Zimowe kosmetyki niemowlaka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zimowe powietrze sprzyja wysuszeniu skóry i innym dermatologicznym kłopotom u dzieci. Czy można im zapobiec? Jak ochronić skórę niemowlaka przed wpływem mroźnego powietrza i wiatru?

Odmrożenia zdarzają się także u niemowląt na koniuszkach uszu, czubkach palców i policzkach.
Odmrożenia zdarzają się także u niemowląt na koniuszkach uszu, czubkach palców i policzkach.

Skóra małego dziecka jest jednym z najważniejszych jego narządów. Ma za zadanie chronić mały organizm przed utratą wody, pełni funkcje termoregulacyjne, zabezpiecza przed atakami wirusów i bakterii. Organizm dziecka w ciągu trzech lat bardzo szybko się rozwija, a skóra musi temu podołać. Dlatego tym bardziej należy o nią dbać, używając odpowiednio dobranych kosmetyków dla niemowląt i stosując kilka zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy powietrze jest suche od ogrzewania, a na dworze trzaska mróz.

Odpowiedni specyfik na dwór

Jeśli twoje dziecko nie ma problemów dermatologicznych, nie choruje na atopowe zapalenie skóry i nie jest alergikiem, można w dość łatwy sposób dobrać kosmetyki do jego skóry. Dobre produkty kupisz w drogerii czy hipermarkecie. Ważne, by miały atest lub certyfikat pediatryczny i długi termin przydatności.

Szukając preparatu chroniącego twarz dziecka na dworze, uważnie czytaj etykiety - produkt nie powinien zawierać wody. Nałożenie kremu nawilżającego przyniesie więcej szkody niż pożytku, może spowodować podrażnienia. Tłusty krem nakładaj 20-30 minut przed wyjściem z domu, by się lepiej wchłonął, wytwarzając warstwę izolacyjną na nosie, policzkach czy brodzie malucha. Na rynku znajdziesz kremy, które nie zamarzają nawet na dużym mrozie.

Zwróć uwagę także, czy krem ochronny, jakiego używasz, zawiera filtr przeciwsłoneczny. Warto chronić buzię niemowlęcia przed szkodliwym promieniowaniem, zwłaszcza gdy na dworze leży śnieg, który dodatkowo odbija promienie. W zależności od miejsca waszego zamieszkania wybierz krem z filtrem 30-40, jeśli jesteście mieszkańcami gór, lub 15-20, gdy zamieszkujecie centralną i północną Polskę.

Usta

Zadbaj o usta swojego dziecka - możesz nałożyć na nie warstwę pomadki ochronnej dla dzieci lub wazelinę. Pilnuj tylko, by maluch nie zlizywał kosmetyku z ust. Jeśli ust niczym nie posmarujesz, mogą pękać i pierzchnąć.

Nawilżanie

Wpływ suchego powietrza, jakie zwykle jest w domach i mieszkaniach, może być zgubny dla skóry i dróg oddechowych małego dziecka. Ciepłe powietrze buchające z kaloryferów powoduje, że skóra na całym ciele nadmiernie się wysusza. To z kolei skutkuje podrażnieniami, swędzeniem, zwłaszcza skóry dłoni, przedramion, łydek. Zaleca się wtedy stosowanie środków nawilżających - balsamów, kremów po kąpieli dziecka. Jednak zbyt częste nakładanie na ciało preparatów nawilżających może spowodować zaburzenia pracy skóry i trudności w zachowaniu jej prawidłowego, naturalnego nawilżenia. Trzeba zatem znaleźć złoty środek i smarować dziecko co 2-3 dni.

Do wysuszenia skóry przyczyniają się także długie kąpiele, dlatego nie pozwalaj maluchowi na godzinne pluskanie się w wodzie, lepiej postaw na prysznic lub kilkuminutową, krótką kąpiel.

Skóra alergika zimą

Przesuszona, podrażniona skóra alergika czy dziecka z atopią bardzo swędzi. Maluch się drapie do krwi, przenosząc na zranione miejsca bakterie i brud. Ze szczególną troską zatem trzeba dbać o jego skórę, używając odpowiednich preparatów. Jeśli nie wiesz, co możesz nałożyć na buzię dziecka, poradź się lekarza alergologa. Zwykle alergikom zaleca się emolienty, czyli środki nawilżająco-natłuszczające, odbudowujące płaszcz lipidowy skóry i pomagające zatrzymać wodę wewnątrz skóry.

Zapobiec odmrożeniom

W czasie zimy łatwo odmrozić sobie palce u nóg, rąk czy policzki lub uszy. Niestety, odmrożenia zdarzają się także u niemowląt na koniuszkach uszu, czubkach palców i policzkach. Do objawów zalicza się:

  • czerwienienie,
  • lśnienie skóry,
  • pęcherze.

Pamiętaj, ze nie wolno wkładać odmrożonych rąk czy nóg do gorącej wody i gwałtownie rozcierać uszu.

Zdejmij dziecku czapkę, rękawiczki, skarpetki i wyziębione kończyny zanurz w ciepłej wodzie o temperaturze 37 stopni C. Uszy delikatnie ogrzewaj swoimi dłońmi lub ciepłą ściereczką (nie gorącą). Każdą czynność wykonuj bardzo delikatnie.

Jakie kosmetyki kupić dla noworodka? Mówi położna:

 

 

Tematy: alergia, kosmetyki, AZS, atopowe zapalenie skóry, atopia, kosmetyki dla niemowlaka, odmrożenia

Komentarze