Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie

Po czym poznać, że dziecko ma wzmożone napięcie mięśniowe? Na jakie objawy zwrócić uwagę? Sprawdź, w jaki sposób można pomóc niemowlęciu ze wzmożonym napięciem mięśniowym!

Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego

Dzieci ze wzmożonym napięciem charakteryzują się sztywnością rąk i nóg. Mają naprężone ciało lub jedną jego połowę bardziej napiętą. Podczas kąpieli, gdy jest ciepło i komfortowo, zaciskają piąstki. Często także krzyżują nóżki. Niekiedy niemowlęta ze wzmożonym napięciem mięśniowym odginają się w bok - podczas leżenia na plecach ich ciało tworzy literę C. Zwiększone napięcie mięśni sprawia, że niemowlaki są bardziej płaczliwe i niespokojne.

Zdarzają się także przypadki pseudo wzmożonego napięcia mięśniowego - gdy dzieci nie umieją poradzić sobie z otaczającymi je bodźcami, z nową sytuacją po opuszczeniu bezpiecznego mieszkania, jakim była macica mamy.

Przeczytaj też: Używane ubranka dla dzieci – czy warto je kupować?

Przyczyny wzmożonego napięcia mięśniowego

Jednoznaczne ustalenie przyczyn wystąpienia zwiększonego napięcia mięśni jest zwykle niemożliwe - na tę przypadłość składa się wiele przyczyn. Najczęściej to skutek nieprawidłowości lub deficytów w funkcjonowaniu układu nerwowego dziecka. Powodów wzmożonego napięcia mięśniowego neurolodzy doszukują się niekiedy w niedotlenieniu lub urazie krwotocznym podczas porodu i wkrótce po nim.

U źródeł pseudo zwiększonego napięcia mogą leżeć wspomniane już okoliczności, a także inne czynniki, np.: twardy przewijak, zimne środowisko, głośna rozmowa/muzyka - to wszystko może sprawić, że mięśnie niemowlęcia usztywnią się.

Konsultacja lekarska

Jeśli zauważysz u swojej pociechy podobne objawy, wybierz się z maluchem do pediatry. Wzmożone napięcie mięśniowe nie jest chorobą zagrażającą życiu, może jednak przekładać się na ciut wolniejszy rozwój malucha, a co za tym idzie - stres rodzica. Dlatego warto w miarę szybko udać się po poradę lekarską i skierowanie do specjalisty - neurologa. Dziecku można pomóc, jeśli zostanie wdrożona rehabilitacja pod kierunkiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Przeczytaj też: Żabi brzuch u niemowlaka – jak wygląda, leczenie

Rehabilitacja

Skuteczność ćwiczeń jest uzależniona od metody rehabilitacji i czasu jej wprowadzenia, mówiąc krótko - im szybciej, tym lepiej. Warto poprosić neurologa, by opowiedział ci, jak będzie wyglądało badanie. Niekiedy może ci się wydawać, że badania są niemiłe dla dziecka i sprawiają mu ból - dobrze, żebyś wiedziała o tym wcześniej.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia i praca z niemowlęciem są najskuteczniejsze w przywracaniu optymalnego funkcjonowania mięśni i ciała maluszka. W terapii specjaliści wykorzystują jedną z dwóch metod - Vojty lub NDT Bobath.

Metoda Vojty polega na uruchomieniu odruchów u dziecka poprzez uciskanie określonych punktów ciała, czyli: naciskając dany punkt, sprawiamy, że dziecko w prawidłowy sposób zaczyna używać mięśni dotychczas sztywnych bądź unieruchomionych.

Metoda NDT Bobath (lub Bobathów). Wszystkie ruchy dziecka w tej terapii są kontrolowane przez rehabilitanta, który także ściśle współpracuje z rodzicami - uczy ich sposobu prowadzenia ćwiczeń z dzieckiem oraz prawidłowego wykonania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Charakterystyczne dla tej metody jest zastosowanie dużej ilości odruchów, ułatwiania ruchów, polegające na poruszaniu ciałem dziecka poprzez ruchy kończyn, obręczy barkowej, głowy, szyi. Stosuje się przy tym nacisk, opór i obciążenie. Rehabilitanci uczą rodziców poklepywania, głaskania dzieci w odpowiedni sposób.

Zwykle efekty rehabilitacji widać już po kilku tygodniach. Rodzice nauczeni prawidłowych ćwiczeń wykonują następnie zalecaną przez neurologa serię ćwiczeń codziennie w domu. Gdy czas rehabilitacji się kończy, należy wybrać się na kontrolę do neurologa.

Sposoby pielęgnacji dziecka ze wzmożonym napięciem mięśniowym

Należy unikać gwałtownych ruchów, podczas których dziecko mogłoby poczuć niepokój. Zadbaj o odpowiednie podłoże podczas przewijania, ubierania - miękki przewijak z nałożoną bawełnianą, miłą w dotyku nakładką. Twoje ruchy podczas karmienia, zmiany pieluszki, zakładania ubranek muszą być pewne, ale nie gwałtowne - przez cały czas czule mów do dziecka, utrzymując z nim kontakt wzrokowy - wzmocnisz w ten sposób jego poczucie bezpieczeństwa. Zawsze stosuj się do zaleceń neurologa i rehabilitanta.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zaburzenia napięcia mięśniowego

 

Wędzidełko niemowlaka – kiedy warto je skontrolować?

 

Niemowlę na słońcu

 

Pierwsze odwiedziny u niemowlaka

 

Czyszczenie uszu u niemowląt – jak bezpiecznie usuwać woskowinę z ucha?

 

Mata edukacyjna – dla niemowląt, dla rocznych dzieci. Od kiedy?

 

6 błędów w ubieraniu niemowląt

 

Prezent na chrzest – propozycje dla chrzestnych i innych gości