Refluks dróg moczowych

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Refluks dróg moczowych to choroba, która charakteryzuje się nieprawidłowością w oddawaniu moczu, a dokładnie cofaniem się moczu do pęcherza. Skutkiem refluksu może być zakażenie dróg moczowych.

Refluks dróg moczowych może prowadzić do groźnych infekcji
Refluks dróg moczowych może prowadzić do groźnych infekcji

Refluks dróg moczowych, o ile nie doszło do zakażenia układu moczowego (ZUM), przebiega bezobjawowo. Najczęściej diagnozuje się go na podstawie badań zlecanych po przebytym zakażeniu dróg moczowych. Samo zakażenie objawia się wysoką gorączką i złym samopoczuciem dziecka. Zakażenie stwierdza się po wykonaniu badań moczu - badania ogólnego i posiewu. W badaniu ogólnym moczu, którego wyniki otrzymuje się w bardzo krótkim czasie, o zakażeniu świadczy bardzo duża ilość bakterii. W posiewie moczu, którego ostateczny wynik otrzymuje się najwcześniej po 3 dniach, stanem nieprawidłowym jest namnażanie się bakterii. Posiew pokazuje, jakie bakterie udało się wyhodować i na jakie leki są one podatne (czyli tzw. antybiogram).

Leczenie zakażenia układu moczowego odbywa się w szpitalu, polega na dożylnym podawaniu antybiotyków. Istotne jest stwierdzenie, czy zakażenie jest następstwem istniejącego refluksu dróg moczowych.

Jakie są objawy refluksu moczowego u dziecka? Mówi pediatra:

 

 

Cystografia

Cofanie się moczu (refluks) można zaobserwować podczas specjalistycznego badania - cystografii (inaczej cystouretrografii). Jest to zdjęcie RTG dróg moczowych dziecka. Najpierw wprowadza się cewnik, w którym wprowadza się płyn (tzw. kontrast) do pęcherza dziecka. Następnie wykonuje się zdjęcia w trakcie wydalania kontrastu (siusiania).

Badanie ze względu na cewnikowanie, jest niestety bolesne i mało przyjemne dla dziecka. Pozwala jednak na dokładne stwierdzenie, czy refluks występuje, a jeżeli tak, to w jakim stopniu.

 

Stopnie refluksu moczowego

  • I stopień - mocz cofa się częściowo do moczowodu
  • II stopień - mocz cofa się na całą długość moczowodu
  • III stopień - odpływy sięgające do miedniczki bez jej poszerzenia
  • IV stopień - odpływy z miernym poszerzeniem moczowodów i układów kielichowo-miedniczkowych
  • V - odpływy ze znacznym poszerzeniem moczowodów i układów kielichowo-miedniczkowych

Leczenie jest podejmowane w zależności od wykrytego stopnia. Decyzję powinien podjąć nefrolog dziecięcy.

Jeżeli u dziecka stwierdzono refluks, powinno być pod stałą opieką nefrologa i regularnie wykonywać kontrolne badania moczu (badanie ogólne i posiew), mniej więcej raz w miesiącu oraz obowiązkowo w przypadku pojawienia się infekcji lub stanu gorączkowego.

W pierwszych 3 stopniach często stosuje się leczenie zachowawcze. Oznacza to, że podaje się dziecku regularnie antyseptyki, które mają zapobiegać powstawaniu zakażenia układu moczowego i umożliwia się organizmowi dziecka "wyrośnięcie" z refluksu. U większości dzieci wada ta znika samoistnie, wraz z rozwojem. Żeby lekarz mógł podjąć decyzję, czy można jeszcze poczekać, czy też konieczny jest zabieg chirurgiczny (laparoskopia), warto jest wykonać dodatkowe badania, pozwalające na ocenę stanu nerek.

 

USG dróg moczowych

Pozwala na zbadanie wielkości i wyglądu nerek dziecka. Posiadanie jednej nerki mniejszej może być wynikiem istnienia wady i przesłanką do przyspieszenia decyzji o zabiegu. Badanie jest dla dziecka bezbolesne.

 

Badanie scyntygraficzne nerek (scyntygrafia)

Scyntygrafia polega na wprowadzeniu odpowiedniej, niewielkiej dawki izotopu promieniotwórczego do nerek dziecka, a następnie wykonaniu serii pomiarów. Dzięki temu można uzyskać dokładny obraz nerek, w szczególności zaś informacje o stanie nerek i jakości ich miąższu. Można więc podjąć decyzje o ewentualnym przyspieszeniu leczenia. Izotopy są wydalane wraz z moczem z organizmu dziecka.

 

Badanie urodynamiczne z pomiarem przepływu moczu

Jest to badanie umożliwiające określenie stanu czynności i funkcjonowania pęcherza oraz mięśni (mięśnia wypieracza, szyi pęcherza, zwieracza zewnętrznego cewki moczowej) od których zależy prawidłowe  gromadzenie moczu i opróżnianie pęcherza moczowego. Badanie polega na pomiarze czynności dolnego odcinka dróg moczowych poprzez cewnik i podłączony do komputera aparat.

Badanie urodynamiczne pozwala dokładnie określić rodzaj zaburzeń  czynności dolnych dróg moczowych (stabilność wypieracza, prawidłowość koordynacji pomiędzy mięśniem wypieraczem pęcherza a zwieraczem cewki moczowej).

 

Przyczyny refluksu dróg moczowych

Refluks może się pojawić z różnych przyczyn. Może to być wada wrodzona układu moczowego, może pojawić się w następstwie zakażenia układu moczowego, może być też spowodowany innymi nieprawidłowościami w układzie moczowym. Aby zyskać pełen obraz choroby i jej przyczyn, koniecznie są badania. Dzięki nim lekarz będzie w stanie właściwie ocenić stan małego pacjenta oraz wybrać najlepszą metodę leczenia.

Warto pamiętać, że podejście do refluksu dróg moczowych, metod diagnostycznych i leczenia ulega zmianie. Obecnie odchodzi się od rutynowego wykonywania cystografii, a zabieg chirurgiczny traktuje się jako ostateczność. Przed wykonaniem jakichkolwiek zabiegów warto porozmawiać ze specjalistą.

W ostatnim czasie można zauważyć coraz częstsze występowanie zakażenia układu moczowego. Lekarze niejednokrotnie wiążą to zjawisko ze stosowaniem pieluszek jednorazowych, które powinny być zmieniane częściej i przez które dzieci później uczą się siusiania do nocnika. Refluks bowiem może być spowodowany nieprawidłową pracą mięśni zwieracza i wypieracza. Wtedy "lekarstwem" jest nauczenie dziecka kontroli tych mięśni, czyli nabycie umiejętności siusiania do nocnika.

Tematy: USG, zdrowie, zakażenie dróg moczowych, refluks moczowy

Komentarze