Jaki prezent na roczek?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pierwsze urodziny dziecka to wielkie wydarzenie, ale i czas intensywnych poszukiwań idealnego prezentu dla małego jubilata. Nie tylko rodzice rocznych dzieci zastanawiają się, jaki wyjątkowy prezent kupić. Podobne wątpliwości mają dziadkowie, wujkowie oraz pozostali krewni i znajomi rodziny. Wybór odpowiedniego prezentu może nastręczać nieco kłopotu. W artykule przygotowaliśmy propozycje zabawek, które z pewnością będą trafionym pomysłem i świetnie sprawdzą się w roli prezentu na pierwsze urodziny dziecka.

Roczne dziecko – prezent uniwersalny

Małe dzieci – zarówno chłopcy, jak i dziewczynki – rozwijają się bardzo podobnie, dlatego rozróżnienie na płeć w pierwszym roku życia dziecka nie ma aż tak dużego znaczenia. Najlepszy prezent na roczek to wybór zabawki dostosowanej do wieku dziecka, a równocześnie będącej odpowiednią również dla nieco starszych dzieci. Niezbędnym minimum w procesie wyboru zabawki jest upewnienie się, że upominek będzie bezpieczny. Zwróćmy uwagę, czy produkt nie posiada ostrych krawędzi, ani czy nie jest wyprodukowany z toksycznych materiałów.

Świetny pomysł na prezent na roczek to taki upominek, który stymuluje poszczególne zmysły malucha, wspiera jego rozwój, a przy okazji potrafi zająć uwagę dziecka na dłuższy czas. Z całą pewnością rodzice małych dzieci będą dozgonnie wdzięczni, jeśli wraz z prezentem dla swojej pociechy zyskają trochę czasu dla siebie. Roczne dzieci potrafią już okazywać niezależność, dlatego dobrze, gdyby prezent na roczek wspierał je w rozwoju samodzielności.

Zobacz też: Kiedy przekłuć uszy dziecku?

 

Rodzaje prezentów na roczek

Roczny maluch nie ma już problemów z samodzielnym siedzeniem i raczkowaniem, dodatkowo coraz bardziej interesują go różne faktury, kolory i kształty. Z tego względu rozważyć można zakup zabawek edukacyjnych, takich jak:

 • sortery – występują w najróżniejszych kształtach. Pomagają rozwijać zdolności motoryki małej rocznego dziecka poprzez konieczność umieszczenia konkretnego klocka w odpowiednim otworze;
 • puzzle kilkuelementowe – wspierają rozwój procesów myślowych oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Aby były odpowiednie dla maluszka, powinny być wyprodukowane z pianki lub drewna;
 • tablice manipulacyjne – można je zrobić samodzielnie. Pomagają dziecku w rozwoju sensorycznym i ćwiczeniu zdolności manualnych;

Przeczytaj też: Zaburzenia integracji sensorycznej – jak rozpoznać?

 

 • tablice sensoryczne – prezent w duchu wychowania Marii Montessori. Manipulacja elementami zawartymi na tablicy oddziałuje niemal na wszystkie zmysły dziecka, jednocześnie łącząc zabawę z edukacją;
 • stoliki edukacyjne – zapewniają zabawę i rozrywkę, sprzyjając zdobywaniu wiedzy o otaczającym świecie;
 • suche baseny z piłeczkami – sprawiają ogromną frajdę wszystkim dzieciom, niezależnie od wieku;
 • różnego rodzaju klocki i piramidy.

Zarówno sorter, basen, puzzle czy stolik edukacyjny to uniwersalny prezent na roczek dzieci, odpowiedni i dla chłopców, i dla dziewczynek. Ceny poszczególnych zabawek mogą kształtować się bardzo różnie, w zależności od materiałów, z jakich zostały wykonane oraz marki producenta.

Zobacz też: 1. urodziny dziecka – organizujemy przyjęcie w domu

 

Jaki prezent urodzinowy dla rocznej dziewczynki, a jaki dla rocznego chłopca?

Jeżeli chcemy prezent zindywidualizować ze względu na płeć, najlepiej postawić na kolor – róż dla dziewczynek, a niebieski dla chłopców.

Pomysłem na rozróżnienie płci podczas wybierania prezentów na roczek dziecka jest podział na role. Małe dziecko chętnie obserwuje rodziców i uczy się przez naśladowanie, wykonując w zabawie czynności przypisane do mamy lub taty. Dziewczynki zapewne będą wybierały zabawki kojarzące się z przygotowywaniem posiłków, opieką nad dzieckiem, dlatego na roczek można wybrać:

 • lalkę w typie bobasa, którą mała dziewczynka będzie się mogła opiekować;
 • wózek dla lalek, w którym swoją ulubioną lalkę będzie mogła zabrać na spacer;
 • kuchnię drewnianą lub plastikową.

Sprawdź również: Jaki prezent dla dziecka na mikołajki?

 

Z kolei dla chłopców sprawdzą się:

 • tory wyścigowe,
 • kulodromy,
 • przebijanki,
 • zestawy małego inżyniera.

