Jak podawać leki niemowlęciu?

Trzęsą ci się ręce przed zakraplaniem leku do oczu i uszu niemowlęcia? Podawanie lekarstw małemu dziecku nie musi być trudne. Przeczytaj, jak to zrobić!

Większość lekkich chorób nie wymaga leczenia. Jednak gdy zastosowanie lekarstw jest konieczne, lekarz wyjaśni ci, jak długo i często trzeba je podawać maluchowi, by terapia przyniosła skutek. Należy ściśle przestrzegać podanego dawkowania, wtedy lek zadziała i terapii nie trzeba będzie powtarzać.

Lekarstwa doustne

Przed podaniem każdego leku w syropie najpierw należy wstrząsnąć butelką, by zawiesina się wymieszała. Następnie dokładnie odmierz dawkę. Zwykle do opakowań z lekarstwami w syropie czy zawiesinie dodawana jest miarka - specjalna strzykawka, kroplomierz lub łyżeczka z wypisanymi mililitrami ułatwiająca dawkowanie.

Sposób podania - odmierz dawkę, weź dziecko na kolana i chwyć je tak, by się nie mogło wyrywać. Wiadomo, że chwilowe unieruchomienie nie jest komfortowe, ale trwa ono tylko moment, a ty krzywdy maluchowi nie robisz. Dotknij łyżeczką lub strzykawką dolnej wargi malucha. Po otwarciu buzi maluszek wyssie lekarstwo z łyżeczki. Strzykawkę natomiast trzeba włożyć mu do ust i wcisnąć jej zawartość. Uważaj, by mały człowiek się nie zachłysnął.

Krople do nosa

Dostępne są w postaci aerozolu lub kropli. Aerozol jest łatwiejszy w dawkowaniu, bo równomiernie rozprowadza się w nosie. Jeśli podajesz lekarstwo w postaci kropli za pomocą pipetki, uważaj, by nabierać do niej niewielką ilość leku.

Sposób podania - wpuszczaj do każdego nozdrza tylko tyle kropel, ile zalecił lekarz. Żeby ułatwić sobie zadanie, trzymając dziecko na kolanach, odchyl mu głowę nieco do tyłu. Ewentualnie poproś o pomoc drugą osobę.

Krople lub maści do oczu

Zakrapla się je lub nanosi do dolnego worka spojówkowego po wcześniejszym oczyszczeniu oka. Jeśli oko jest zaropiałe, należy je najpierw umyć - za pomocą sterylnego gazika przemyj oko ciepłą przegotowaną wodą w kierunku od zewnętrznego kącika do wewnętrznego, czyli w kierunku nosa.

Sposób podania - wybierz taką porę, kiedy niemowlę jest w dobrym nastroju, nakarmione i przewinięte. Jeśli podajesz leki sama, spróbuj owinąć dziecko kocykiem tak, by ręce miało blisko ciała, i połóż je sobie na kolanach. Odciągnij dolną powiekę lekko do dołu i w to miejsce zapuść krople. Uważaj, by nie dotknąć kroplomierzem lub buteleczką oka i aby nie doszło do uszkodzenia oka i zanieczyszczenia leku.

Bardzo małe dzieci zwykle nie współpracują podczas tego zabiegu, ponieważ odczuwają strach przed tym, że coś im wpada do oczu. Jeśli będziesz działać szybko i pewnie, cała procedura potrwa krótko.


Krople do uszu

Podaje się je do zewnętrznego przewodu słuchowego, a po chwili lek dociera do błony bębenkowej.

Sposób podania - owiń maluszka kocykiem, a następnie ułóż go na boku na swoich kolanach. Podtrzymuj mu głowę jedną ręką. Trzymaj zakraplacz przy samym uchu i zapuść do jego wnętrza przepisaną ilość kropli. Dziecko powinno chwilę poleżeć, nie zmieniając pozycji, zanim poda mu się krople do drugiego ucha.

Czopki

Wprowadza się je do odbytu. Uważaj, by czopek wprowadzić dostatecznie głęboko, ponieważ istnieje ryzyko, że maluszek zaciśnie pośladki i wypchnie go na zewnątrz, lub że zbyt płytko włożony spowoduje pieczenie błony śluzowej.

Sposób podania - połóż dziecko na brzuszku z podkurczonymi nóżkami. Do wypiętej w ten sposób pupy włóż czystą ręką czopek "ostrzej" zakończoną stroną na głębokość około 2 cm.

Podawanie czopka nie jest przyjemne dla dziecka.

Inhalacje

Podawanie leków za pomocą inhalatora umożliwia wprowadzenie leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Inhalator zapewnia szybsze działanie, pozwala też na użycie mniejszej dawki leku. W czasie inhalacji powietrze jest sprężane za pomocą kompresora i tłoczone przez cienką dyszę. Roztwór do inhalacji jest rozrywany na drobne kropelki i miesza się ze sprężonym powietrzem - w ten sposób powstaje aerozol.

Sposób podania - niemowlęta inhaluje się przez maskę twarzową. Przystaw maskę jak najbliżej twarzy dziecka. Zwróć uwagę, by maska nie przylegała ściśle do twarzy, bo wtedy wydychane powietrze nie mogłoby wydostać się spod maski.

Po inhalacji wszystkie części aparatu trzeba dokładnie oczyścić i wysuszyć. Sprawdź w instrukcji obsługi urządzenia, czy można elementy inhalatora sterylizować. Zapobiegnie to osiedlaniu się bakterii, które podczas następnych zabiegów mogłyby wniknąć do układu oddechowego dziecka i spowodować zakażenie.

Czytaj również: Terapia ręki dla dzieci – co to jest i na czym polega? Ćwiczenia

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Mama pracuje, dziecko choruje – jak przetrwać sezon chorobowy?

 

Przeziębienie przyniesione z przedszkola

 

Jak zapobiec chorobom w przedszkolu?

 

Zapadnięte ciemiączko przednie i tylne – jak wygląda, jakie są przyczyny, czy to groźne?

 

Choroba bostońska – przyczyny, objawy, leczenie

 

Co jest potrzebne do chrztu? Akcesoria do chrztu

 

Niemowlę na słońcu – jak chronić niemowlę przed upałem?

 

Afty – co na afty u dziecka?