Kursy pływania dla niemowląt

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Koleżanka chodzi ze swoją kilkumiesięczną córeczką na basen. Zastanawiasz się, czy dobrze postępuje, czy jej dziecko nie jest za małe na lekcje pływania na basenie. Odpowiadamy na pytanie, czy kursy pływania dla niemowląt mają sens i jak się do nich przygotować.

Ćwiczenia w wodzie dobrze wpływają na rozwój psychomotoryczny dziecka
Ćwiczenia w wodzie dobrze wpływają na rozwój psychomotoryczny dziecka

Woda relaksuje, uspokaja, poprawia koordynację ruchową. Twoje dziecko lubi spędzać czas na pluskaniu w domowej wannie, ze swoją ukochaną żółtą kaczuszką. Być może polubi także zabawy na pływalni.

Jednak czy publiczne baseny są dla dzieci bezpieczne? Czy ktoś nie umiejący jeszcze chodzić ma szanse nauczyć się pływać? Dlaczego zajęcia na pływalni cieszą się dużą popularnością?

 

Zanim pójdziemy na basen

Jeśli zamierzasz wybrać się ze swoją pociechą na basen, spotkaj się wcześniej z pediatrą i dowiedz się, czy twoje dziecko jest zdrowe i czy nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do udziału w zajęciach pływackich. Zwykle rodzice na basenie podpisują oświadczenie, ze ich dziecko cieszy sie dobrym stanem zdrowia.

 

Kiedy nie iść na pływalnię?

W razie infekcji maluszka, lepiej zostańcie w domu. Katar, lekkie przeziębienie, stany zapalne dróg oddechowych mogą się po zajęciach basenowych rozwinąć w poważniejszą chorobę. Wykurujcie się w domu, by po całkowitym wyleczeniu iść z nowymi siłami uczyć się pływać.

Inne schorzenia, np. choroby dróg moczowych czy stany zapalne skóry również są przeciwwskazaniem do zajęć na basenie. Jeżeli twoja pociecha cierpi na uczulenie na chlor lub ozon musicie zrezygnować - istnieje ryzyko zaostrzenia się alergii.

 

Wieczorem czy rano?

Najlepszym czasem jest pora aktywności dziecka. Zaciekawiony, wypoczęty maluch chętnie będzie brykał w ciepłej wodzie w towarzystwie innych dzieci. Jeśli zajęcia basenowe wypadają w porze drzemki maluszka, poszukaj kursu w innym czasie. Niewyspany, zmęczony mały człowiek będzie rozdrażniony i zniecierpliwiony.

Przed zajęciami nakarm maluszka godzinę przed wejściem do wody. Zużycie energii w wodzie jest duże, zatem zaraz po wyjściu z wody podaj maluchowi pierś, by zaspokoić głód oraz by unormowała się ciepłota ciała dziecka.

 

Która pływalnia?

Spytaj znajomych o zdanie na temat basenów, jakie są ich doświadczenia, którą szkółkę polecają. Zasięgnij także opinii na lokalnych forach internetowych. Pamiętaj jednak, że nie każdy basen nadaje się dla małego dziecka. W przypadku pływalni, mającej w swej ofercie zajęcia dla najmłodszych, możesz się spodziewać, że posiada odpowiednią głębokość, czystą wodę.

Wejdź również na strony internetowe konkretnych pływalni, obejrzyj galerie lub wybierz się osobiście na pływalnie. Możesz to zrobić w ramach spaceru - przy okazji sprawdzisz, czy jest podjazd dla wózków. Jeśli go nie ma, przygotuj się na wnoszenie wózka po schodach lub dźwiganie fotelika samochodowego ze sobą, ewentualnie uratować cię może chusta lub nosidełko ergonomiczne.