Podział na role przypisane do płci to jednak tylko stereotyp. Przecież chłopiec równie dobrze może bawić się kuchnią oraz wózkiem dla lalek – w końcu widzi, jak tata również opiekuje się dzieckiem. Dziewczynka natomiast może chcieć kierować samochodem, czy używać młotka. Prezent na roczek może zatem wpływać na naukę postrzegania ról społecznych i to już od najmłodszych lat.

Sprawdź również: W co bawić się z rocznym dzieckiem?

 

Zabawki interaktywne – dobry prezent na roczek

Zabawki interaktywne są często pierwszym wyborem na prezent dla rocznego dziecka. Atrakcyjne, kolorowe, wydające dźwięki, często poruszające się – oprócz dostarczania rozrywki, mogą stać się wsparciem w rozwoju malucha, pod warunkiem że są odpowiednio dobrane do wieku i możliwości dziecka. Prezenty interaktywne nie muszą być głośne i męczące. Mogą opierać się na zabawie przyczynowo-skutkowej, jak wprawianie w ruch elementów zabawki, uruchamianie pewnych procesów, segregowanie, itp. Zabawki interaktywne dla maluchów powinny wspierać poznawanie otaczającego świata, naukę kolorów, literek, cyferek oraz rozwój mowy. Rodziców wychowujących dzieci w dwujęzyczności z pewnością zainteresują wgrane interakcje w języku angielskim.

Przeczytaj również: Na czym polegają zajęcia gordonowskie?

 

Do najczęściej wybieranych prezentów z tej kategorii należą:

 • szczeniaczek uczniaczek (w wersji dla dziewczynek – siostrzyczka szczeniaczka),
 • robot Bebo,
 • odkrywczy domek Dumel Discovery,
 • króliczek Alilo,
 • raczkujący miś Vtech,
 • interaktywny pociąg, farma, ranczo.

Zobacz również: Jaką matę edukacyjną wybrać?

 

Drewniane zabawki – ekologiczny prezent na roczek

Coraz więcej osób zwraca uwagę w swoich wyborach zakupowych na ekologię. Zabawki wykonane z naturalnych materiałów są trwalsze, więc zapewnią dziecku zabawę na długi czas. Są też łatwe w utrzymaniu czystości i dodatkowo ich wyprodukowanie nie obciąża tak mocno naszej planety. Wśród dużego wyboru ekologicznych zabawek można znaleźć m.in.:

 • zestaw zabawek perkusyjnych, najlepiej sprawdzi się tu instrumentarium Orffa,
 • drewniane klocki, piramidy i układanki,
 • bujaki i zwierzęta na biegunach,
 • kostki edukacyjne,
 • zestawy pociągowe do ciągnięcia.

Zobacz też: Jak wygląda adaptacja w żłobku?

 

Prezent dla rocznego dziecka od rodziców chrzestnych

W polskiej kulturze przyjęło się, że rodzice chrzestni ofiarują swojemu chrześniakowi wyjątkowy prezent, zarówno z okazji przyjęcia przez niego sakramentu, jak i podczas pierwszych urodzin. 

Niektóre maluchy mają już za sobą pierwsze kroki, a zdecydowana większość potrafi stać, dlatego dobrym pomysłem na uniwersalny upominek od rodziców chrzestnych będą wszelkiego rodzaju jeździki, samochodziki i pchacze. Można wybierać spośród najróżniejszych rodzajów pojazdów, m.in. w kształcie samochodu, motocykla, lokomotywy, ale i konika, słonia – małe, duże, drewniane i z tworzywa sztucznego. Zabawka, którą dziecko pcha lub na niej siedzi, jest dostępna w sklepach stacjonarnych, jednak większy wybór znajdziemy w sklepach internetowych, często z opcją „dostawa gratis”.

Rodzice chrzestni mogą chcieć postawić na oryginalność i wybrać prezent, który będzie pamiątką na całe życie. W takim przypadku świetnym pomysłem będzie upominek spersonalizowany. Można ofiarować dziecku:

 • pudełeczko na pierwszy ząbek,
 • album na zdjęcia,
 • bajkę terapeutyczną napisaną specjalnie dla dziecka,
 • plakat z metryczką.

To też może Cię zainteresować: Wizualizacje terapeutyczne – co to jest i jak działa?

Idealny prezent na roczek nie istnieje

Niestety, prezent idealny nie istnieje. Każde, nawet roczne dziecko, jest inne i każde może zainteresować się inną zabawką. Nie ma gwarancji, że prezent z wyższej półki, na który wydamy sporą sumę, okaże się tym najlepszym z punktu widzenia małego jubilata. Jeżeli nie mamy czasu na poszukiwania, ani pomysłu, dobrym rozwiązaniem może być karta podarunkowa. Roczne dziecko nie będzie miało świadomości, czym i od kogo zostało obdarowane, za to jego rodzice, znając najlepiej jego aktualne potrzeby, z pewnością dokonają właściwego wyboru.

 

Komentarze