Co potrafią małe rączki

Ocena: 4.82/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zobacz na zdjęciach, jak rozwija się motoryka mała niemowlaka

W ciągu pierwszego roku życia, niemowlę z noworodka, który nieporadnie macha rączkami zmienia się w małego człowieka, który potrafi precyzyjnie posługiwać się paluszkami. Fot. Shutterstock
W ciągu pierwszego roku życia, niemowlę z noworodka, który nieporadnie macha rączkami zmienia się w małego człowieka, który potrafi precyzyjnie posługiwać się paluszkami.

Noworodek

Przez pierwsze dni po urodzeniu dzieci trzymają zgięte ręce blisko ciała, dłonie mają zwykle zaciśnięte, a ruchy nieskoordynowane – jeśli trafią piąstką do buzi, to tylko przypadkiem. Kiedy dotkniesz środka dłoni malucha, ta od razu zaciśnie się na twoim palcu. Nie jest to jednak celowe działanie dziecka, tylko tzw. odruch chwytny, który w kolejnych miesiącach będzie powoli zanikał. Teraz jednak jest bardzo silny. Dziecko potrafi tak mocno trzymać się rękami dwóch podanych mu palców, że można je w ten sposób unieść (nie próbuj jednak tego sprawdzać).

Posłuchaj, jakie jeszcze odruchy ma noworodek

2. miesiąc życia dziecka

W drugim miesiącu życia maluch będzie podejmować próby trafienia dłonią w zabawkę czy do buzi i dość często będzie mu się to udawać.

Jego działania będą jednak asymetryczne, czyli nie będzie jeszcze w stanie zrobić czegoś dwiema rękami jednocześnie, tylko zawsze jedną – tą, w kierunku której skieruje swój wzrok.

3. miesiąc życia dziecka

W tym miesiącu ręce malucha są już bardzo aktywne – dziecko coraz częściej próbuje zbliżyć jedną rękę do drugiej i zrobić coś dwiema dłońmi naraz.

 

Wyciąga ramiona do rodziców i zabawek, próbuje chwycić je albo w nie uderzyć, ale kiedy dostanie do ręki np. grzechotkę, nie jest jeszcze w stanie jej utrzymać.

4. – 5. miesiąc życia dziecka

W tym wieku zamiast odruchu chwytnego, dziecko powinno mieć już umiejętność złapania zabawki chwytem prostym, nazywanym też czasem „małpim”, który polega na złapaniu przedmiotu czterema palcami i środkiem dłoni ale bez użycia kciuka.

 

To czas kiedy maluchy lubią korzystać ze swoich rączek i chętnie chwytają wszystko, co jest w zasięgu ich wzroku. Potrafią już dłużej przytrzymać coś w dłoniach (obu naraz, dwa przedmioty w dwóch rękach to wciąż dla nich za dużo).

6. miesiąc życia dziecka

Dłonie, a zwłaszcza paluszki, to dla półrocznego dziecka fascynujące „narzędzia”. Malec chętnie nimi przebiera, niekoniecznie w jakimś konkretnym celu. Potrafi przekładać zabawkę z ręki do ręki i obracać nią na wszystkie strony, by lepiej ją zbadać. Umie też trzymać po jednym klocku w każdej ręce. Lubi dotykać różnych materiałów i badać dłońmi nowe kształty.

7.-8. miesiąc życia dziecka

Niemowlę uczy się chwytu nożycowego, czyli zaczyna do reszty palców dodawać kciuk. Dzięki temu może być już bardziej precyzyjny w działaniu i np. łapać nieduże przedmioty kciukiem i bokiem zgiętego palca wskazującego, może też zacząć naukę jedzenia łyżką i wkładać do buzi chrupki czy inne małe przekąski.

Dzieci na tym etapie rozwoju lubią wszelkie zabawy paluszkowe, chętnie naśladują gesty rodziców i klaszczą. Z zapałem też badają wytrzymałość różnych przedmiotów, potrząsając, stukając i rzucając nimi.

9. – 12. miesiąc życia dziecka

Mniej więcej w 9. miesiącu życia maluchy zaczynają bardziej wykorzystywać kciuk. Najpierw razem z pomocą drugiego i trzeciego palca łapią nim drobne przedmioty, potem przechodzą na chwyt pęsetowy, w którym bierze udział kciuk i palec wskazujący. Z każdym tygodniem maluchy są bardziej precyzyjne – najpierw łapią przedmioty pomiędzy opuszki, a potem czubki palców.

 

Potrafią włożyć już jeden przedmiot w drugi i chętnie to robią. Dlatego świetną zabawką są dla nich w tym okresie wszelkie sortery. Niestety pchają też swoje paluszki w każdy otwór, jaki zobaczą. Dlatego mieszkanie musi być świetnie zabezpieczone.

Sprawdź, jak dobrać zabawki do etapu rozwoju dziecka

Tematy: rozwój niemowlaka, motoryka mała, odruch chwytny, chwyt prosty, chwyt pęsetowy, chwyt nożycowy, chwyt szczypcowy

Komentarze