Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy i leczenie alergii pokarmowej u dzieci

Ocena: 4.64/5 Głosów: 71
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Alergia pokarmowa u niemowląt polega na nieprawidłowej odpowiedzi na czynnik pokarmowy. Szczególnie często obserwuje się skazę białkową u niemowląt, czyli alergię na białko mleka krowiego (uczulenie na mleko u dziecka). Objawy alergii pokarmowej u niemowląt to m.in. zmiany skórne (pokrzywka u niemowlaka) czy zespół alergii jamy ustnej. W diagnostyce alergii pokarmowej wykonywane są testy alergiczne u niemowlaka.

Fotolia

Alergia pokarmowa u niemowląt – co to jest? Jakie są objawy alergii pokarmowej u dziecka?

 

Alergia pokarmowa, czyli, który u zdrowej osoby nie wywołuje niepokojących objawów, to coraz częściej obserwowany problem, zwłaszcza wśród dzieci. Szczególnie często obserwuje się skazę białkową u niemowląt, czyli alergię na białko mleka krowiego (uczulenie na mleko u dziecka). W znacznym odsetku przypadków dzieci z niej wyrastają, ale zdarza się, że alergia pokarmowa jest początkiem marszu alergicznego i z czasem stwierdza się objawy alergicznego nieżytu nosa i astmy u dziecka.

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa odpowiedź organizmu na czynnik (w tym wypadku pokarm), który o zdrowej osoby takiej reakcji nie wywołuje.

Objawami alergii pokarmowej u niemowlaka mogą być:

  • zmiany skórne (np. wyprysk na twarzy, pokrzywka u niemowlaka),
  • zespół OAS – zespół alergii jamy ustnej (objawy ze strony jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, pod postacią świądu i mrowienia w obrębie śluzówek, obrzęków),
  • zespoły objawów ze strony przewodu pokarmowego: nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej, choroba refluksowa z przyczyn alergicznych, ostra alergiczna reakcja błony śluzowej żołądka, przewlekłe zapalenie żołądka, eozynofilowe zapalenie przełyku, eozynofilowe zapalenie okrężnicy powodujące występowanie krwi w stolcu u niemowlaka,
  • anafilaksja.

Anafilaksja (ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie) to najcięższy z objawów alergii. Jest to reakcja systemowa zagrażająca życiu, objawiająca się wystąpieniem pokrzywki ze świądem i/lub obrzęku oraz minimum jednego z poniższych objawów: duszności, świszczącego oddechu (objawy ze strony układu oddechowego), wymiotów i biegunki, kurczowych bólów brzucha (objawy ze strony przewodu pokarmowego), tachykardii (objaw ze strony układu krążenia). Jeżeli dodatkowo dojdzie do obniżenia ciśnienia tętniczego poniżej normy dla wieku, mówi się o wstrząsie anafilaktycznym.

 

Skaza białkowa u niemowląt (alergia na mleko) 

 

Zdecydowanie najczęstszą postacią alergii pokarmowej u niemowląt jest skaza białkowa, czyli alergia na białko mleka krowiego. Problem ten dotyka ok. 5–8 proc. niemowląt, zwłaszcza tych, które mają obciążony rodzinny wywiad atopowy (rodzice i inni członkowie najbliższej rodziny są alergikami; to jedna z przyczyn alergii pokarmowej u dziecka).

Skaza białkowa u niemowlaka (alergia na mleko) najczęściej manifestuje się wypryskiem (suchą i szorstką skórą) na twarzy. Może prowadzić także do obecności krwi w stolcu, bólów brzucha, czy nawet do anafilaksji.

 

Test na nietolerancję pokarmową – jakie badania na alergię?

