Niebezpieczne związki... w zabawkach

Ocena: 4.6/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Mimo wielu obostrzeń produkty dla dzieci wciąż zawierają toksyczne substancje. Sprawdź czego trzeba unikać i kiedy lepiej odłożyć zabawkę z powrotem na sklepową półkę.

Zabawki nie powinny zawierać m.in. ftalanów, formamidu, PAH, formaldehydu, metali ciężkich i BPA. Fot. Shutterstock
Zabawki nie powinny zawierać m.in. ftalanów, formamidu, PAH, formaldehydu, metali ciężkich i BPA.

Dzieci są bardziej niż my narażone na działanie toksycznych substancji zawartych w zabawkach i przedmiotach codziennego użytku. Chociażby dlatego, że maluchy wkładają wszystko do buzi - co jest naturalnym sposobem poznawania przez nie świata. Poza tym ich mechanizmy obronne nie są jeszcze tak skuteczne, jak mechanizmy dorosłych. Produkty przeznaczone dla dzieci nie powinny więc zawierać nawet niewielkich ilości szkodliwych substancji. Co jakiś czas dowiadujemy się, że jednak tak nie jest. Głównie z mediów, przy okazji publikacji testów zabawek, nowych badań, albo informacji o oskarżeniach pod adresem jakiegoś producenta. Dlatego warto na co dzień z uwagą wybierać produkty dla dzieci.

Te substancje nie powinny znaleźć się w zabawkach

Ftalany 

czyli środki zmiękczające nadające plastikowi elastyczność.

Zakazane jest ich wykorzystywanie do produkcji zabawek dla małych dzieci, ze względu na zagrożenie, jakie powodują. Niektóre ftalany podejrzewane są o wywoływanie m.in. astmy i alergii, a także działanie rakotwórcze. Mogą powodować bezpłodność, wpływać negatywnie na rozwój płodów męskich - obniżają poziom testosteronu i uszkadzają układ rozrodczy.

Ftalany łatwo się wypłukują, dlatego są niebezpieczne dla maluchów, które biorą wszystko do ust. To jednak nie jedyna droga jaką te związki mogą przedostać się do organizmu dziecka. Ftalany przechodzą także przez skórę i drogi oddechowe. Dlatego niebezpieczna dla malucha może się okazać np. zabawa na podłodze pokrytej materiałem z wykorzystaniem zmiękczonego ftalanami PVC.

Formamid 

czyli toksyczny rozpuszczalnik nadający plastyczność produktom z tworzyw sztucznych.

Formamid może wywoływać alergie, jest silnie drażniący dla skóry, a nawet rakotwórczy. Może negatywnie wpływać na płód. 

PAH (policykliczne węglowodory aromatyczne) 

czyli związki chemiczne, które mogą znajdować się w zabawkach, do produkcji których użyto olejów zmiękczających, mieszanek farb lub lakierów.

Niektóre z tych substancji uważane są za rakotwórcze i uszkadzające płód. Jednak oddziaływanie na organizm ludzki wielu z policyklicznych węglowodorów aromatycznych wciąż nie jest jeszcze znane. Badania trwają, w ostatnich latach zmieniły się też normy określające maksymalną zawartość poszczególnych PAH w produktach i wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie będą się jeszcze zmieniały. Lepiej więc mieć do nich ograniczone zaufanie.

Formaldehyd

czyli związek stosowany w niektórych klejach, żywicach syntetycznych, włóknach chemicznych i barwnikach.

Silnie podrażnia błony śluzowe i skórę. Podejrzewany jest o działanie rakotwórcze. Można go znaleźć np. w zabawkach ze sklejki. Jeśli czujesz, że zabawka ma silny zapach, nie ryzykuj. Najbezpieczniej jest wybierać zabawki drewniane z drewna nielakierowanego - farby do malowania zabawek drewnianych także bywają toksyczne.

Metale ciężkie

są obecne głównie w barwnikach oraz tworzywach sztucznych.

Mogą być rakotwórcze i alergizować. Ołów, nawet w niewielkim stężeniu, może być szkodliwy dla mózgu. Kadm ma zły wpływ na nerki. Niestety w składzie np. taniej biżuterii dla dzieci można czasem znaleźć i jeden, i drugi... Nikiel mimo zakazów bywa używany do produkcji metalowych akcesoriów, np. zamków błyskawicznych. Około 10 proc. dzieci jest wrażliwych na nikiel - dotykanie przez nie niklu może doprowadzić do alergii kontaktowej na całe życie.

Bisfenol A (BPA) 

stosowany był do produkcji niektórych przezroczystych butelek z tworzyw sztucznych (w tym butelek do karmienia niemowląt).

Od 1 marca 2011 r. zabroniona została produkcja butelek dla dzieci zawierających BPA. Warto jednak sprawdzać, czy kupowane przez nas akcesoria dla dziecka mają informację: "BPA Free" lub "nie zawiera Bisfenolu A". Bisfenol powinien być unikany głównie przez kobiety w ciąży i niemowlęta. Może powodować m.in. powstawanie nowotorów, chorób serca, zaburzeń układu hormonalnego i nadpobudliwość. 

Czytaj dalej na drugiej stronie: Niebezpieczne związki w zabawkach

Tematy: zabawki, zabawki dla niemowlaka, toksyczne substancje, oznaczenia

Komentarze