10 faktów o wzroku twojego niemowlaka

Ocena: 3.98/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Z jakiej odległości najlepiej widzi noworodek? Dlaczego czasem wydaje się, że niemowlak ma zeza? Kiedy zmieni się kolor oczu dziecka? Poznaj 10 niezwykłych faktów o wzroku twojego dziecka.

Fotolia

Większość dzieci rodzi się z niebieskimi oczami. Około 6. miesiąca życia oczy niemowlaka zaczną przybierać zapisaną w genach barwę.

Tuż po urodzeniu noworodek potrafi odróżnić światło od mroku. Ponieważ do narodzin dziecko przebywało w ciemnościach, do końca pierwszego miesiąca oczy noworodka będą nadwrażliwe na światło.

Noworodek płacze bez łez. Pojawią się one dopiero w drugim miesiącu życia.

Malec tuż po urodzeniu widzi obraz w kolorach czarno-białych. Świat w pełni barw dostrzeże dopiero pod koniec czwartego miesiąca życia.  Wtedy będzie też rozpoznawał pastele i szarości.

Noworodek nie dostrzega kontrastów ani wyraźnych konturów. Lepiej widzi to, co znajduje się na obrzeżach niż to, co jest w centrum.

Wzrok noworodka jest 30 razy gorszy od wzroku dorosłego. Ale zanim dziecko ukończy 8. miesiąc życia, jego wzrok poprawi się aż ośmiokrotnie.

Niemowlaki są krótkowidzami - znacznie lepiej widzą to, co znajduje się blisko, czyli w odległości 20-30 cm. To dokładnie taka odległość, w jakiej znajduje się twarz mamy w trakcie karmienia.

Mięśnie gałek ocznych u niemowlaka w pierwszych miesiącach życia są słabe, dlatego każda z nich może poruszać się po swojemu - wygląda to tak, jakby dziecko miało zeza.

Pod koniec trzeciego miesiąca dziecko zaczyna dostrzegać szczegóły, np. oczko misia.

Pod koniec 12. miesiąca życia dziecko widzi świat trójwymiarowo, w pełni barw, a ostrość jego wzroku jest prawie tak dobra, jak u dorosłego.

Tematy: wzrok noworodka, wzrok niemowlaka, rozwój wzroku niemowlaka, kolor oczu dziecka

Komentarze