Gorączka przy ząbkowaniu – jak zbić gorączkę, kiedy dziecko ząbkuje?

Objawy ząbkowania są zazwyczaj dość uciążliwe. Kiedy dziecko ząbkuje swędzenie i ból dziąseł sprawia, że staje się ono płaczliwe i marudne. W czasie wyrzynania zębów typowy jest także stan podgorączkowy, a nawet gorączka. Jak zbić podwyższoną temperaturę u dziecka, u którego pojawiają się pierwsze ząbki?

Pierwsze ząbki – kiedy dziecko ząbkuje i jakie są objawy ząbkowania?

Pierwsze ząbki u dziecka wyrzynają się około 6 miesiąca życia. Proces ząbkowania kończy się około trzeciego roku życia dziecka. Jaka jest kolejność ząbkowania? Pierwsze zęby, które są widoczne to dolne jedynki, następnie widoczne stają się górne jedynki. Bardzo często zęby te pojawiają się parami. Następnymi zębami, które po jedynkach stają się widoczne w buzi dziecka, są dwójki.Znacznie bardziej nieprzyjemnym i bolesnym etapem ząbkowania jest wyrzynania się trójek oraz czwórek.

W trakcie pojawiania się tych zębów może wystąpić silny płacz dziecka, trudności ze snem. Charakterystycznymi objawem ząbkowania jest obrzęk dziąsła, a także jego rozpulchnienie oraz zaczerwienienie miejsca, w którym za chwilę pojawi się ząb. W trakcie ząbkowania występuje niewielki stan zapalny dziąseł, który jest wywołany przez wyrzynające się zęby.

Kolejnym objawem ząbkowania jest to, że dziecko zaczyna się ślinić i wkładać dłonie do buzi, gdyż dziąsła zaczynają go swędzieć. W czasie wyrzynania zębów dziąsła są tak wrażliwe, że każdy ich dotyk może powodować ból. Częstym problemem jest także gorączka przy ząbkowaniu. Jak zbić wysoką temperaturę u ząbkującego dziecka?

Przeczytaj też: Gryzaki – jaki wybrać?

Gorączka przy ząbkowaniu – temperatura w czasie wyrzynania zębów

Podwyższona temperatura ciała dziecka w czasie wyrzynania ząbków jest reakcją układu odpornościowego na objawy charakterystyczne dla okresu ząbkowania. Zwykle mamy do czynienia jedynie ze stanem podgorączkowym u dziecka. Temperatura, która jest mierzona w uchu, zwykle nie przekracza 38 stopni Celsjusza, natomiast mierzona w pupie dziecka nie jest wyższa niż 38,5 stopnia Celsjusza.

Podwyższona temperatura u niemowlaka w czasie ząbkowania jest uznawana za stan fizjologiczny i nie powinna budzić większego niepokoju. Nie oznacza to jednak, że stan ten należy zlekceważyć. Zwłaszcza że negatywnie wpływa na samopoczucie malucha, który podczas ząbkowania jest osłabiony, a przez to w większym stopniu narażony na infekcje. Bardziej stanowczych działań wymaga gorączka u ząbkującego dziecka.

Jak zbić gorączkę u dziecka, kiedy ząbkuje? Jakie są sposoby?

Jeśli temperatura dziecka w czasie ząbkowania nie przekracza 38,5 stopnia Celsjusza, nie ma żadnego powodu do niepokoju. Natomiast, kiedy występuje wysoka temperatura u niemowlaka, przekraczająca 38,5 stopnia Celsjusza, konieczne jest szybkie podjęcie działań, mających na celu zbicie gorączki.

Sposobem na gorączkę jest ibuprofen lub paracetamol dla dzieci, podawany w odpowiedniej, dostosowanej do masy ciała i wieku dziecka dawce. Najczęściej podanie jednorazowej dawki leku przeciwgorączkowego wystarcza i temperatura ciała dziecka spada.

Zdarza się jednak, że podwyższona temperatura ciała niemowlaka może utrzymywać się nawet przez dwa lub trzy dni. Jeśli objawami towarzyszącymi gorączce jest kaszel oraz wymioty, aby zbić gorączkę u dziecka, należy podać mu lek w formie czopka, natomiast jeśli dziecko ma biegunkę, zastosowanie znajduje syrop na gorączkę.

Kolejnym sposobem na obniżenie gorączki u ząbkującego dziecka jest schłodzenie jego ciała. Dziecko powinno być lekko ubrane. Pomocna również będzie kąpiel dziecka w wodzie, której temperatura jest o jeden stopień niższa od temperatury ciała maluszka. Warto również zastosować chłodny kompres na brzuszek lub na czoło dziecka. Bardzo ważne jest, aby nie dopuszczać do odwodnienia organizmu dziecka. Dziecko karmione piersią powinno być jak najczęściej do niej przystawiane, natomiast niemowlak karmiony mieszanką sztuczną powinien otrzymywać do picia letnią, przegotowaną wodę.

Jeśli gorączka u niemowlaka podczas ząbkowania przekracza 38,5 stopnia Celsjusza i towarzyszą jej inne objawy, takie jak kaszel, wymioty i biegunka, może to świadczyć o tym, że przyczyną podwyższonej temperatury jest nie tylko ząbkowanie, ale także infekcja. Należy wówczas zgłosić się do lekarza.

Bolesne ząbkowanie – co robić? Co pomaga na swędzące dziąsła?

Istnieje kilka sposobów na to, aby złagodzić nieprzyjemne objawy ząbkowania w postaci bólu i swędzenia dziąseł. Do sposobów tych można zaliczyć:

  • smarowanie dziąseł dziecka specjalnymi płynami i żelami na ząbkowanie dostępnymi w aptece bez recepty, których zadaniem jest zmniejszenie świądu i obrzęku dziąseł;
  • podawanie dziecku schłodzonego gryzaka, który również przyniesie dziecku ulgę w nadwrażliwości i bólu dziąseł;
  • przemywanie dziąseł naparem z rumianku, który wykazuje działanie przeciwzapalne.

Bardzo ważne jest również to, aby zwracać uwagę na to, czy dziecko nie uderza dziąsłami o twarde przedmioty, np. zabawki, ponieważ poranione dziąsła mogą być źródłem zakażenia bakteryjnego i infekcji.

Czytaj również: Gorączka bez innych objawów u dziecka – jak postępować?

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
3.0

Ewelina Gralewicz

Położna

Licencjonowana położna. Ukończyła 3-letnie studia licencjackie na kierunku położnictwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego UM. Obecnie studiuje położnictwo na drugim roku studiów magisterskich. Swoją wiedzę i umiejętności dodatkowo doskonali na konferencjach i warsztatach naukowych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Paracetamol dla dzieci – działanie, wskazania, formy, dawkowanie, przeciwwskazania, interakcje, skutki uboczne

 

Pielęgnacja niemowlaka – jak dbać o skórę niemowląt?

 

Temperatura u niemowlaka – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

 

Pierwsze ząbki

 

Żel na ząbkowanie – jaki będzie dobry?

 

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny, domowe sposoby, przemywanie

 

Katar u niemowlaka – sposoby na zatkany nos u dziecka

 

Wysoka gorączka u dziecka – jak zbić wysoką temperaturę?