Dostawka czy wolnostojące łóżeczko? Jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka?

Przed dość poważnym dylematem stoją zazwyczaj młodzi rodzice, którzy kompletują wyprawkę dla maluszka. Trudno sobie wyobrazić gromadzenie rzeczy dla noworodka bez jednego znaczącego przedmiotu. Co wybrać – łóżeczko dostawne czy tradycyjne? Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety oraz cieszą się dużym zainteresowaniem. Przyszli rodzice zwykle stają na głowie, by łóżeczko niemowlęce było wygodne i służyło pociechom jak najdłużej. Sprawdźmy, czym charakteryzują się wybrane modele.

Łóżeczko dostawne dla niemowlaka

Dostawka dla malucha zyskuje ostatnio na popularności. Łóżeczko dostawne to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą mieć dziecko bardzo blisko siebie. Większość modeli została wyposażona w specjalne pasy, umożliwiające połączenie z materacem dorosłych. Łóżeczka z opuszczanym bokiem można bez problemu dostawić do łóżka rodziców. Takie rozwiązanie to pewnego rodzaju kompromis w walce o to, czy dziecko powinno spać samo, czy razem z mamą. Dodatkowo można przenieść wybrany mebel w dowolne miejsce sypialni. Niektóre modele posiadają również kółeczka, które znacznie ułatwiają to zadanie. Bez wątpienia łóżeczko dostawne ma wiele zalet. Dla mamy jest to duże wsparcie w nocnych karmieniach. Noworodek potrafi się budzić wielokrotnie w ciągu nocy. Dzięki dostawce możemy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować wstawanie z łóżka. Wystarczy opuścić panel boczny, nawet w pozycji leżącej. Wyposażenie w nowatorski mechanizm pozwala na łatwiejszy kontakt z dzieckim w ciągu dnia.

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżeczko dostawne?

  1. Wymiary

Obecnie na polskim rynku znajduje się szeroki wybór dostawek. Kluczowa jest wysokość i szerokość mebla, która powinna oscylować w granicach od 45 do 93 centymetrów. Optymalna długość wynosi od 93 do 148 cm. W większości przypadków dostawka ma możliwość regulowania wysokości.

  1. Rodzaj materaca

Zazwyczaj to dodatkowe akcesorium, które można dokupić do łóżeczka dostawnego. Niektóre egzemplarze posiadają w zestawie materac, ale warto sprawdzić jego jakość. Wysokiej klasy produkt może posłużyć później starszemu dziecku jako wygodne miejsce do spania.

  1. Materiał wykonania

Najczęściej spotykane są łóżeczka dostawne, które zostały wykonane z przewiewnych tkanin zamocowanych na solidnym stelażu. Wśród najciekawszych propozycji znajdują się modele aluminiowe lub drewniane. Boki dostawki mogą być wyposażone w siateczkę z oczkami bądź szczebelki z drewna.

Klasyczne łóżeczko wolnostojące

W praktycznie każdym pokoju dziecięcym sprawdzi się tradycyjny model drewniany. Takie łóżeczko wyróżnia się prostą budową i gwarantuje dziecku bezpieczeństwo. Dzięki pionowym szczeblom skutecznie zabezpiecza malucha przed wypadnięciem. Egzemplarz wolnostojący stanowi też doskonałe wsparcie podczas nauki samodzielnego wstawania. Poza tym zapewnia dziecku komfortową przestrzeń do spania. Solidne i komfortowe łóżko dla dziecka zazwyczaj wykonane jest z drewna sosnowego, a także wyposażone w wymagane atesty UE. Większość modeli posiada możliwość regulacji wysokości materacyka, co pozwala na wygodne wyjmowanie oraz układanie niemowlaka. Tradycyjne łóżeczko można wykorzystywać dość długo, nawet do 3. roku życia dziecka. Podrośniętemu maluchowi umożliwia swobodne wychodzenie oraz wchodzenie do środka. Modele wolnostojące są zazwyczaj bardzo trwałe, więc spokojnie posłużą kolejnemu brzdącowi. Niektóre łóżeczka tradycyjne zostały wyposażone w pojemne szuflady na pościel.

Kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu

  1. Rozmiar

Z pewnością warto zdecydować się na większe wymiary. Dzięki temu nie musimy za dwa lub trzy lata kupować kolejnego łóżeczka dziecięcego. Podczas zakupu najlepiej sprawdzić, czy dany model nadaje się do przerobienia na tapczanik dla przedszkolaka. Pamiętajmy, że ostateczny wybór determinuje ilość miejsca w pokoju dla dziecka.

  1. Zgodność z europejską normą

Łóżeczka wolnostojące powinny być bezpieczne, to znaczy oznaczone jako PN-EN 716-1:1999 i PN-EN 1130-1-2001. Wybierając modele certyfikowane, mamy zagwarantowane bezpieczeństwo.

  1. Szczebelki

Istotna jest możliwość ich wyjmowania oraz rozstaw, który powinien wynosić do 6 cm. Najlepiej też wybierać modele z trzystopniową regulacją wysokości.

  1. Wzornictwo

Design mebla dziecięcego powinien być dopasowany kolorystycznie do wystroju pokoju. Dużym zainteresowaniem cieszą się odcienie pastelowe i łamana biel. Niektóre modele są wzbogacone o wizerunki postaci z bajek.

  1. Cena

Oczywiście ma spore znaczenie przy małej zasobności portfela. Cena powinna odgrywać rolę drugorzędną i nie zawsze świadczy o jakości produktu.

Łóżeczko dostawne czy tradycyjne – co wybrać?

Raczej trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Klasyczne łóżeczko wolnostojące cieszy się niezmiennie dużą popularnością. W naszej kulturze mocno utrwalił się widok dziecka śpiącego lub wyglądającego przez szczebelki. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się łóżeczka dostawne, które zapewniają wygodę podczas karmienia noworodka. Takie modele nie zajmują dużo miejsca, więc bez problemu zmieszczą się w każdej sypialni!

Bibliografia

  1. Artykuł poradnikowy na stronie https://www.smyk.com/porady/lozeczko-dostawne-czy-tradycyjne-co-wybrac,834.html .
  2. Poradnik na https://baby.nivea.pl/artykuly/jakie-lozeczko-dla-niemowlaka-wybrac-325 .
  3. Inspiracje ze strony internetowej https://www.ikea.com/pl/pl/cat/lozeczka-i-materace-dla-niemowlat-18755/ .
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Czy dziecko może jeść parówki?

 

Pierwsze odwiedziny u niemowlaka

 

Wózek z gondolą – jak wybrać najlepszy wózek głęboki?

 

Rozszerzanie diety niemowlaka – kiedy i co można podawać dziecku?

 

Drgawki u dziecka – przyczyny i pierwsza pomoc – co robić, gdy dziecko ma drgawki?

 

Niemowlę na słońcu

 

Szczepionka na rotawirusy – kiedy szczepić, czy to bezpieczne, jakie są powikłania?

 

Jak wybrać pediatrę dla niemowlaka?