Dziecko w siatce

Ocena: 2.55/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nowe normy dla polskich dzieci

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje dziecko dobrze się rozwija, regularnie mierz je i waż, a potem wyniki nanoś na siatki centylowe. Fot. Shutterstock
Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje dziecko dobrze się rozwija, regularnie mierz je i waż, a potem wyniki nanoś na siatki centylowe.

 Babcia płacze, że wnuczek za chudy, w mediach wciąż alarmują, że liczba otyłych dzieci szybko rośnie, twój malec marudzi nad każdym daniem (masz wrażenie, że żywi się wyłącznie powietrzem), a sąsiad twierdzi, że masz… "korpulentnego chłopczyka". Trudno w takiej sytuacji o obiektywną ocenę (bez dodatkowych pomocy naukowych) rozwoju fizycznego własnego dziecka. Dlatego właśnie prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie uważa, że poważnym błędem jest to iż rodzice i pediatrzy nie wypełniają regularnie siatek centylowych dzieci:

- Nie chodzi tylko o to, by od czasu do czasu sprawdzać, na jakim centylu znajduje się dziecko, ale by regularnie nanosić wyniki poszczególnych pomiarów na siatki, bo to pozwala nam sprawdzić, czy dziecko dobrze się rozwija. O harmonijnym rozwoju można mówić, jeśli wyniki pomiarów np. wagi czy wzrostu naniesione na siatki centylowe znajdują się zawsze w tym samym kanale rozwojowym, czyli pomiędzy tymi samymi centylami. Wszelkie zmiany np. jeśli dziecko wcześniej znajdowało się pomiędzy 25. a 50. centylem, a teraz jest między 10. a 25. centylem, warto zgłosić pediatrze. Konsultacji wymaga też sytuacja, kiedy dziecko jest poniżej 3 lub powyżej 97 centyla.

Wcześniej radzono także czuwać nad tym, by waga dziecka była "oddalona" od jego wzrostu o maksymalnie dwa kanały rozwojowe. Prof. Piotr Socha mówi, że obecnie zaleca się raczej kontrolowanie BMI dziecka. Ten wskaźnik masy ciała oblicza się dla dzieci tak samo jak dla dorosłych - trzeba podzielić masę ciała (w kg) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Tyle, że o ile w przypadku dorosłego, stwierdzenie, czy jego masa ciała jest właściwa jest proste (BMI poniżej 18,5 to niedowaga, powyżej 25 - nadwaga), tak w przypadku dzieci interpretacja jest trudniejsza. Trzeba korzystać ze specjalnych siatek centylowych BMI.

- Dwa miesiące temu opublikowano najnowsze siatki centylowe wzrostu, wagi i BMI, które pokazują normy dla polskich dzieci powyżej 3. roku życia. Powstały w ramach projektów OLAF i OLA prowadzonych pod kierownictwem prof. Mieczysława Litwina z CZD - mówi prof. Piotr Socha.

Siatki, wraz ze szczegółową informacją na temat projektów, możesz kupić za 5 zł na stronie czasopisma Standardy Medyczne Pediatria http://www.standardy.pl/. Warto jednak wiedzieć, że ta publikacja została przygotowana z myślą o środowisku medycznym. O ile zamieszczone tam siatki centylowe wzrostu i wagi są stosunkowo łatwe do odczytania, tak siatka BMI jest już o wiele bardziej skomplikowana i warto pochylić się nad nią z lekarzem.

- W przypadku młodszych dzieci można posługiwać się siatkami centylowymi przygotowanymi przez WHO dla dzieci od 0 do 5. roku życia, które można znaleźć m.in. na ich stronie*. Trzeba jednak mieć świadomość, iż te normy mogą trochę różnić się od norm polskich - mówi prof. Piotr Socha.

Można też korzystać z siatek centylowych przygotowanych przez IMiD w Warszawie, które zostały opracowane w 1999 r. w wyniku badań dzieci warszawskich. To właśnie te siatki (wzrost, masa ciała i obwód głowy) możesz znaleźć najczęściej w książeczkach zdrowia.

 

 

Czytaj też: Co to są siatki centylowe?

Tematy: BMI, siatki centylowe, waga dziecka, wzrost dziecka

Komentarze