Fotelik samochodowy to nie wózek – sprawdź dlaczego!

Ocena: 5/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Według opinii ekspertów noworodki powinny spać na płaskiej powierzchni, z dala od niebezpiecznych przedmiotów. Naukowcy z University of Virginia przeanalizowali dane dotyczące nagłych zgonów niemowląt. Okazało się, że dużym zagrożeniem są foteliki samochodowe, używane niezgodnie z przeznaczeniem. Aż trzy procent śmiertelnych zdarzeń związanych było z zablokowaniem dróg oddechowych podczas długiego przebywania w urządzeniach, które służą do odkładania niemowląt w pozycji półleżącej.

 

 Foteliki samochodowe dla dzieci i niemowląt

W trakcie podróży ratują życie, ale poza autem mogą być poważnym zagrożeniem dla maluszków. Po wyjściu z samochodu należy bezwzględnie przełożyć dziecko do wózka lub łóżeczka. Podstawowym zadaniem fotelika samochodowego jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem. Najlepiej używać go zgodnie z przeznaczeniem. Według najnowszych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, niemowlęta nie powinny spędzać zbyt wiele czasu w urządzeniach krępujących ruchy. Poza tym zgodnie uznają, że najbezpieczniejszym miejscem do spania dla dziecka jest twarda oraz płaska powierzchnia. Niektóre foteliki samochodowe mają możliwość rozłożenia, ale nigdy podczas jazdy. Większość modeli została wyposażona w pasy bezpieczeństwa, których zadaniem jest skuteczne przytrzymywanie dziecka. Producenci i fizjoterapeuci zalecają, by czas przebywania w foteliku samochodowym ograniczyć do minimum. Dzięki temu nie będzie on stanowił zagrożenia dla najmłodszych pasażerów.

 

Jaki fotelik warto wybrać? Podział na kategorie wagowe

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór produktów charakteryzujących się dużą funkcjonalnością. Foteliki samochodowe są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Producenci takich przedmiotów podzielili je na kilka grup wagowych.

 

  1. Foteliki samochodowe dla niemowlaka to produkty, które przeznaczone są dla dzieci o wadze do 13 kg. Zazwyczaj montuje się je tyłem do kierunku jazdy. Większość z nich skutecznie chroni przed opadaniem główki i niebezpiecznymi urazami.
  2. Foteliki samochodowe dla dziecka w wieku 3-5 lat oraz wadze od 9 do 18 kg. Niektóre modele zostały wyposażone w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i specjalną osłonę tułowia. Zazwyczaj mają możliwość regulacji zagłówka czy oparcia.
  3. Foteliki samochodowe dla starszych dzieci, w których mogą podróżować pociechy do 12. roku życia. Zwykle są to modele nie posiadające wbudowanych pasów bezpieczeństwa i występują w wersji z oparciem lub bez.
  4. Uniwersalne foteliki samochodowe od 9 do 36 kg, które wyróżniają się bardzo trwałymi materiałami. Wiele z nich posiada odpinane pasy bezpieczeństwa, wyprofilowane oparcia oraz funkcjonalne regulacje. Dzięki temu bez problemu można je dopasować do wzrostu dziecka. Poza tym są łatwe w montażu, jak również cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu fotelika?

Przede wszystkim liczy się funkcjonalność i gwarancja bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrany fotelik samochodowy może uratować dziecku życie. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wymagane atesty oraz certyfikaty wydane przez niemiecki ośrodek badawczy ADAC. Wysokiej jakości modele posiadają homologację ECE R44/04. Foteliki, które otrzymały taki certyfikat są dopuszczone do sprzedaży na terenie UE. Z kolei regulacja i-Size odnosi się do bezpieczeństwa przewożenia dzieci. Dla najmłodszych sprawdzą się foteliki RWF, czyli montowane tyłem do kierunku jazdy. Jest to najbezpieczniejsza pozycja, jak również sprawdzone oraz wygodne rozwiązanie. Istotne znaczenie ma dobranie modelu do wzrostu, wagi i wieku dziecka. Fotelik trzeba też dopasować do samochodu. Siedzisko nie może mieć luzu. Najlepiej też sprawdzić system zapięcia czy długość pasów bezpieczeństwa. Dużym plusem jest wyposażenie w ochronę boczną. Foteliki z wysuniętymi i wzmocnionymi bokami skutecznie zabezpieczają przed urazami głowy lub kręgosłupa. Dużą popularnością cieszą się siedziska z wyposażeniem typu wkładka dla niemowlaka oraz regulowany zagłówek. Przed zakupem konkretnego modelu, warto zapoznać się szczegółowo z instrukcją obsługi.

 

Podsumowanie

Dla najmłodszych dzieci najbardziej polecanymi produktami są foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy RWF. Według opinii specjalistów warto w nich przewozić maluchy nawet do 4. roku życia. Foteliki Rear Way Facing zdecydowanie lepiej chronią w czasie zderzenia czołowego lub bocznego. Znaczna część ekspertów odradza zakup używanego przedmiotu. Wszelkie uszkodzenia mogą być niewidoczne gołym okiem. Mikropęknięcia zagrażają zdrowiu, a nawet życiu maluszka. Pamiętajmy, że żaden fotelik samochodowy nie zastąpi gondoli czy wózka!  Chrońmy nasze dzieci i wybierajmy sprawdzone produkty z wymaganymi atestami.

 

Bibliografia

 

  1. Medical Xpress https://medicalxpress.com
  2. Artykuł poradnikowy „ Niezależne badania – crashtesty. Co to jest ADAC?”, https://www.abcgps.pl/informacyjna-55.html
  3. Artykuł „Ponad 70 procent fotelików w Polsce montowanych jest nieprawidłowo”, Redakcja info, https://fotelik.info/pl/news/ponad-70-procent-fotelikow-w-polsce-montowanych-jest-nieprawidlowo-statystyki,1021.html

 

 

 

Komentarze