Problemy z ciemiączkiem

Ocena: 2.71/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka wielokrotnie spotkasz się z określeniem "ciemiączko" - lekarze będą je mierzyć i obserwować. Czym jest ciemiączko i jak powinno się prawidłowo rozwijać?

Pielęgnacja ciemiączka nie jest trudna
Pielęgnacja ciemiączka nie jest trudna

Ciemiączko to miejsce na głowie dziecka, gdzie nie ma kości czaszki, a jedynie miękka tkanka (elastyczna błona). Ciemiączek jest kilka, największe występuje na czubku głowy - może mieć wymiary od 2cm x 2cm do 3cm x 5cm. Ciemiączko zarasta najczęściej między 4. a 15. miesiącem życia dziecka.

 

Do czego służy ciemiączko?

Ciemiączko pomaga noworodkowi w przyjściu na świat - dzięki elastycznym elementom w czaszce główka dziecka może przedostać się przez drogi rodne kobiety. Dzięki ciemiączku można wykonać badanie USG mózgu i określić jego stan. Dodatkowo pomiar ciemiączka pozwala określić wiek niemowlęcia.

 

Wielkość ciemiączka

Zarówno w szpitalu, jak i podczas wizyt kontrolnych u pediatry, spotkasz się z mierzeniem ciemiączka - pomiary dokonuje się w celu sprawdzenia tempa zarastana ciemiączka. Wyjściowy rozmiar ciemiączka (mniejszy lub większy) jest uwarunkowany genetycznie i niewiele mówi o stanie dziecka.

 

Co oznacza wznoszenie się i opadanie ciemiączka? Wyjaśnia neonatolog, Małgorzata Maj-Pucek:

 

 

 

Przedwczesne zarastanie ciemiączka

Zwykle ciemiączko zaczyna szybciej zarastać ok. 6. miesiąca życia dziecka, zdarza się jednak, że już w 9 miesiącu życia praktycznie go nie ma. Konsekwencją zbyt szybkiego zarastania ciemiączka może być choroba zwana małogłowiem. O jej istnieniu zadecyduje specjalista. Pamiętaj jednak, że poza tempem zarastania ciemiączka konieczna jest regularna kontrola obwodu głowy (w oparciu o siatkę centylową) i stanu neurologicznego dziecka.

 

Opóźnione zarastanie ciemiączka

Opóźnione zarastanie ciemiączka może być powodem do niepokoju, ale trzeba pamiętać, że zdarza się także u niektórych zdrowych dzieci. Może jednak świadczyć o różnych chorobach, takich jak: niedobór witaminy D, uwarunkowane genetycznie zaburzenia kostnienia, zaburzenia hormonalne (zwłaszcza niedoczynność tarczycy). Opóźnione zarastanie ciemiączek może być też spowodowane podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym (wodogłowiem).

Opóźnione zarastanie ciemiączka pojawia się, gdy wielkość ciemiączka nie ulega zmianie lub gdy nie zarasta ono do 18. miesiąca życia dziecka. Zwykle konieczne jest wtedy wykonanie szeregu dodatkowych badań oraz regularna kontrola obwodu głowy dziecka (w oparciu o siatki centylowe). Niepokojące mogą być dodatkowe objawy: duży przyrost obwodu głowy, rozmiękanie potylicy, wzmożona potliwość, zaburzenia łaknienia, zaparcia, zmiany skórne. Jeżeli podejrzewasz jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju swojego dziecka, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Na budowę kości dziecka ma duży wpływ witamina D3, dlatego lekarz może zadecydować o zmianie dawki tej witaminy, jaką powinno otrzymywać dziecko.

Pamiętaj, aby nigdy nie odstawiać lub zwiększać podawania witaminy D3 bez konsultacji z lekarzem!


Pulsowanie ciemiączka

Możesz zaobserwować pulsowanie tej błony, szczególnie w czasie płaczu dziecka, zdenerwowania. Jest to całkowicie normalny objaw. Niepokojące jest silne pulsowanie ciemiączka, gdy dziecko ma gorączkę lub zapadnięcie ciemiączka (w czasie upałów może świadczyć o odwodnieniu dziecka). W razie wątpliwości zgłoś się do lekarza.

Nie musisz obawiać się dotykania i głaskania ciemiączka, czy też mycia głowy dziecka w tym miejscu. Wbrew pozorom błona bardzo dobrze chroni mózg i delikatne zabiegi głowy w żaden sposób nie szkodzą dziecku.

Tematy: zdrowie, ciemiączko, opadanie ciemiączka, zarastanie ciemiączka

Komentarze