Gdy maluszka boli brzuszek

Ocena: 4.86/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ból brzucha może być objawem różnych kłopotów zdrowotnych. Dla małych dzieci brzuch to centrum świata, a jego ból to reakcja na infekcje, w tym także infekcje wirusowe. Nie lekceważmy, gdy nasze dziecko narzeka, że boli go brzuszek. Najważniejszą rzeczą, zarówno dla lekarza, jak i dla rodziców jest prawidłowe rozpoznanie przyczyny tej dolegliwości.

Oto kilka sugestii, kiedy można samodzielnie pomóc malcowi, gdy boli go brzuszek, a kiedy niezwłocznie udać się do lekarza.

Infekcja

Trzy-, czterolatek nie potrafi precyzyjnie określić, w którym dokładnie miejscu odczuwa ból. Kiedy rozwija się u niego infekcja, może narzekać na ból brzucha. Towarzyszący temu kaszel dodatkowo nasila te dolegliwości. Inne objawy infekcji to: podwyższona gorączka, złe samopoczucie, ból głowy i biegunka. W tej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie. Należy także pamiętać, że przyjmowanie przez malucha antybiotyku może wywołać biegunkę, dlatego nie zapominajmy o preparatach zawierających żywe szczepy bakterii, które osłaniają układ pokarmowy dziecka. Podajmy mu Multilac® Baby w formie saszetek.

Zaparcia

To jedna z najczęstszych dolegliwości naszych dzieci, spowodowana zwykle nieprawidłową dietą ze zbyt małą ilością błonnika. Obecność błonnika w diecie dziecka działa oczyszczająco na jego jelita oraz zwiększa zawartość wody w kupce, dzięki czemu maluch może swobodnie się wypróżnić. Trudności z wypróżnianiem się oraz problemy z twardymi stolcami występują wtedy, gdy dziecko przyjmuje niewystarczającą ilość błonnika oraz gdy jest nieodpowiednio nawadnianie. Wtedy malucha może pobolewać brzuch a  wypróżnianie może sprawiać mu ból, przez co nie będzie mógł zrobić kupki. W takim przypadku wprowadzenie zmian do diety naszego dziecka jest pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić. 

 

Biegunka

Jej głównym objawem są częste i płynne kupki, które dziecko oddaje od kilku do kilkunastu razy w ciągu doby. Biegunka u dzieci może być spowodowana przyjmowaniem antybiotyków, alergią pokarmową, a także wirusami i bakteriami, np. z brudnych rączek.

TO ZAPAMIĘTAJ!

  • Ból brzucha u dziecka może być pierwszym objawem poważnej choroby - nie lekceważ tego!
  • Mikroflora jelitowa dzieci rozwija się aż do 7 roku życia, dlatego podawanie preparatów z żywymi szczepami bakterii korzystnie wpłynie na mikroflorę jelitową naszego dziecka.
  • Przy wyborze preparatu zawierającego żywe szczepy bakterii kieruj się zawartością szczepów bakterii, obecnością substancji odżywczej oraz wygodną, łatwą do zastosowania formą podania preparatu. 
Tematy: ból brzucha

Komentarze