Gazy u niemowlaka – jakie są przyczyny? Co robić, kiedy dziecko ma wzdęcia?

Gazy u niemowląt często pojawiają się po jedzeniu, kiedy dziecko nałyka się powietrza podczas karmienia. Maluch płacze i podkurcza nóżki. Przyczyn nadmiaru gazów u dziecka może być więcej. Zdarza się, że wzdęcia i ból brzuszka to objaw kolki. Co robić, kiedy niemowlę ma gazy o nieprzyjemnym zapachu? Jak mu pomóc?

Gazy u niemowlaka – wzdęcia i ból brzucha u dziecka

Gazy u niemowlaka, podobnie jak gazy u noworodka, są dość często spotykaną dolegliwością, która bardzo niepokoi młodych rodziców. Tak jak u dorosłych osób, również u dzieci są one najczęściej niegroźną przypadłością, choć bywają nieprzyjemne i powodują dyskomfort, a nawet ból brzucha u dziecka.

Najczęściej spowodowane są nadmierną ilością gazów jelitowych, których organizm w takiej ilości nie jest w stanie wydalić. Gazy w jelitach są naturalnie obecne w świetle przewodu pokarmowego, pochodzą one z dwóch źródeł: dziecko połyka powietrze podczas karmienia oraz gazów produkowanych przez bakterie flory jelitowej w trakcie trawienia i fermentacji pokarmów.

Przyczyny nadmiernych gazów u niemowlaka są zróżnicowane. U noworodków i małych niemowląt szczególną uwagę zwraca się na niedojrzałość przewodu pokarmowego. Również sposób karmienia oraz rodzaj spożywanych pokarmów przez dziecko mają wpływ na powstawanie wzdęć i nabrzmiałego brzuszka.

Sprawdź też: Jak odstawić dziecko od piersi? Sposoby

Przyczyny wzdętego brzucha u noworodka, niemowlaka i starszych dzieci

Jak już wspomniano, przyczyn nadmiernych gazów u dziecka może być kilka. W zależności od wieku przyczyny wzdęć ulegają zmianom, pojawiają się nowe czynniki sprzyjające częstym gazom o nieprzyjemnym zapachu i kolkowym bólom brzucha. Poniżej wymieniono zbiorczo przyczyny wzdęć, część z nich dotyczy jedynie noworodków i małych niemowląt, część starszych niemowląt i dzieci.

  • niedojrzała praca, motoryka jelit,
  • niewystarczająca produkcja enzymów trawiennych,
  • wydłużony czas przechodzenia pokarmu przez przewód pokarmowy,
  • połykanie dużej ilości powietrza podczas jedzenia,
  • nietolerancje i alergie pokarmowe,
  • niedojrzała flora bakteryjna lub nadmierny rozrost flory,
  • zbyt duża ilość spożywanych niewchłanialnych składników pokarmowych, np. błonnik, celuloza,
  • spożywanie tzw. pokarmów wzdymających np. roślin strączkowych, kapusty itp.

W większości przypadków wzdęcia brzucha u niemowlaka i nadmiar gazów spowodowane są niegroźnymi i dość łatwymi do wyeliminowania czynnikami. Jednak jeśli u dziecka występują inne niepokojące objawy, np. brak przyrostu masy ciała, pogarszanie ogólnego stanu zdrowia dziecka, należy zgłosić się do lekarza w celu poszukiwania innych przyczyn.

Przeczytaj też: Ulewanie u noworodka i niemowlaka – co robić?

Kolka czy wzdęcia? Jakie są objawy gazów u niemowląt?

Najczęściej zauważanym przez rodziców objawem jest wzdęty brzuch u dziecka, tzn. powiększenie obwodu i większe napięcie brzucha pojawiające się wkrótce po spożyciu pokarmu. Kiedy dziecko płacze po jedzeniu, jest niespokojne i drażliwe, przyczyną mogą być właśnie ból brzucha u niemowlaka wywołany nadmiarem gazów.

Warto zauważyć, że często stwierdzenie kolka niemowlęca jest używane jako synonim wzdęć u niemowląt, a nie do końca jest to prawdą. Kolka u niemowlaka to zespół zaliczany do czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego, tzn. sytuacji, w których bez uchwytnych zmian organicznych pojawiają się objawy. Kolka charakteryzuje się:

  • napadowym, nieukojonym płaczem pojawiającym się nagle bez uchwytnej przyczyny,
  • podkurczaniem nóżek,
  • powiększeniem obwodu brzucha,
  • nadmierną ilością gazów jelitowych.

Jak widać wzdęcia w przypadku kolki są tylko jedną ze składowych zespołu zaburzeń, w dodatku, aby lekarz mógł rozpoznać kolkę niemowlęcą, objawy muszą spełniać pewne niezbędne kryteria diagnostyczne. Jednym z nich jest wiek dziecka, kolkę można rozpoznać jeśli dane objawy pojawiają się z określoną częstotliwością od urodzenia do 4 miesiąca życia.

Co robić, kiedy dziecko ma gazy? Jak mu pomóc?

Ze względu na tak wiele możliwych przyczyn wzdęć trudno znaleźć jedną skuteczną metodę postępowania. Również nasilenie objawów u każdego dziecka będzie znacząco inne, dlatego sposób radzenia sobie z tym problemem często wymaga kilku prób znalezienia „złotego środka” dla dziecka.

Jeżeli mamy do czynienia z gazami u niemowlaka karmionego piersią, można starać się wyeliminować z diety matki produkty, które mogą powodować podrażnienie przewodu pokarmowego niemowlęcia i doprowadzać do wzdęć brzucha np. kawę, herbatę, ostre przyprawy, czekoladę, orzechy, produkty wzdymające. Obecnie nie zaleca się matkom karmiącym eliminacji pokarmów uważanych za produkty z wysokim potencjałem alergizującym, natomiast jeśli u dziecka pojawiają się problemy z nadmiarem gazów, można podjąć taką próbę i obserwować, czy następuje poprawa.

Herbata z kopru włoskiego i krople na kolki – sposoby na gazy u dziecka

Kolejną metodą często stosowaną przez rodziców jest podawanie dziecku do picia herbatek z kopru włoskiego czy rumianku, które mają działanie wiatropędne. W aptekach dostępne bez recepty są preparaty ułatwiające usuwanie gazów jelitowych zawierające w swoim składzie substancje, takie jak simetykon czy dimetykon. Jeśli lekarz podejrzewa, że przyczyną dolegliwości jest nietolerancja pokarmowa (np. nietolerancja laktozy u niemowląt), zaleci odstawienie produktu podejrzewanego o powodowanie dolegliwości.

W przypadku kolki niemowlęcej w zmniejszeniu objawów może pomóc modyfikacja pielęgnacji dziecka:

  • kołysanie i noszenie niemowlęcia,
  • jednostajny, cichy dźwięk np. włączona suszarka do włosów, szum radia itp.,
  • jazda samochodem,
  • kołysanie i wożenie w wózku,
  • ciepłe okłady na brzuszek dziecka.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Justyna Szcześniak

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak dbać o paznokcie dziecka?

 

Wnętrostwo u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, kiedy operować?

 

Herbatka dla niemowlaka – jaki ziołowy napar można podać dziecku?

 

Pielęgnacja niemowlaka – jak dbać o skórę niemowląt?

 

Wzdęcia u noworodka – jak pomóc dziecku?

 

Krople na kolkę – jak wybrać najlepsze dla dziecka?

 

Ból brzucha u dziecka – jakie są przyczyny bólu brzucha u dziecka?

 

Refluks u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego