Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt

Ocena: 2.53/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak rozpoznać obniżone napięcie mięśni u niemowlęcia? Jaką terapię należy zastosować, gdy lekarz stwierdza, że dziecko ma problem z napięciem mięśniowym?

Nieleczone słabe napięcie mięśniowe może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju ruchowego dziecka.
Nieleczone słabe napięcie mięśniowe może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju ruchowego dziecka.

Tuż po porodzie wszystkie noworodki badane są przez neonatologa. Jednym z elementów badania jest ocena napięcia mięśniowego w skali Apgar. Jeśli lekarz odnotuje jakiekolwiek nieprawidłowości, dziecko kierowane jest na konsultację neurologiczną. Jednak niektóre kłopoty rozpoznawane są później, w okresie niemowlęcym.

Jakie są objawy zmniejszonego napięcia mięśniowego?

Dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym są bardziej ospałe, mało płaczą, położone na brzuszku nie próbują unosić główki i wykazują mniejszą radość na widok rodzica. Zdarza się, że podczas przewijania lub innej zmiany pozycji stają się niespokojne, denerwują się, ponieważ nie mogą wtedy kontrolować swego ciała. Rodzice zauważają, że dziecko jest wyciszone, mniej aktywne i nieskore do zabawy czy przemieszczania się, pojawiają się też trudności z karmieniem dziecka piersią.

Jakie są przyczyny?

Na obniżone napięcie mięśniowe najczęściej narażone są dzieci:

  • urodzone przed terminem porodu
  • z niską wagą urodzeniową
  • z przedłużającą się żółtaczką noworodkową
  • niedotlenione podczas porodu z powodu przedłużającej się fazy parcia czy przyduszone pępowiną
  • dzieci, których matka miała podczas ciąży problemy z tarczycą, nerkami czy układem krążenia, nadciśnienie lub anemię.

Sposoby terapii

Nieleczone słabe napięcie mięśniowe może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju ruchowego dziecka, a pokonywanie kolejnych etapów rozwoju, jak raczkowanie, siadanie, wstawanie czy chodzenie jest dla niemowlęcia trudniejsze niż dla jego rówieśników. Jeśli zatem sama zauważysz u swej pociechy objawy obniżonego napięcia mięśniowego, skontaktuj się z pediatrą, który skieruje dziecko na konsultację neurologiczną. Niekiedy zdarza się, że pierwsza diagnoza okazuje się nietrafiona, a dziecko - całkowicie zdrowe, jednak z całą pewnością nie wolno bagatelizować objawów i odwlekać wizyty u neurologa. Jeśli okaże się, że twoje dziecko wymaga pomocy specjalistycznej, nie wpadaj w panikę - odpowiednio prowadzona rehabilitacja może zdziałać cuda.

Podczas konsultacji neurologicznej specjalista zbierze wywiad medyczny oraz przeprowadzi badania, np. USG przezciemiączkowe, które jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla niemowlęcia. W ten sposób można uzyskać bardzo dokładny obraz struktur mózgowych, wykluczający lub potwierdzający ewentualne uszkodzenie układu nerwowego.

Rehabilitacja

Gdy neurolog stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości, zleci rehabilitację, którą warto rozpocząć jak najszybciej, by osiągnąć najlepsze wyniki. W trakcie ćwiczeń będziecie musieli także zgłaszać się na kontrole do lekarza prowadzącego dziecko. Podczas rehabilitacji nieprawidłowe ruchy mięśni są korygowane, a ciało odzyskuje sprawność.

Do rehabilitacji niemowląt wykorzystuje się dwie metody:

  • NDT Bobath - dostarczane poprzez ćwiczenia doznania czuciowe i ruchowe usprawniają ciało niemowlęcia. Rodzice obecni podczas rehabilitacji uczą się sposobów ćwiczenia z maluchem w domu.
  • Vojta - ta metoda zwykle przynosi efekty nieco szybciej. Ćwiczenia, które powinny być bezbolesne, polegają na uciskaniu pewnych punktów na ciele dziecka. Jedna sesja trwa około 3-4 minut.

Terapeuta podczas rehabilitacji pokazuje rodzicom, jak mają bawić się z dzieckiem z obniżonym napięciem mięśniowym, jak prawidłowo je przewijać, nosić czy rozbierać i ubierać, jak stymulować mięśnie niemowlęcia do odpowiedniego napinania.

Jak opiekować się niemowlęciem z obniżonym napięciem mięśniowym? Tłumaczy fizjoterapeuta:

 

 

Tematy: obniżone napięcie mięśniowe, metoda NDT Bobath, metoda Vojty, rehabilitacja niemowląt

Komentarze