Kropelki na kolkę – jak wybrać najlepsze dla dziecka?

Ocena: 4.25/5 Głosów: 27
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kolka u dziecka to częsty problem. Ważne, aby ustalić, co jest przyczyną dolegliwości. Może okazać się, że dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego lub cierpi na niedobór enzymu laktaza, który rozkłada laktozę. W aptece są dostępne krople z simetikonem i dimetikonem czy z bakteriami probiotycznymi. Dobre kropelki na kolkę zawierają laktazę, a w ich składzie nie występuje glicerol.

Fotolia

Kolka u dziecka – jak rozpoznać po objawach?

 

W rzeczywistym rozpoznaniu kolki pomoże tylko lekarz pediatra. Nieustający płacz maluszka nie zawsze zwiastuje kolkę, dlatego tak ważne jest prawidłowe postawienie diagnozy. Bóle brzucha u dziecka mogą być spowodowane nagromadzeniem się gazów w brzuszku.

Nietolerancja laktozy, lub uczulenie na mleko krowie to też jedna z przyczyn kolki. Kolka u dziecka może być także efektem nieprawidłowej diety mamy karmiącej.

Jak rozpoznać kolkę u dziecka? Według pediatrów, kolka jest zespołem objawów pojawiających się pomiędzy 3. tygodniem a 5. miesiącem życia sygnalizowanych przez maluszka poprzez napadowy i długotrwały płacz.

Uczuciom niepokoju u malca towarzyszą też inne objawy kolki tj.:

 • wzdęcia brzucha u dziecka,
 • prężenie się,
 • zaciskanie rączek w piąstki,
 • sztywnienie,
 • biegunki u dziecka.

Kolka u noworodka może powodować utratę wagi. To dlatego, że podczas napadów dziecko traci apetyt. Objawów kolki jelitowej nie należy lekceważyć. Może być ona zwiastunem innych, o wiele poważniejszych chorób, np. skrętu jelit. Choroba ta wymaga interwencji chirurgicznej.

 

Jakie krople na kolki są dostępne w aptece?

 

Chcąc pomóc dziecku w pozbyciu się przykrych dolegliwości, biegniemy do apteki poprosić o dobre krople na kolki. Te są w pełni skuteczne, jeśli znamy przyczynę ostrego bólu brzuszka u naszego dziecka.

Krople na kolkę u dziecka mają zróżnicowany mechanizm działania.

W aptece otrzymamy:

 • krople zawierające symetikon lub dimetikon,
 • krople zawierające żywe kultury bakterii, tj. Lactobacillus reuteri,
 • kropelki zawierające enzym laktaza.

Kropelki te łagodzą dolegliwości związane z kolką jelitową u dzieci, choć ich mechanizm działania różni się. Nie można ich podawać jednocześnie, dlatego ważne jest aby znać faktyczną przyczynę kolki. Zawsze też możemy zapytać farmaceutę, co na kolki będzie najlepsze dla maluszka.

 

Kropelki na kolkę – z simetikonem i dimetikonem

 

Kolka jelitowa to efekt gromadzenia się gazów w brzuchu. Wzdęcia u dziecka powodują nadmierne prężenie się. Maluch zaciska też rączki w piąstki i unosi nóżki do góry.

Działanie simetikonu i dimetikonu polega na ułatwieniu wydalania gazów poprzez zmniejszanie ich napięcia powierzchniowego. Łagodzi to wzdęcia u niemowląt. Preparaty z simetikonem lub dimetykonem rozluźniają jelita. W aptekach można je kupić bez recepty. Preparaty z tymi substancjami są popularne w leczeniu wzdęć także u osób dorosłych. Można je podawać dzieciom od 1. miesiąca życia.

Dawkowanie kropli na wzdęcia u niemowlaka: przed posiłkiem, około 0.5 ml. Dawkę można zwiększyć do 1 ml.

