Sztuka przewijania niemowlęcia

Ocena: 1.22/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Noworodki i niemowlęta przewija się kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia. Nie traktuj tego jak codziennego kieratu, ale jako ważny element opieki i poznawania dziecka. Niemowlę lubi bliski kontakt fizyczny podczas zmiany pieluchy, a wy będziecie mieli okazję porozmawiać i nawiązać kontakt z maluszkiem.

Kiedy naszykujesz niezbędne akcesoria, powiedz maluszkowi, że będziesz go teraz przewijać.
Kiedy naszykujesz niezbędne akcesoria, powiedz maluszkowi, że będziesz go teraz przewijać.

Pierwsze dni po powrocie do domu ze szpitala to duże wyzwanie dla młodych rodziców - pierwsza samodzielna kąpiel, przewijanie bez pomocy położnej, zakładanie miniaturowych ubranek na maleńkie rączki i nóżki. Nic dziwnego, że wszystko leci z rąk, a pot kapie z czoła. Za kilka, kilkanaście dni każda z tych czynności nie będzie ci już sprawiać większych trudności.

Zanim zaczniesz

Pierwszym krokiem do sprawnego przewijania jest zgromadzenie niezbędnych akcesoriów.

 

Przewijak lub materac do przewijania. Ponieważ dziecku bardzo często zmienia się pieluchy, miejsce, w którym odbywa się przewijanie, powinno być wygodne dla was obojga. Wygodne są przewijaki umieszczane w poprzek łóżeczka lub na komodzie tak, by dorosły nie musiał się schylać podczas zmiany pieluchy. Odpowiednio profilowane brzegi chronią dziecko przed spadnięciem, należy jednak wyrobić w sobie odruch przytrzymywania dziecka choćby jedną ręką, gdy trzeba się po coś odwrócić, sięgnąć. Na przewijak połóż pieluchę tetrową, flanelową albo osłonkę frotte. Można też przewijać dziecko na własnym łóżku w sypialni lub po prostu na materacu na podłodze, niwelując w ten sposób ryzyko upadków.

 

Komoda. Warto ją ustawić blisko łóżeczka, wtedy wszystkie potrzebne przybory możesz zgromadzić pod ręką, a do szuflad włożysz ubranka maluszka.

 

Pieluchy - najistotniejszy element przewijania. To, jakich pieluch będziecie używać podczas całego okresu pieluchowania, zależy od ciebie i od predyspozycji dziecka. Zdarza się, że niemowlęta mają uczulenia na składnik zawarty w pieluszce danego producenta, wtedy trzeba spróbować innych pieluszek.

  • Wielorazowe. Pieluchy wielokrotnego użytku to nie tylko popularna kiedyś tetra, ale różnego rodzaju pieluszki z naturalnych włókien (np. bambus, bawełna, konopie), z syntetyków (microfibra, polar, wiskoza bambusowa, będąca mieszanką włókien naturalnych ze sztucznymi), które cieszą się coraz większą popularnością wśród rodziców. Pozwalają one chronić skórę dziecka przed chemią zawartą w pieluchach jednorazowych, do produkcji których używa się środków zapachowych czy wybielaczy (stąd rzucająca się w oczy biel pieluszek). Dzięki nim możesz zaoszczędzić pieniądze - kwota wydana na zakup i pranie pieluch wielorazowych jest dużo niższa od sumy pieniędzy wydanych na jednorazówki kupione przez cały okres pieluchowania dziecka.
  • Jednorazowe. Pieluszek tego typu nie trzeba prać, zawsze są czyste i gotowe do użycia, jednak mimo nazwy, wcale nie jest tak łatwo się ich pozbyć. Przez około dwa lata zużywa się około tony pieluch, zatem ich biodegradacja trwa także bardzo długo (ekolodzy ten proces oceniają na setki lat). Jeśli jednak zamierzacie używać pieluszek jednorazowych, poszukajcie specjalnych niechlorowanych, ekologicznych.

Ciepła woda w misce. Najprostszym sposobem mycia okolic intymnych dziecka jest zmywanie ich wacikami umoczonymi w ciepłej wodzie.

 

Chusteczki nawilżane. Są wygodne podczas przewijania dziecka poza domem, gdy nie ma się pod ręką ciepłej wody. Pamiętaj, że mogą one, podobnie jak pieluszki, uczulać malucha ze względu na dodane substancje zapachowe i wyciągi z ziół.

 

Krem. Jeśli skóra dziecka jest podatna na odparzenia, możesz stosować kremy ochronne - najczęściej natłuszczające, z alantoiną. W razie odparzeń przy każdym przewijaniu pozwalaj dziecku pofikać trochę bez pieluszki.

 

Zapasowe ubranie. Może się zdarzyć, że zawartość pieluszki wypłynie na ubranko dziecka, miej pod ręką podczas przewijania body lub pajacyka na zmianę.

Jeśli mieszkasz w piętrowym domu, przygotuj sobie dwa zestawy do przewijania - jeden na parterze, drugi na piętrze. Nie będziesz musiała biegać po piętrach z dzieckiem na rękach.

Jak to zrobić?

Kiedy masz blisko siebie dziecko i niezbędne akcesoria, powiedz maluszkowi, że będziesz go teraz przewijać. Dla dziecka ta informacja jest bardzo ważna.

Zacznij od umycia rąk. Połóż maleństwo na przewijaku bądź miejscu do tego przeznaczonym, zdejmij dolną część ubranka i rozepnij pieluchę. Rozchyl nóżki dziecka i wacikiem lub chusteczką wytrzyj pupę.

Dziewczynkę zawsze myj od przodu do tyłu, aby zapobiec przedostaniu się bakterii z odbytnicy do pochwy. Chłopcu nie zsuwaj napletka. Dokładnie umyj pachwiny, wszystkie zgięcia i fałdki. Brudną pieluchę zwiń i wyrzuć do kosza lub wiadra na pieluchy.

Pod pupę wsuń czystą pieluchę, ale nie unoś dziecka za kostki nóg, ponieważ grozi to uszkodzeniem stawów biodrowych. Wsuń pod pupę dziecka czystą pieluchę. Jeśli jest taka konieczność, nałóż krem ochronny na okolice intymne dziecka i w pachwiny, pośladki i odbytnicę.

Podczas całego procesu zmiany pieluszki mów do dziecka, tłumacz, co po kolei będziesz robić. Odstępstwem może być przewijanie nocne - nie zapalaj wtedy górnego, ostrego światła, korzystaj z nocnej lampki i staraj się zachowywać cicho. Istnieje duża szansa, że maluszek szybko z powrotem zaśnie.

Jak często trzeba zmieniać pieluchę?

W pierwszych tygodniach życia dziecko należy przewijać bardzo często - jego pęcherz jest mały, dziecko oddaje mocz wiele razy na dobę, dlatego konieczne jest przewijanie go po karmieniu, wkrótce gdy się obudzi i kiedy ma mokro lub zrobiło kupkę. Pamiętaj, że przewijanie nie jest najpilniejszą czynnością: gdy maluch budzi się rano - jest głodny, zdejmij mu zatem mokrą pieluszkę, owiń go w ręcznik i nakarm, a dopiero potem przewiń.

W jaki sposób i jak często przewijać noworodka? Mówi położna:

 

 

Tematy: pieluszkowe zapalenie skóry, pieluchy, przewijanie, przewijak, chusteczki nawilżające

Komentarze