Wisiadło, nosidełko i chusta dla dziecka

Współczesny rodzic ma do dyspozycji wiele gadżetów, które mają ułatwić mu opiekę nad maluchem. W ich wyborze należy jednak wykazać się dużym krytycyzmem, ponieważ korzystanie z niektórych z nich może okazać się groźne dla zdrowia dziecka. Przykładem jest popularne wisiadło. Dlaczego lepiej z niego zrezygnować? Czego warto używać w zamian?

Dlaczego wisiadło jest niebezpieczne dla dziecka?

Nosidełka pomagają w wygodny i bezpieczny sposób transportować malucha, dlatego też rodzice chętnie się w nie zaopatrują. Wyróżniamy nosidełka sztywne i miękkie, z wąskim lub szerokim panelem otulającym plecy.

Wisiadło jest rodzajem klasycznego nosidełka sztywnego usztywnionego. Taki rodzaj nosidełka nie jest najlepszym rozwiązaniem dla dziecka, ponieważ tworzy ono zbyt sztywną konstrukcję, w której maluch nie może ułożyć się w naturalnej dla siebie pozycji. W wisiadle dziecko po prostu wisi na kroczu.

Ten rodzaj nosidełka zaopatrzony jest w wąski panel otulający plecy dziecka i służy do podpory tylko kości miednicy, bez uwzględnienia kości udowych. W takiej pozycji źle jest rozłożony środek ciężkości dziecka, przez co cały ciężar spoczywa na kroczu malucha. Wymuszone ułożenie nie tylko jest bardzo niewygodne, ale i niebezpieczna dla dziecka. Noszenie malucha w wisiadle źle wypływa na stawy biodrowe dziecka oraz na jego kręgosłup.

Przeczytaj również: Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie

Dziecko noszone w wisiadle z usztywnionym panelem na plecy znajduje się w pozycji dla siebie niekorzystnej także dlatego, że nie ma prawidłowego oparcia dla głowy dziecka oraz dla górnej części jego plecków. Stosowanie nosidła usztywnionego nie jest korzystne zwłaszcza latem, gdyż pianka wypełniająca jest dodatkowym źródłem ciepła, co w upalne dni zwiększa ryzyko przegrzania maluszka.

Międzynarodowy Instytut ds. Dysplazji Bioder kwalifikuje wisiadła jako sprzęt szkodliwy dla rozwoju stawów biodrowych u dzieci. Noszenie dziecka w wisiadle może powodować zwichnięcie stawów biodrowych lub rozwój dysplazji stawów biodrowych.

Używanie wisiadła jest również niekorzystne dla rodzica, gdyż znacznie obciąża jego plecy.

Przeczytaj również: Karmienie piersią na leżąco i półleżąco

Nosidełko ergonomiczne – dobra alternatywa dla wisiadła

Zamiast zagrażającemu zdrowiu dziecka wisiadła, lepiej wybrać nosidełko miękkie, tzw. ergonomiczne. Nosidełka te są zaprojektowane w ten sposób, aby dziecko mogło przyjąć wygodną i naturalną dla siebie pozycję, czyli pozycję tzw. żabki. Nosidełko posiadające szeroki panel otulający plecy, sięga od jednego do drugiego dołu podkolanowego, dzięki czemu jest podporą dla kości udowych dziecka oraz dla kości miednicy. W nosidełku miękkim nóżki i pupa dziecka układają się na kształt litery M, to znaczy, że kolana są wyżej niż pupa, a nóżki są odwiedzione w stawach biodrowych.

Kręgosłup dziecka znajduje się wtedy w pozycji delikatnie zaokrąglonej, czyli dokładnie tak jak w brzuchu mamy w czasie ciąży. Pozycja, którą przyjmuje, pozwala również na odciążenie kręgosłupa osoby noszącej. Najbardziej optymalnym wyborem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica będzie nosidełko wykonane z miękkiej tkaniny. Taki rodzaj nosidełka najlepiej dopasowuje się do pleców dziecka, dzięki czemu stanowi podparcie dla całego kręgosłupa, również dla odcinka szyjnego.

