Krople na kolkę z tym składnikiem mogą zaszkodzić dziecku

Ocena: 4.51/5 Głosów: 15
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy to jest bezpieczne dla mojego dziecka? Wydaje się, że w kontekście leków, preparatów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, kosmetyków i odżywek dla małych dzieci pytanie takie w ogóle nie powinno się pojawić. Niestety, jest ono jak najbardziej zasadne.

Fotolia

Podświadomie zakładamy, że niemowlę otaczane jest ochroną szczególną, a preparaty lecznicze spełniają najbardziej restrykcyjne normy jakości. Okazuje się, że w niektórych preparatach przeznaczonych dla najmłodszych dzieci są składniki, które nie powinny się tam znaleźć i mogą wykazywać negatywny wpływ na ich zdrowie.

Jedną z powszechnie wykorzystywanych substancji chemicznych przy produkcji leków i kosmetyków jest glicerol znany powszechnie jako gliceryna [1]. Dodawany jest do preparatów stosowanych miejscowo, na błony śluzowe i doustnie. Znajduje powszechne zastosowanie przy produkcji syropów, kropli – jako nośnik i substancja zagęszczająca.

Jako lek, gliceryna podawana jest między innymi przy zaparciach; stanowi składniki popularnych czopków glicerynowych. Bardzo szybko się wchłania, działa łagodnie przeczyszczająco [2].

Glicerol jest składnikiem niektórych preparatów stosowanych w celu łagodzenia objawów tak zwanej kolki niemowlęcej. Głównym składnikiem takich kropli jest laktaza – enzym, którego niedobór u niektórych dzieci odpowiada za typowe i bardzo uciążliwe objawy kolkowe. Glicerol jest w tym przypadku tak zwanym nośnikiem. Okazuje się jednak, że składnik ten nie powinien znajdować się w składzie niektórych produktów dostępnych bez recepty i przeznaczonych dla dzieci, które nie ukończyły 3. roku życia. Kwestię tę reguluje ściśle jedno z rozporządzeń Komisji UE [3]. Tymczasem na polskim rynku cały czas dostępne są preparaty zawierające tę substancję.

Glicerol podawany doustnie w nadmiarze zwiększa ryzyko wystąpienia odwodnienia w wyniku biegunki. Do efektów ubocznych zalicza się bóle i zawroty głowy, nudności lub wymioty, częstomocz oraz suchość jamy ustnej, zwiększone pragnienie. Rzadko występuje splątanie i nieregularna praca serca [4]. Glicerol może powodować zaburzenia pracy jelit i gazy [5, 6].

Można przyjąć, że przepisy zabraniające stosowania glicerolu w środkach spożywczych dla niemowląt i małych dzieci wiążą się ze zwiększonym ryzykiem przyjmowania dużych jego dawek. Taka sytuacja może wystąpić, gdy matka, by zmniejszyć dolegliwości u niemowlęcia, podaje preparat przeciwkolkowy przed każdym karmieniem, a więc wielokrotnie w ciągu doby. Leki, które również mogą zawierać glicerol podawane są w określonych odstępach czasu i we wskazanej na opakowaniu dawce. Tym samym ryzyko wystąpienia opisywanych dolegliwości u niemowląt jest znacznie mniejsze. Przed podaniem dziecku preparatu na kolkę niemowlęcą (np. z laktazą) zawsze należy sprawdzić, czy w składzie nie zawiera glicerolu, składnika, który może odpowiadać za szereg objawów niepożądanych.

 

1. Receptura apteczna, R. Jachowicz (red.), Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. II, Warszawa 2008.

2. https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=353

3. Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1129/2011 z dnia 11 listopada 2011 r. zamieniającym załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i      Rady (WE) nr 13333/2008.

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0010489/?report=details

5. https://www.drugs.com/sfx/glycerin-side-effects.html

6. Church G, Evacuant suppositories; a comparison of dulcolax and glycerine, Scott Med J 4 (1959): 94-5.

Tematy: glicerol w kroplach, glicerol w lekach, co na kolkę, kolka u niemowlaka, krople na kolkę

Komentarze