Na miejscu spytaj o głębokość wody - optymalny dla małych dzieci jest basen o głębokości od 20 do 120 cm. Dowiedz się, jaka jest temperatura wody i powietrza na pływalni - woda winna być dość ciepła - 32-34 stopnie Celsjusza, a także czy są dostępne przewijaki dla niemowląt (także w męskiej szatni - tatusiowie też chodzą z dziećmi na basen), ewentualnie inne akcesoria pływackie dla dzieci, np. rękawki, przydatne podczas zajęć w wodzie. Zwróć uwagę, jakie ogólne wrażenie na tobie robi pływalnia - czy jest czysto, ciepło, jak pachnie - jeśli zapach jest ostry, to znaczy, że woda jest chlorowana, dla dzieci natomiast lepsza jest ozonowana, bo mniej drażni delikatną skórę malucha.

Porozmawiaj z instruktorem pływania dla dzieci - zapytaj o przebieg zajęć, jak instruktorzy reagują, gdy dziecko trudno przyzwyczaja się do dużej ilości wody oraz co konkretnie potrzebne jest do zajęć w szkółce. Spytaj również o kwalifikacje prowadzącego do uczenia dzieci pływania.

 

Jak się przygotować?

W zależności od wieku dziecka i jego potrzeb zaopatrz się w odpowiedni strój pływacki - na rynku jest ogromny wybór strojów jedno- i dwuczęściowych. Jeśli maluszek nie korzysta jeszcze z nocnika, konieczne będą pieluszki zwane "kąpieluszki", specjalne pieluchy na basen. Pamiętaj o czepku, najlepiej materiałowym dla ciebie i dziecka. Starszym dzieciom mogą przydać się okularki pływackie, które ochronią oczy przed podrażnieniami.

Zadbaj także o siebie - przygotuj strój kąpielowy i koniecznie klapki pod prysznic - będziesz korzystać wraz z dzieckiem z natrysków, pod którymi jest bardzo ślisko i łatwo stracić równowagę, zwłaszcza, gdy na rękach trzymasz dziecko.

 

Pierwsze zajęcia

Zadbaj przede wszystkim o swój spokój - nie denerwuj się, dziecko czuje twój niepokój, co może spowodować strach u maluszka. Pamiętaj - jesteście pod opieką wykwalifikowanego personelu, który w razie wypadku czy zachłyśnięcia wodą, udzieli pierwszej pomocy. Wypełniaj polecenia instruktora, nie rób nic na własną rękę. Jednak pamiętaj, że dzieci do pół roku mają naturalny odruch wstrzymywania na chwilę oddechu w wodzie podczas zanurzania, więc ryzyko zachłyśnięcia jest naprawdę minimalne.

W wodzie instruktorzy najpierw przeprowadzają rozgrzewkę, by potem przejść do zajęć zasadniczych. Zwykle przed pierwszym zanurzeniem zaleca się delikatnie polać dziecko wodą. Pozwól maluchowi porozglądać się dokoła, niech oswoi się z nowym otoczeniem i zapachami. Nawet jeśli dziecko podczas pierwszych zajęć boi się wody, nie rezygnujcie z kursu. Być może twoja pociecha potrzebuje więcej czasu na przyzwyczajenie się do dużej ilości wody i w jego przypadku adaptacja przebiega trochę wolniej. Gdyby jednak dziecko wyraźnie odczuwało niepokój, płakało podczas zanurzania, nie zmuszaj go do bycia w wodzie. Porozmawiaj też z osobą prowadzącą zajęcia - co proponuje w sytuacji strachu dziecka przed wodą. Jest szansa na to, że maluszek po 2-3 zajęciach polubi brykanie w basenie, a wodne zabawy będą sprawiać wam obojgu dużą frajdę.

 

Jak długo trwa kurs i ile kosztuje?

W zależności od pływalni kurs obejmuje około 10 spotkań, trwających zwykle pół godziny. Koszt to około 300 - 400 zł.

 

Zalety kursów pływania dla niemowląt

Ćwiczenia w wodzie dobrze wpływają na rozwój psychomotoryczny dziecka. Pomagają chronić kręgosłup przed skrzywieniami. Dzieci uczestniczące w zajęciach basenowych stają się odporniejsze na infekcje i rzadziej chorują. Woda także masuje i relaksuje ciało małego człowieka, a także stanowi rozrywkę. Grupowe zajęcia wspomagają dzieci w nawiązywaniu relacji w grupie, ułatwiają wejście w nowe środowisko i towarzystwo rówieśników.

 

Komentarze