6 groźnych objawów u niemowlaka

Ocena: 2.18/5 Głosów: 19
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Martwisz się o zdrowie swojego dziecka i nie wiesz, jakie dolegliwości sygnalizują problemy? Zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni moment, by wezwać do niemowlęcia lekarza? Poznaj najbardziej niepokojące objawy u niemowlaka!

Niektóre objawy u niemowlęcia wymagają wizyty lekarza.
Niektóre objawy u niemowlęcia wymagają wizyty lekarza.

1. Nietypowy płacz

Zwróć uwagę zarówno na nagły, głośniejszy i donośniejszy niż zwykle płacz, którego nie da się w żaden sposób załagodzić, jak i na niecodzienne, ciche kwilenie, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu spadek aktywności dziecka albo wręcz trudności z jego dobudzeniem. Sprawdź, jakie są najczęstsze powody płaczu niemowlaka - szybko nauczysz się rozpoznawać różne rodzaje płaczu swojego dziecka, a jeśli tylko coś cię zaniepokoi, dzwoń po pomoc.

2. Gorączka

Choć podwyższona temperatura u niemowląt nie zawsze oznacza poważną chorobę (wahania od 36,6 do 37,5 stopni C są całkiem normalne), trzeba bacznie obserwować gorączkujące dziecko, by wychwycić ewentualne inne towarzyszące gorączce objawy. Gdy na wyświetlaczu termometru zobaczysz temperaturę 37-38 stopni C, oznacza to, że niemowlę ma stan podgorączkowy - może się tak zdarzyć np. wieczorem czy po długo trwającym płaczu, ponieważ układ termoregulacji dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzały i nie potrafi sprawnie schładzać organizmu. Nie czekaj jednak z wizytą u lekarza, jeśli kilkumiesięczne niemowlę ma więcej niż 38 stopni C.

Jak zbijać gorączkę u niemowlaka? Radzi pediatra:

 

3. Brak apetytu

Apetyt niemowlęcia może się zmieniać - to zupełnie normalne, że jednego dnia dziecko zje więcej, a innego nieco mniej. Gdy jednak maluch zgłodnieje, powinien jeść chętnie i z zapałem - gorzej, gdy nagle traci zainteresowanie karmieniem albo wyjątkowo szybko męczy się ssaniem piersi i po prostu nie chce dalej jeść. Całkowity brak apetytu utrzymujący się dłużej niż kilka dni może być oznaką kłopotów ze zdrowiem.

4. Biegunka

Niemowlęce stolce zwykle są dość rzadkie, szczególnie gdy dziecko karmione jest piersią. Trzeba jednak pamiętać, że nadzwyczaj wodniste i obfite kupki, które pojawią się więcej niż trzy razy w ciągu 12 godzin, oznaczają niebezpieczną dla zdrowia biegunkę. Nie lekceważ też nitek śluzu, ropy lub krwi, jakie zobaczysz w kale - to również objaw biegunki, która może w zawrotnym tempie doprowadzić do groźnego odwodnienia organizmu dziecka.

5. Problemy z oddychaniem

Jeśli niemowlę z trudem łapie oddech albo oddycha ciężko, nie zwlekaj - wezwij lekarza natychmiast! Częstą dolegliwością niemowląt jest też tzw. sapka, czyli odgłos przypominający chrapanie i pojawiający się podczas oddychania przez nos, w którym zalegają resztki śluzu, pokarmu, kurz. Jeśli sapka poważnie utrudnia dziecku oddychanie i utrzymuje się przez dłuższy czas, potrzebna jest interwencja lekarza.

Uwaga! Zwróć także uwagę na bezdechy występujące podczas snu dziecka - jeżeli trwają dłużej niż 10 sekund i powtarzają się częściej niż 10 razy w ciągu godziny - koniecznie skonsultuj się z lekarzem! Bezdechy to jedna z przyczyn tzw. śmierci łóżeczkowej.

6. Apatia

Nawet mimo przeziębienia niemowlę może się uśmiechać, być pełne energii i mieć chęć na zabawę - wtedy możesz być spokojna, bo raczej nie jest poważnie chore. Niepokój powinien natomiast wzbudzić spadek aktywności, zwłaszcza gdy towarzyszy mu również zanik apetytu. Ospałość u zwykle wesołego i żywego dziecka zwiastuje problemy - nie wahaj się wezwać lekarza.

Tematy: biegunka, gorączka, płacz niemowlęcia, biegunka u niemowląt, gorączka u niemowląt, sapka, kolka, SIDS

Komentarze