Jak wychować niemowlę

Twoje dziecko jest półrocznym niemowlakiem i zastanawiasz się, czy nie nadszedł czas na wprowadzanie jakichś zasad w codzienności, czyli wychowywanie malucha. W poradnikach możesz się spotkać z różnymi teoriami na temat kształtowania charakteru dziecka już od niemowlęctwa. Na czym polegają najpopularniejsze?

Czy można wychować niemowlę?

Dwadzieścia, trzydzieści lat temu rodzice uczeni byli, że przy dzieciach należy stostować tzw. zimny wychów. Oznaczał on karmienie dziecka co trzy godziny, często niereagowanie na płacz (bo po kilku dniach samotnego płaczu dziecku przejdzie) czy zostawianie maluszka samego w łóżeczku, do tego mało przytulania i nienoszenie dziecka na rękach, żeby się nie przyzwyczaiło. Od dłuższego czasu pojawiają się jednak opinie negujące opisane teorie, przeciwstawiające zimnemu wychowowi dużo bardziej liberalne podejście, skupiające się na mądrym wychowaniu dzieci.

Czy jednak można znaleźć złoty środek i wychować dziecko na dobrego, mądrego i czułego człowieka, znającego swoją wartość?

Co to jest Attachement Parenting?

Jedną z teorii pomocnych w kształtowaniu osobowości i charakteru małego człowieka jest Attachement Parenting, czyli Rodzicielstwo Bliskości lub inaczej naturalne rodzicielstwo i rodzicielstwo oparte na przywiązaniu. To styl wychowania charakteryzujący się pełnym szacunku do dziecka sposobem opieki nad nim, by rozpoznawać i zaspokajać jego potrzeby, być obok i podążać krok za dzieckiem. Po raz pierwszy tę postawę opisali i nazwali państwo Sears, którzy podkreślają, że nie są twórcami tej metody, ponieważ rodzicielstwo bliskości jest stylem opieki nad dziećmi znanym i uprawianym w wielu kulturach od setek lat.

Attachement Parenting polega na relacji przywiązania dziecka do matki nie tylko dlatego, że zaspokaja ona jego fizyczne potrzeby, ale przede wszystkim z powodu więzi psychicznej jako podstawowej i najsilniejszej. Rodzicelstwo Bliskości zakłada, że nawiązanie, utrzymywanie więzi z maluszkiem oraz wspieranie go w samodzielnym rozwoju w sprzyjającym środowisku sprawi, iż dziecko wyrośnie na szczęśliwego dorosłego człowieka. Rodzic winien być otwarty na relację z dzieckiem, czyli zapewnić mu odpowiednią ilość uwagi, troski.

Jak w praktyce wygląda Attachement Parenting?

  1. Współpraca.Według propagatorów rodzice nie poczuwają się do rządzenia dziećmi, lecz współpracują z nimi, co oznacza odrzucenie tyranii w wychowaniu.
  2. Szacunek. Poprzez szacunek do siebie, dziecka i ogólnie do drugiego człowieka wyraża się ważność uczuć każdego członka rodziny, nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci.
  3. Zaspokajanie potrzeb. Skoro ważni są wszyscy członkowie rodziny, to również ich potrzeby mają wielkie znaczenie. Naturalne rodzicielstwo odrzuca nadopiekuńczość, bezstresowe wychowanie czy rozpieszczanie, ponieważ hołduje umiejętności dbania o własne potrzeby i mówienia dziedcku "nie".
  4. Bez względu na wiek. Zasady Attachement Parenting najlepiej wprowadzać, gdy wychowuje się małe dzieci i niemowlęta, jednak można zacząć bez względu na to, ile twoje dzieci mają lat i kontynuować do dorosłości.
  5. Wychowanie przez naśladownictwo. Państwo Sears twierdzą, że żadne zasady, metody i przepisy nie pomogą w wychowaniu dzieci, o ile rodzice nie będą dawać dzieciom dobrego przykładu. Mały człowiek widząc rozbieżność między teoriami i słowami głoszonymi przez rodziców, a ich czynami, zawsze wybierze przykład dawany konkretnymi czynami.
  6. Karmienie piersią, noszenie w chuście i spanie z dzieckiem. Trzy zachowania często spotykane wśród rodziców wychowujących dzieci w duchu Rodzicielstwa Bliskości. Pomagają rodzicom być blisko z ich pociechami, zaspokają poczucie bezpieczeństwa - łatwiej dzieciom stawić czoła światu, są bardziej odporne na stres i lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach życiowych.

Co radzi Tracy Hogg?

Inne podejście do wychowania dzieci można spotkać w książkach Tracy Hogg, np. "Język niemowląt" o "Język dwulatka" czy "Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze". Popularne w ostatnich latach książki propagują baczne obserwowanie dziecka i podążanie za jego potrzebami.

Tracy Hogg twierdzi, że podstawy dobrego rodzicielstwa to:

  1. Szacunek dla dziecka jako osoby,
  2. Akceptacja jego niepowtarzalnej indywidualności,
  3. Dialog z niemowlakiem,
  4. Organizacyjne uporządkowanie codziennych czynności takich jak karmienie, spanie, odpoczynek czy aktywność małego człowieka.

Autorka uważa, że każde dziecko można nauczyć spać we własnym łóżeczku, a karmienie niemowlęcia ma odbywać się zgodnie z planem i podziałem godzinowym. Jednak przede wszystkim Tracy Hogg zaleca poznawanie swojego dziecka tuż po porodzie i rozpoznawanie jego potrzeb.

Oba style wychowania mają zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Warto zapoznać się z różnymi teoriami, by sprawdzić, który bardziej odpowiada tobie i potrzebom twojego dziecka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij do literatury:

W. Sears, Zasypianie bez płaczu

M.Sunderland, Mądrzy rodzice

T. Hogg, Język niemowląt

T. Hogg, Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Temperatura u niemowlaka – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

 

Niemowlę na słońcu

 

Mleko kozie dla niemowląt – jak i od kiedy je podawać?

 

Jak podawać leki niemowlęciu?

 

Rumianek dla niemowlaka – na co pomaga, kiedy, ile i jak podawać?

 

Jak zrobić dobre zdjęcia dzieciom?

 

Sposoby na odparzenia

 

Kiedy wybrać się z niemowlęciem do fizjoterapeuty?