Przybieranie na wadze

Ocena: 2.26/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Waga noworodka, począwszy od dnia jego narodzin, jest niezwykle istotna. Masa ciała jest sprawdzana przy każdej wizycie, a ty wpatrujesz się w siatki centylowe i zastanawiasz się, ile powinno ważyć twoje dziecko i czy prawidłowo przybiera na wadze.

Pierwsze ważenie dziecka odbywa się zaraz po porodzie
Pierwsze ważenie dziecka odbywa się zaraz po porodzie

Waga jest jedną z pierwszych cech opisujących noworodka. Jest skrupulatnie zapisywana i sprawdzana. Po porodzie zazwyczaj następuje fizjologiczna utrata wagi, jeżeli jednak ta strata przekroczy 10%, wtedy dziecko pozostanie w szpitalu do czasu nadrobienia nadmiernej utraty wagi.

 

Ile powinien ważyć noworodek? Odpowiada neonatolog Małgorzata Maj-Pucek:

 

 

Centyle

Przy kolejnych wizytach dziecko jest ważone i sprawdza się, czy prawidłowo przybiera na wadze. Prawidłowo - czyli w tempie odpowiednim do wieku dziecka. Przy ocenie tej prawidłowości przydatne są siatki centylowe. Dzięki nim wiadomo, czy dziecko przybiera na wadze równomiernie (wtedy jest zawsze mniej więcej na tym samym centylu, obojętnie czy na wysokim, czy niskim), czy też przybiera coraz mniej (wtedy jest na coraz niższym centylu) lub coraz więcej (wtedy jest na coraz wyższym centylu). Powodem do obaw może być waga powyżej 97 centyla lub poniżej 3 centyla. Nie oznacza to zawsze choroby, być może taka jest uroda dziecka, ale zawsze warto na wszelki wypadek sprawdzić to u lekarza. Równocześnie warto przyjrzeć się wartościom na siatkach centylowych dotyczących innych kwestii - obwodu głowy, klatki piersiowej, wzrostu. Jeżeli wszędzie wartości są zbliżone (np. wszędzie 90 centyl), oznacza to, że dziecko jest po prostu duże, ale jego rozwój jest równomierny. Zaniepokoić mogą duże różnice - np. waga na 10 centylu, a obwód głowy na 80 centylu. W każdym wypadku należy skonsultować się z lekarzem.

 

Ile dziecko przybiera na wadze?

W pierwszych trzech miesiącach życia niemowlę przybiera ok. 800-900 g miesięcznie. Później to tempo maleje. W drugim kwartale dziecku przybywa ok. 450 g miesięcznie, zaś w ostatnich trzech miesiącach pierwszego roku życia o 300 g, a w drugim roku - ok. 225 g co miesiąc.

 

Jak często ważyć dziecko?

O ile nie ma innych przesłanek, dotyczących częstego ważenia dziecka, wystarczy sprawdzać wagę malucha raz na tydzień. Wtedy będzie można zaobserwować tendencję w przybieraniu na wadze. Przesłankami do częstszego ważenia może być: choroba dziecka, brak apetytu lub nadmierne ulewanie. Wszelkie nieprawidłowości należy w takim wypadku konsultować z lekarzem.

Jeżeli nic nas nie niepokoi, a dziecko je regularnie, wystarczą ważenia w czasie wizyt kontrolnych co 6 tygodni.

 

Pulchny maluszek

Kiedyś im bardziej pulchny był malec, tym większe miał szanse na przeżycie. Obecnie wiadomo, że szczuplejsze dzieci rozwijają się fizycznie znacznie szybciej. Nie można jednak w żadnym wypadku odchudzać malucha. Należy go karmić zgodnie z jego potrzebami, najlepiej regularnie, mając na uwadze fakt, iż dziecko potrzebuje ok. 2-3 godzin na strawienie jednego posiłku. Pamiętaj, jeżeli karmisz piersią i twoje dziecko równomiernie przybiera na wadze, nie ma potrzeby dokarmiania go mlekiem modyfikowanym. Jeżeli z kolei karmisz mlekiem modyfikowanym, stosuj takie ilości, jakie podaje producent.

Jeżeli cokolwiek cię niepokoi - porozmawiaj z lekarzem. Ale pamiętaj, że dzieci są różne, jedne przybierają na wadze szybciej, inne wolniej, jedne są bardziej pulchne, inne mniej i nie ma sensu się porównywać. Ważne jest nie to, ile dziecko waży, ale jak przybiera wadze.

Tematy: rozwój, siatki centylowe, waga noworodka, waga niemowlaka

Komentarze