdy tydzień życia dziecka jest istotny, dlatego nie można zwlekać z wizytą u lekarza, jeżeli coś nas niepokoi. Brak współpracy ze strony rodziców może być przyczyną braku efektów leczenia, lub też jego powikłań. Na szczęście obecnie około 90-99% przypadków udaje się skutecznie wyleczyć.

Pamiętaj, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju bioder swojego dziecka lub sposobu leczenia dysplazji, koniecznie porozmawiaj z lekarzem ortopedą.

Tematy: zdrowie, stawy biodrowe niemowlaka, rehabilitacja stawów biodrowych, dysplazja

Komentarze