 

Krople na kolki – z bakteriami Lactobacillus reuteri

 

Krople zawierające bakterie probiotyczne zyskują coraz większą popularność na rynku medycznym. Dzieje się tak ze względu na ich udowodnione skuteczne działanie w odbudowywaniu flory bakteryjnej. Prawidłowa flora bakteryjna zapobiega podrażnieniom układu pokarmowego.

Krople probiotyczne łagodzą uporczywe biegunki. Chronią jelita, zapobiegając tzw. przelewaniu. Można je śmiało stosować u dzieci jako lek na kolkę. Preparaty probiotyczne można spotkać w połączeniu z simetikonem. Krople probiotyczno-simetikonowe są bardzo polecane w łagodzeniu dolegliwości tj. kolka u dziecka. Leki te podaje się w kilku przedziałach czasowych, średnio 24 dziennie po 10 kropli.

 

Krople z laktazą i bez glicerolu

 

Kropelki z tym enzymem poleca się dzieciom z nietolerancją laktozy. Laktoza jest cukrem zawartym w mleku, w którego strawieniu pomaga właśnie laktaza. Jej niedobór może powodować wzdęcia i biegunki u dzieci.

Kolka u noworodka to częsty problem u dzieci z niską masą urodzeniową. Krople z enzymem laktaza są przebadane i mają atest Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Ich dużą zaletą jest działanie przyczynowe – leczą przyczynę, a nie objawy. Są to doskonałe krople na kolki u noworodka.

Wiele kropli z laktazą zawiera glicerol. Jest on nośnikiem opisywanego enzymu. Prosząc o lek na kolkę, zwróćmy uwagę czy zawiera on glicerol. W większych dawkach działa on przeczyszczająco. Nie powinno się go podawać dzieciom poniżej 3. roku życia, bo może wywołać uporczywą biegunkę. Poprośmy farmaceutę o krople na kolkę bez glicerolu.

 

Zamiast kropelek na kolkę u niemowlaka – domowe sposoby

 

Kolka jelitowa u dziecka jest uciążliwa nie tylko dla samych maluszków, ale także dla rodziców. Jeśli nie chcemy sięgać po krople na kolki dla niemowlaka, zastosujmy domowe sposoby.

Wśród nich należy wymienić:

 • ciepłą kąpiel, która zmniejszy napięcie brzuszka,
 • delikatny masaż brzuszka u dziecka, który pomoże pozbyć się gazów,
 • ćwiczenia nóżek – przyginanie ich do brzuszka,
 • herbatkę ziołową z kopru włoskiego, którą może pić także mama karmiąca.

Kobiety karmiące powinny przeanalizować także swój jadłospis i wykluczyć z diety nadmiar produktów mlecznych. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że kolka u dziecka jest wywołana uczuleniem na mleko krowie. Jeśli kobieta karmi piersią, powinna zrezygnować z potraw wzdymających – one także mogą być przyczyną opisywanej dolegliwości.

Gdy objawy nie ustępują, należy zgłosić się do pediatry. Przepisze on dziecku lek na kolkę na receptę, który zniweluje dolegliwości.

 

Bibliografia:

 • Lek.med. Barbara Zwolińska, Doc.dr hab.n.med. Halina Woś. Klinika Pediatrii, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach – Kolka jelitowa – choroba czy przejaw nadmiernej troski?
 • Poradnik żywienia i aktywności fizycznej dziecka od narodzin do 13. roku życia, wyd. Miasto Stołeczne Warszawa ISBN: 978-83-942213-0-0. - O żywieniu i aktywności fizycznej dzieci. Prosto, nowocześnie, praktycznie.
 • Leksykon Leków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Tematy: kolka u dziecka, kolka u niemowlaka, kolka u niemowląt, karmienie piersią a kolka, sposoby na kolkę, leczenie kolki, krople na kolkę, kropelki na kolkę, glicerol w kroplach

Zobacz też

Komentarze