Katar u niemowlaka – sposoby na zatkany nos u dziecka

Ocena: 4.83/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przyczyną kataru i zatkanego nosa u niemowlaka jest najczęściej infekcja wirusowa (o zakażeniu bakteryjnym świadczy zielony katar). Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc odetkać nos i pozbyć się gęstej wydzieliny. Na katar u dziecka dobra jest sól fizjologiczna, woda morska czy inhalacje. Naturalnym lekiem na katar jest także zakraplanie mleka matki. Co jeszcze robić, gdy niemowlak ma zatkany nos? Jak szybko pozbyć się kataru w domu, a kiedy zgłosić się do lekarza?

Fotolia

Katar u niemowlaka – przyczyny zatkanego nosa u dziecka

 

Katar u niemowląt najczęściej jest wywoływany przez wirusy. Niemowlę jest szczególnie podatne na infekcje wirusowe, gdyż jego układ odpornościowy nie jest jeszcze dostatecznie wykształcony. Dlatego też katar u niemowlaka może trwac nawet kilkanaście dni. Inną częstą przyczyną kataru i zatkanego noska u niemowlaka jest zanieczyszczenie powietrza. Rzadziej katar u dzieci mogą wywołać alergeny. Jeżeli mamy do czynienia z katarem u noworodka, winny może być zalegający w drogach oddechowych śluz, pozostały po porodzie.

Warto podkreślić, że niemowlęta przez kilka pierwszych miesięcy życia oddychają tylko przez nos. Jeśli niemowlak ma zatkany nos, bardzo jest mu ssać pierś lub smoczek butelki. W związku z tym dziecko jest rozdrażnione i poddenerwowane, gdyż nie może normalnie oddychać, spać oraz jeść. Kolejnym objawem jest to, że z noska zaczyna wypływać gęsta i przezroczysta wydzielina.

Zapchany nos u malucha nie powinien być bagatelizowany, niezależnie, czy mamy do czynienia z katarem u noworodka, czy z katarem u rocznego dziecka, gdyż może to prowadzić do poważnych konsekwencji takich jak: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie płuc oraz oskrzeli.

 

Co na katar? Jak odetkać nos niemowlakowi? 

 

Jak szybko pozbyć się kataru u małego dziecka, które nie potrafi samodzielnie wysmarkać i oczyścić sobie noska? Istnieje kilka domowych sposobów, które można zastosować, kiedy niemowlę ma zatkany nos, a tym samym ułatwić mu oddychanie i przynieść ulgę. 

Zatkany nos u niemowlaka należy oczyszczać, szczególnie przed każdym karmieniem i przed snem. Na katar u dziecka może zostać użyta sól fizjologiczna do nosa (w kropelkach lub w sprayu) bądź też roztwór wody morskiej. Jeśli stosowanie wyżej wymienionych preparatów nie przynosi ulgi, należy podawać dziecku 2–3 razy dziennie przez maksymalnie trzy dni krople do nosa dla niemowląt. Naturalnym lekiem na katar jest również odciągnięty pokarm matki (pomoże wpuszczenie dziecku strzykawką po 2 ml mleka do każdej dziurki). Do czyszczenia noska dziecka można również używać gumowej gruszki lub specjalnego aspiratora do nosa.

Inhalacje na katar to kolejny sprawdzony sposób na zapchany nos. Do stosowania inhalacji można używać gorącej wody z sola kuchenną (na dwa litry wody należy wsypać dwie łyżki soli). Naczynie z roztworem należy umieścić w pobliżu łóżeczka dziecka, by mogło ono wdychać ulatniającą się parę, która udrożni nos. Jeśli dziecko nie jest alergikiem, do wykonywania inhalacji można używać naparu z rumianku lub tymianku. Jeżeli nosek dziecka jest zaczerwieniony, można go delikatnie smarować maścią majerankową, która złagodzi podrażnienie skóry.

Kiedy dziecko ma katar, bardzo ważne jest jego obfite nawadnianie. Gdy niemowlę jest karmione naturalnie, należy je jak najczęściej przystawiać do piersi. Jeśli dziecko karmione jest mieszanką sztuczną, trzeba podawać mu dodatkowo czystą wodę lub herbatki ziołowe np. malinową lub z czarnego bzu. Odpowiednie nawodnienie dziecka powoduje, że wydzielina jest łatwiejsza do usunięcia, gdyż staje się bardziej płynna.

 

Domowe sposoby na katar – co robić, gdy dziecko ma zatkany nos? 

 

Sposobów na zatkany nos u niemowlęcia jest znacznie więcej. Co jest dobre na katar? Jak pomóc dziecku?

  • Warto zwrócić uwagę na to, aby w pokoju dziecka panowała optymalna dla niego temperatura, tj. nie wyższa niż 21 stopni. Należy pamiętać o tym, aby wietrzyć pokój dziecka kilka razy w ciągu dnia. W sytuacji, kiedy powietrze w mieszkaniu jest suche, dziecko jest bardziej narażone na infekcje wirusowe oraz trudności z oddychaniem. Dlatego też bardzo ważne jest, aby dbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach. Można to robić za pomocą rozwieszonych na kaloryferach wilgotnych ręczników lub nawilżaczy powietrza. Alternatywą jest zakup specjalnego nawilżacza powietrza, który należy uruchamiać trzy razy dziennie na około 15 minut.
  • Aby złagodzić katar i udrożnić zatkany nos u dziecka można nacierać mu plecy i stopy specjalnymi maściami i żelami na bazie olejków eterycznych. Olejki eteryczne maja działanie rozgrzewające a tym samym ułatwiają dziecku oddychanie i łagodzą kaszel. U starszych dzieci (w wieku powyżej 3. lat) tym celu można wykorzystać także specjalne plasterki nasączone olejkami, które przykleja się na piżamkę w okolicach klatki piersiowej. 
  • W leczeniu kataru u niemowlaka ważne jest ułożenie dziecka. Należy pamiętać o tym, by jak najczęściej układać dziecko na brzuszku. Pozycja ta pozwoli na swobodne odpłynięcie wydzieliny. W ciągu dnia można nosić dziecko na rękach, co ułatwi mu oddychanie. Do snu należy kłaść je w takiej pozycji, aby głowa była lekko uniesiona lub leżała na boku.

 

Zapchany nos u niemowlaka – kiedy do lekarza?

 

Jeśli wyżej wymienione sposoby na zatkany nos i katar nie skutkują ani nie przynoszą dziecku ulgi, to należy zgłosić się do lekarza. Do pediatry należy zgłosić się również wtedy, gdy zaobserwujemy zielony katar u dziecka. Może to bowiem świadczyć o zakażeniu bakteryjnym.

Innymi niepokojącymi objawami, które mogą występować razem z katarem, a które należy skonsultować z lekarzem są:

  • wymioty,
  • gorączka.

Rodzice powinni również zabrać malucha do specjalisty, kiedy występuje przewlekły katar lub dolegliwość ma tendencję do częstego nawracania. Może to być bowiem katar alergiczny. 

Tematy: katar u niemowlaka, katar u dziecka, sposoby na katar u niemowlaka, jak szybko pozbyć się kataru, inhalacje na katar, woda morska do nosa

Komentarze