Odpieluszkowe zapalenie skóry

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zaczerwieniona, bolesna i podrażniona skóra pupy to problem w większym lub mniejszym stopniu prawie każdego niemowlęcia. Na szczęście można sobie z nim dosyć szybko i łatwo poradzić. Jak?

Odpieluszkowe zapalenie skóry to dolegliwość wielu niemowlaków
Odpieluszkowe zapalenie skóry to dolegliwość wielu niemowlaków

Odpieluszkowe zapalenie skóry, zwane także rumieniem odpieluszkowym, jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Zwykle niemowlę choć raz  w swoim życiu ma problem z odparzeniami. Nie zawsze jest to związane z niewłaściwą pielęgnacją pupy. Może pojawić się w następstwie zbyt luźnego stolca (biegunki), zmian w diecie oraz jako objaw alergii.

 

Porady

Odpieluszkowe zapalenie skóry trudno jest przeoczyć - objawia się mocno zaczerwienionymi pośladkami, czasem pokrytymi krostkami. Najlepszym sposobem na pozbycie się odparzenia są:

 

  • Utrzymywanie skóry dziecka w czystości (częste zmiany pieluszek);
  • Zapewnienie dostępu tlenu do skóry dziecka, czyli wietrzenie pupy. 

Pamiętaj, żeby nie zakładać pieluszki na mokrą skórę dziecka, ponieważ zadziała ona jak kompres, pogarszając stan zapalny.

Możesz także zastosować odpowiednie maści lub kremy (dostępne bez recepty). Często łączą one w sobie właściwości odkażające i łagodzące stan zapalny.

Po zastosowaniu się do powyższych zasad, zapalenie powinno szybko ulec zmniejszeniu i zniknąć po upływie 3-4 dni. Jeżeli tak się nie dzieje, warto zastanowić się nad przyczyną zapalenia. Może to być np. alergia na pieluszki lub chusteczki danego producenta. Wtedy natychmiast zmień pieluszki, a pupę przemywaj ciepłą wodą. Poprawa powinna być błyskawiczna.

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Mówi położna:

 

 

Profilaktyka

Aby nie dopuścić do powstania stanu zapalnego, stosuj te same zasady, co przy jego leczeniu, tj. często zmieniaj pieluszki dziecka (nie każdemu dziecku przeszkadza zabrudzona pieluszka, nie czekaj więc, aż dziecko zapłacze), przy przewijaniu pozwól dziecku chwilę pobyć bez pieluszki, a jeżeli stosujesz jakieś maści lub kremy, rób to wyłącznie na suchą skórę.

Pamiętaj, że nie ma potrzeby profilaktycznego stosowania specjalnej maści przeciwko odparzeniom. Zamiast tego wystarczy tłusty krem, który będzie stanowić ochronną warstwę do czasu zmiany pieluszki.

Tematy: zdrowie, pieluszkowe zapalenie skóry

Komentarze