Na zakup nosidełka możemy zdecydować się dopiero w momencie, kiedy dziecko samodzielnie siada. Aby mieć pewność, że kupujemy sprzęt dobrej jakości, należy kierować się poniższymi kryteriami:

  • panel nosidełka nie może być sztywny,
  • nogi dziecka nie mogą "wisieć",
  • materiał musi być miękki, aby mógł się dopasować do pleców dziecka,
  • nosidełko powinno być wybrane stosowanie do wieku dziecka,
  • nosidełko powinno dobrze przywierać do ciała rodzica, tak aby dziecko nie mogło przechylać się na boki.

Należy podkreślić, że w nosidełku ergonomicznym dziecko zawsze powinno być noszone przodem do rodzica, nigdy odwrotnie.

Chusta do noszenia niemowląt – jak jej używać? Jakie są jej zalety?

Chusta do noszenia dzieci stosowana zgodnie z zasadami bezpieczeństwa jest zdrowym i bezpiecznym narzędziem do noszenia dzieci. Wybór odpowiedniej chusty zależy od rodzica oraz od rozmiarów dziecka.

Chusty mogą być wiązane na różne sposoby. Jeśli wiążemy ją na brzuchu, na plecach i na brzuchu widoczny jest podwójny krzyż. Chusta wiązana na brzuchu pozwala na ułożenie dziecka na leżąco, np. na czas karmienia piersią lub wtedy, kiedy dziecko jest jeszcze małe. Większe dzieci można układać w chuście pionowo.

Chusta może być wiązana również na plecach. To wiązanie jest szczególnie komfortowe w przypadku starszych dzieci. Chusta wiązana na plecach daje rodzicowi więcej możliwości ruchu. Tzw. chustowanie ma wiele zalet. Noszenie dziecka w chuście tworzy więź emocjonalną między nim a rodzicem. Rodzic, który nosi malucha w chuście staje się bardziej wrażliwy na jego potrzeby, a dziecko uczy się zaufania do mamy i taty.

Dzieci noszone w chustach znacznie mniej płaczą. Maluch jest spokojniejszy, przez co więcej uwagi może poświęcić na obserwację i naukę. Staje się częścią otaczającego świata i aktywnie uczestniczy w życiu rodziców. W związku z tym uważa się, że dziecko noszone w chuście szybciej się uczy. Dodatkowo maluch noszony w chuście lepiej rozwija się fizycznie. Ruch w trakcie noszenia pomaga stymulować błędnik, który jest odpowiedzialny za równowagę. Dzięki temu rozwijane są zdolności psychomotoryczne niemowlaka.

Noszenie dziecka w chuście jest korzystne nie tylko dla malucha ale także dla rodzica, gdyż ułatwia życie i opiekę nad dzieckiem oraz jest zwyczajnie wygodne.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Ewelina Gralewicz

Położna

Licencjonowana położna. Ukończyła 3-letnie studia licencjackie na kierunku położnictwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego UM. Obecnie studiuje położnictwo na drugim roku studiów magisterskich. Swoją wiedzę i umiejętności dodatkowo doskonali na konferencjach i warsztatach naukowych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Dyschezja – jak pomóc dziecku, jak odróżnić ją od kolki i kiedy mija?

 

Laktoferyna – czy warto podawać ją dziecku na odporność?

 

Swędzenie odbytu u dziecka – jakie są przyczyny i jak pomóc, kiedy swędzi odbyt?

 

Bezdech u dziecka – jak wygląda, jakie ma przyczyny i jak pomóc dziecku?

 

Odruch Moro – czym jest, kiedy zanika i jak wyciszyć przetrwały efekt Moro

 

Naczyniak u niemowlaka – jak wygląda i jak leczyć naczyniaka u dziecka?

 

Sposoby układania dziecka

 

Czy warto kupować chodzik?