Pierwsze ząbki

Ocena: 1.67/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Maluch ślini się, zawzięcie gryzie gryzaki i zabawki, często jest marudny – to znak, że rozpoczęło się ząbkowanie. Okres trudny, ale wyczekiwany przez wielu rodziców.

W trakcie bolesnego ząbkowania dzieci wkładają do buzi palce i inne przedmioty
W trakcie bolesnego ząbkowania dzieci wkładają do buzi palce i inne przedmioty

Ząbkowanie jest procesem bardzo indywidualnym. Różnie się zaczyna i różnie trwa. Najczęściej pierwszy ząbek pojawia się ok. 6 miesiąca życia dziecka, ale może pojawić się już ok. 3 miesiąca (zdarzają się nawet dzieci, które rodzą się z ząbkami) albo dopiero po 18 miesiącu. Wyjątkowo wczesne lub późne ząbkowanie jest uwarunkowane genetycznie, więc jeżeli ty lub ojciec dziecka ząbkowaliście właśnie w taki sposób, wasze dziecko ma szanse powtórzyć ten proces. Czas ząbkowania nie jest powiązany z rozwojem psychofizycznym dziecka i późne ząbkowanie nie świadczy o opóźnionym rozwoju.

Czas ząbkowania nie ma też wpływu na stan zębów, aczkolwiek dzieci, które później ząbkują, są mniej narażone na próchnicę. Stopień mineralizacji zębów jest uwarunkowany genetycznie i powiązany z dietą dziecka.

 

Oznaki ząbkowania

Najczęstsze oznaki ząbkowania, to:

  • Obfite ślinienie się
  • Swędzenie dziąseł (dziecko z upodobaniem gryzie różne rzeczy)
  • Marudzenie
  • Spadek apetytu
  • Opuchnięte dziąsła

Może pojawić się też stan podgorączkowy lub drobna infekcja. Co prawda pediatrzy spierają się, czy ząbkowanie faktycznie może skutkować wysoką temperaturą i czy nie ma ona innej przyczyny, niemniej wielu rodziców obserwuje m.in. taki właśnie objaw przy ząbkowaniu. Przy wysokiej gorączce warto skonsultować stan dziecka z lekarzem, żeby nie przeoczyć jakiejś innej choroby.

Najczęściej w pierwszej kolejności wychodzą jedynki, zwykle na dole, ale nie jest to reguła. Kiedy ząbek jest już bardzo blisko, dziąsło wygląda tak, jakby ząb miał wyjść ze środka dziąsła - można wyczuć wyraźne zgrubienie.

 

Wyrzynanie się zębów

Proces wyrzynania się zębów trwa bardzo różnie. Od momentu, kiedy pojawią się ww. oznaki może minąć tydzień albo i nawet 3 miesiące, zanim pojawi się ząbek. Tak samo różna może być odległość pomiędzy ząbkowaniami. Czasami ząbkowanie może być trudniejsze niż zwykle, w szczególności gdy twojemu maluchowi wyrzyna się na raz kilka ząbków lub gdy duża opuchlizna dziąseł utrudnia wyrżnięcie się zęba. Można wtedy masować opuchliznę gazikami namoczonymi w naparze z szałwii.

 

Co to jest ząbkowanie przedwczesne i opóźnione? Mówi stomatolog:

 

 

Rozcinanie dziąsła

Nawet przy trudnym dla dziecka procesie ząbkowania nie powinno się rozcinać dziąseł. Czasem jednak, w rzadkich przypadkach, może okazać się to konieczne. Oczywiście decyzję o ewentualnym nacięciu powinnaś podjąć wspólnie z dentystą.

Nacinanie może być konieczne w przypadku bardzo długiego i trudnego ząbkowania. Jeżeli ząb nie może się wyrżnąć przez długi czas, istnieje ryzyko, że wda się zakażenie i wtedy konieczna będzie antybiotykoterapia. Niestety rozcięcie dziąsła również niesie ze sobą ból i wcale nie jest dla dziecka obojętne. Dlatego warto robić wszystko, aby zęby wyrżnęły się samodzielnie.

 

Wspomaganie ząbkowania

Najprościej jest dawać dziecku do gryzienia twarde rzeczy, tak aby poprzez nacisk na dziąsło ułatwić wyrżnięcie się zęba. Mogą to być gryzaki różnego rodzaju albo drewniane przedmioty (np. zwykłe kuchenne łyżki lub łopatki). Muszą to być na tyle gładkie przedmioty, żeby dziecko nie poraniło sobie dziąseł przy ich gryzieniu.

 

Jedzenie w czasie ząbkowania

Ze względu na ból i dyskomfort w buzi dziecko może mieć mniejszy apetyt, mniej chętnie jeść. Szczególną uwagę trzeba wtedy zwrócić na temperaturę pokarmów - zdarza się, że dziecko chętnie je wyłącznie zimne posiłki lub letnie - ciepłe powodują zbyt duży dyskomfort. Przy opuchliźnie należy także zwrócić uwagę na twarde pokarmy, które mogą być zbyt nieprzyjemne w przeżuwaniu (np. herbatniki). Starszym dzieciom, które już dobrze radzą sobie z gryzieniem, ulgę potrafi przynieść pogryzanie jabłka lub marchewki, szczególnie, jeżeli te produkty są schłodzone.

W przypadkach naprawdę bolesnego ząbkowania można podać dziecku leki przeciwbólowe. Jednak przed podaniem leku zawsze sprawdź dawkę odpowiednią do wieku albo skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Istnieje także szereg różnych żeli i maści dających efekt miejscowego znieczulenia. Pamiętaj, żeby nigdy nie przekraczać dawki podanej przez producenta i nie łączyć stosowania ze sobą różnych żeli, ponieważ często mogą one zawierać tę samą substancję czynną.

Na pocieszenie warto dodać, że nie każde dziecko ciężko przechodzi ząbkowanie. Są rodzice, którzy po prostu pewnego dnia z zaskoczeniem zauważają w buzi dziecka ząbek. Nie musisz więc martwić się na zapas. Prędzej czy później dziecko skończy ząbkować i na szczęście nie będzie pamiętać tego procesu, nawet, jeżeli przebiegał w bolesny sposób.

Tematy: ząbkowanie, objawy ząbkowania, gryzak

Komentarze