Badanie stawów biodrowych

Ocena: 3.15/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Na liście badań kontrolnych, które należy wykonać niemowlęciu, znajduje się także badanie stawów biodrowych. Sprawdź, kiedy należy je wykonać i jakich schorzeń to badanie dotyczy.

Aby zapobiegać dysplazji, przy przewijaniu należy unosić dziecko za pupę (a nie za nóżki)
Aby zapobiegać dysplazji, przy przewijaniu należy unosić dziecko za pupę (a nie za nóżki)

Pierwsze badanie stawów biodrowych odbywa się zaraz po porodzie. Kolejna kontrola stawów biodrowych jest zalecana po skończeniu 4. tygodnia życia. Lekarz może wtedy zlecić wykonanie badania USG stawów biodrowych. Kolejną kontrolną wizytę u ortopedy warto zaplanować, gdy dziecko skończy 4 miesiące, a następną - gdy będzie chodzić (tzw. kontrola chodu).

 

Po co bada się biodra?

Badanie bioder wykonuje się u każdego dziecka w celu sprawdzenia, czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo i w celu wykluczenia ewentualnej dysplazji stawów biodrowych. Im wcześniej wykryje się jakiekolwiek nieprawidłowości, tym większa jest szansa na ich wyleczenie.

 

Co to jest dysplazja?

Jest to wadliwe ukształtowanie stawu biodrowego. Uważa się, że dysplazja ma podłoże genetyczne, może być także nasilona poprzez przyjęcie specyficznej pozycji przez dziecko w brzuchu matki, zwykle pod koniec ciąży (np. w przypadku ciąży mnogiej, gdy dzieciom jest już ciasno), a także przez ułożenie dziecka podczas porodu i czynniki hormonalne. Warto wiedzieć, że wada ta aż 6-krotnie częściej dotyka dziewczynki niż chłopców. Może dotyczyć jednego lub obydwu stawów. Im wcześniej zostanie wykryta wada, tym szybciej i łatwiej można sobie z nią poradzić.

Więcej

 

Jak wygląda badanie?

Najczęściej stosowanym i zalecanym badaniem bioder jest badanie USG. Jest to badanie całkowicie bezbolesne dla dziecka, trwa krótko, niektóre niemowlęta nawet nie budzą się podczas badania. Po położeniu dziecka na kozetce, lekarz rozpina pieluszkę niemowlęcia i przykłada końcówkę aparatu USG do bioder dziecka. Badanie trwa zwykle kilka minut, rodzice dostają zdjęcia bioder wraz z opisem lekarza, który od razu powinien poinformować rodziców, czy występują jakiekolwiek nieprawidłowości.

 

W jaki sposób zapobiegać dysplazji?

Można minimalizować ryzyko wystąpienia dysplazji poprzez:

  • Układanie dziecka na brzuchu, z szeroko rozwiedzionymi nóżkami,
  • Szerokie pieluchowanie, czyli zakładanie dodatkowej warstwy pieluszek, aby wymusić szerokie rozwarcie bioderek dziecka (stosowane także jako metoda leczenia przy niewielkich dysplazjach),
  • Niepodnoszenie dziecka za stopy przy przewijaniu (podnoszenie za pupę, tak aby nie nadwyrężać stawów)
  • Obserwowanie rozwoju dziecka i zgłoszenie się do lekarza w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości (różnej długości ud, nierówno ułożonych fałdek na udach i pupie, odgłosie "klikania" przy poruszaniu stawem.

 

Leczenie dysplazji

W zależności od nasilenia się wady oraz wieku dziecka, stosuje się różne metody. Od szerokiego pieluchowania, poprzez stosowanie rozwórek, czyli aparatów utrzymujących prawidłowe ułożenie stawu do nastawienia operacyjnego.

Tematy: badanie noworodka

Komentarze