Dlaczego dziecko jest niespokojne

Ocena: 4.7/5 Głosów: 25
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Stany niepokoju, pobudzenie, zmienność nastrojów, skłonność do płaczu, zaburzenia snu występują u niemowląt i małych dzieci dość często. Mogą przebiegać zarówno z gorączką, jak i bez niej. Zdarza się, że malec jest niespokojny z powodu infekcji, ząbkowania, szczepień ochronnych, kolek niemowlęcych. Co może wywołać niepokój dziecka?

Niemowlę może być niespokojne z powodu kolki albo ząbkowania.
Niemowlę może być niespokojne z powodu kolki albo ząbkowania.

Maluszek jest przeziębiony?

Choroby u dzieci mają często odmienny przebieg niż u dorosłych i manifestują się innymi objawami. Wynika to z niedojrzałości układu odpornościowego maluszków. Zdarza się, że małe dzieci chorują nawet 8-12 razy w roku, a infekcji często towarzyszy gorączka i związany z nią niepokój. Dziecko czuje się nieswojo i trudno mu dogodzić. W takiej sytuacji bliski kontakt z rodzicami jest dużo bardziej potrzebny. Daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga ukoić cierpienia. W przypadku infekcji zastosujmy Viburcol N. Działa on przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, redukując objawy infekcji. Lek szybko poprawia samopoczucie dziecka.

Rośnie ząbek...

Maluszek nadmiernie się ślini, wszystko bierze do buzi i masuje sobie dziąsełka, płacze, trudno go ukoić, pojawia się podwyższona temperatura, biegunka (nie zawsze) - to oznaki ząbkowania. Niespokojnemu, gorączkującemu dziecku, które ma kłopoty z zasypianiem, podajmy Viburcol N. Lek zawiera składniki łagodzące dolegliwości związane z ząbkowaniem.

Jak łagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem? Doradza stomatolog:

 

Ach, to szczepienie!

Każdy maluszek jest przyzwyczajony do codziennych rytuałów i bardzo ich potrzebuje. Przed szczepieniami ochronnymi czy wizytą kontrolną u lekarza dziecko wyczuwa, iż tym razem rytm dnia ulega zmianie - podenerwowanie i pośpiech rodziców udzielają się maluchowi. Po szczepieniu dziecko zazwyczaj gorzej się czuje, czasami gorączkuje, nie może zasnąć. Pociecha łatwiej zniesie szczepienia, gdy godzinę przed wizytą w poradni podamy jej Viburcol N, a stosując lek 3-4 godziny po szczepieniu złagodzimy niepokój i ewentualną reakcję poszczepienną (miejscowy stan zapalny, gorączkę).

Boli brzuszek...

Krzyk jest dla niemowlaka pierwszą możliwością kontaktu z otoczeniem. Zwykle dziecko uspokaja się w momencie zaspokojenia jego potrzeb - gdy zostanie nakarmione, przewinięte, przytulone. Jeśli maluszek krzyczy przy posiłkach, może to oznaczać występowanie zaburzeń ze strony układu trawiennego. Podczas jedzenia, a także w trakcie picia z butelki niemowlęta połykają trochę powietrza. W trakcie trawienia zaś dochodzi do naturalnego wytwarzania gazów. Gdy nadmiar gazów gromadzi się w jelitach, pojawiają się wzdęcia. Malec staje się płaczliwy. Wtedy skuteczny jest Viburcol N - działający miorelaksacyjnie na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego, zawierający rumianek wpływający łagodząco na śluzówkę przewodu pokarmowego.

Czytaj też: Co robić, gdy noworodek ma katar?

mgr farm. Jolanta Budzińska-Kotapska

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu "Na zdrowie"

Tematy: szczepienie, kolka, ząbkowanie, płacz dziecka, gorączka u niemowląt

Komentarze