Potrzeby emocjonalne niemowlęcia

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Patrząc na swojego noworodka, zastanawiasz się, co zrobić, by czuł się szczęśliwy i kochany. Wiesz już, jak pielęgnować i karmić maluszka. Ale jak zadbać o jego emocje?

Bliskość mamy w pierwszych miesiącach życia zapewnia prawidłowy rozwój emocjonalny niemowlęcia
Bliskość mamy w pierwszych miesiącach życia zapewnia prawidłowy rozwój emocjonalny niemowlęcia

Jesteś dla niemowlęcia najważniejsza na świecie. Nie tylko dlatego, że karmisz je i zajmujesz się nim tak troskliwie, jak nikt inny. Przede wszystkim dajesz mu to, co potrzebne do życia jak powietrze i jedzenie - miłość i uwagę. I to każdego dnia.

 

Zawsze blisko mamy

Byliście razem przez długie dziewięć miesięcy. Dziecko oddychało twoim tlenem, żywiło się tym, co ty jadłaś, chroniła je twoja skóra. Nic dziwnego, że po narodzinach maleństwo potrzebuje twojej bliskości, by mogło czuć się bezpiecznie. Twój zapach, dźwięk bicia serca, głos to dla malca sygnał: "Mama jest blisko, wszystko w porządku". Pierwsze miesiące spędzisz przy dziecku. Choć czasem będziesz czuła się zmęczona i pojawią się myśli o tym, by chociaż na kilka godzin przestać być mamą i być gdzie indziej - zostań przy malcu.

Dzięki temu nasyci się twoją obecnością, poczuje pewnie i szybciej ruszy odkrywać świat. Pierwszy rok życia malca minie szybciej niż ci się wydaje i już niedługo zorientujesz się, że przyklejone do ciebie do niedawna dziecko od pół godziny bawi się samo na dywanie.

 

Dotyk potrzebny jak tlen

Maluch po prostu musi czuć twój dotyk. Bliskość skóry mamy, głaskanie po głowie, przytulanie i całusy to komunikat dla dziecka: "Kocham cię, akceptuję, cieszę się, że z nami jesteś". Poczucie bycia kochanym świetnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale także na rozwój malca. Dzieci kochane, żyjące w poczuciu akceptacji, czujące przynależność do rodziny uczą się szybciej. Dlatego nie szczędź niemowlęciu czułości. Pogłaszcz, przechodząc obok, pocałuj główkę, gdy bawi się klockami, dotnij rączki, gdy zasypia. To dla malca bezcenny kapitał na przyszłość.

 

Spokój daje bezpieczeństwo

Dla noworodka wszystko jest nowe. Malec znacznie szybciej poczuje się pewnie w "pozabrzuszkowej" rzeczywistości, jeśli zapewnisz mu maksymalną dawkę spokoju i stały rytm dnia. Wyobraź sobie, że dziecko wszystko widzi, słyszy, czuje po raz pierwszy. Przez pierwsze tygodnie warto dawkować mu wszelkie doznania. Ścisz radio, wyłącz głośno grające, świecące zabawki, ogranicz do minimum liczbę gości odwiedzających smyka - każdy z nich wnosi inny zapach i tembr głosu - dla malca to prawdziwa kakofonia. Niech najpierw nauczy się i przyzwyczai do głosów i zapachów twoich, twojego męża, dziadków, waszego domu. Na silniejsze doznania przyjdzie jeszcze czas.

Dobrym oparciem do zagubionego nieco malca jest też stały plan dnia. Dziecko łatwiej osiągnie poczucie bezpieczeństwa, jeśli będzie wiedziało, że po obiadku będzie spacer, a po kąpieli przytulanie i sen. Tobie ten jednostajny rytm dnia może wydawać się nudny, dla dziecka to mapa, dzięki której poruszanie się po nowo poznanym świecie jest trochę prostsze.

Czytaj też: Niemowlę także może mieć depresję

Ogromna ciekawość świata

Poza twoją uwagą, miłością i czułością maluszek potrzebuje cię, byś zaspokoiła jego wielką potrzebę poznawania świata. By smyk dobrze się rozwijał, poza jedzeniem i powietrzem potrzebuje nowych doznań, a ty możesz stać się jego przewodnikiem. Daj do rączki zerwany z drzewa liść, pozwól polizać cytrynę, wystaw buzię dziecka na letni deszczyk. Mów, opowiadaj, objaśniaj. Nie zapomnij, by codziennie bawić się z dzieckiem, pokazywać mu nowe rzeczy, pozwalaj badać otoczenie wszystkimi zmysłami. Dzięki temu wychowasz mądre, szczęśliwe, ciekawe świata dziecko.

Posłuchaj, jak rozwija się niemowlę

Tematy: rozwój niemowlęcia, rozwój emocjonalny niemowlaka

Komentarze