 

Największe znaczenie w potwierdzeniu alergii pokarmowej u niemowlaka ma próba prowokacji – obserwowanie, czy po podaniu określonego pokarmu u dziecka występują niepożądane objawy. Najlepiej, aby próbę prowokacji przeprowadzać w kontrolowanych warunkach – w szpitalu lub w gabinecie alergologa, ponieważ wówczas możliwa jest natychmiastowa interwencja w razie wystąpienia ostrej reakcji alergicznej. W diagnostyce alergii pokarmowej wykonywane są także testy alergiczne u niemowlaka.

U niemowląt są to tzw. testy z krwi (badanie krwi u niemowlaka), czyli ocena poziomu swoistych przeciwciał IgE. Należy jednak pamiętać, że do wytworzenia odpowiedniej puli przeciwciał IgE konieczny jest wystarczający kontakt z alergenem, stąd u niemowląt, pomimo alergii, często testy te dają wyniki ujemne. U dzieci starszych wykonywane są punktowe testy skórne – mają one większą wartość diagnostyczną, jednak do ich wykonania konieczna jest dobra współpraca z pacjentem.

W toku diagnostyki konieczne jest zróżnicowanie, czy na pewno mamy do czynienia z alergią, czy może z nietolerancją pokarmową.

Częste bóle brzucha, biegunki, wzdęcia mogą świadczyć o nietolerancji laktozy u niemowląt lubnietolerancji fruktozy. W diagnostyce nietolerancji pokarmowych stosowane są specjalne testy oddechowe, ważny jest też wywiad.

 

Alergia pokarmowa u niemowlaka – jak leczyć?

 

Najważniejsze znaczenie w leczeniu alergii pokarmowej ma unikanie narażenia na czynnik wywołujący objawy. Niemowlęta cierpiące na alergię na białko mleka krowiego powinny być karmione specjalnymi mieszankami, tj. hydrolizatami o wysokim stopniu hydrolizy. Jeżeli matka karmi dziecko piersią, musi wyeliminować ze swojej diety mleko (tak samo krowie, jak i kozie) oraz jego przetwory. W przypadku występowania szorstkich zmian skórnych ważne jest stosowanie preparatów nawilżających i natłuszczających.

Istotne znaczenie ma umiejętność pomocy dziecku w przypadku wystąpienia anafilaksji. Lekiem ratującym życie jest adrenalina podawana domięśniowo (w udo) za pomocą specjalnego pena. Adrenalinę powinno posiadać każde dziecko, które uprzednio miało ostrą reakcję alergiczną. Poza podaniem adrenaliny, istotne jest zapewnienie drożności dróg oddechowych oraz szybkie wezwanie pomocy medycznej.

Zgłoszenia się po pilną pomoc lekarską wymaga także pokrzywka (bywa ona obserwowana u niemowląt w trakcie rozszerzania diety), ponieważ może być ona wstępem do reakcji anafilaktycznej.

 

Alergia pokarmowa u dzieci – jak zapobiegać?

 

Rodzice, zwłaszcza alergicy, często pytają o metody profilaktyki alergii pokarmowej u swojego dziecka. Znaczenie w profilaktyce alergii pokarmowej (chociaż kwestionowane przez niektóre źródła) może mieć karmienie dziecka piersią przez co najmniej 4–6 miesięcy. Nie zaleca się natomiast diety eliminacyjnej u matki karmiącej oraz w trakcie ciąży, a także diety eliminacyjnej u dziecka jako metody profilaktyki.

Alergia pokarmowa u dzieci z czasem w znacznym odsetku przypadków mija i możliwe jest włączenie do diety dziecka produktu, który poprzednio je uczulał. Włączenie pokarmu do diety powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Niestety zdarza się, że alergia pokarmowa u niemowlęcia zwiastuje początek marszu alergicznego, czyli z czasem u dziecka pojawiają się objawy alergicznego nieżytu nosa czy astmy oskrzelowej.

Tematy: Alergia pokarmowa u niemowląt, skaza białkowa u niemowląt, alergia na mleko, alergia pokarmowa

Komentarze