Sposoby łagodzenia ząbkowania

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeżeli nawet nie zauważasz, kiedy Twoje dziecko ząbkuje, masz wielkie szczęście. Pozostali rodzice rozpaczliwie poszukują sposobów, aby ulżyć maluszkowi w tym trudnym okresie. Jak możesz pomóc niemowlęciu?

Bolesne ząbkowanie jest  częstą przyczyną niewyjaśnionego płaczu niemowlęcia
Bolesne ząbkowanie jest częstą przyczyną niewyjaśnionego płaczu niemowlęcia

Kiedy dziecko ząbkuje, dziąsła mogą być opuchnięte, mogą swędzieć i boleć. Jak ulżyć dziecku i pomóc ząbkom?

 

Gryzaki

Wszelkiego rodzaju gryzaczki są bardzo przydatne, ponieważ nie tylko mogą przynosić dziecku ulgę, ale poprzez nacisk na dziąsła ułatwiają wyrżnięcie się zębów. Rodzajów gryzaczków jest bardzo dużo: mogą być wykonane z gumy, wypełnione żelem lub wodą (można je wtedy schładzać w lodówce, co przynosi dodatkową ulgę), mogą mieć postać książeczek, grzechotek, przybierać różnorodne kształty i kolory. Najlepiej jest wypróbować kilka z nich i wybrać taki, który będzie pasował maluchowi do rączki i który będzie przez niego chętnie gryziony.

Jak łagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem? Radzi stomatolog:

 

 

 

Żele

W aptece można także dostać różnego rodzaju żele, które działają miejscowo znieczulająco. Ich działanie jest krótkie, przydają się jednak dobrze w momencie, kiedy dziecko zasypia, a ból mu w tym przeszkadza. Pamiętaj, żeby koniecznie zapoznać się z instrukcją stosowania i dawkowania takiego żelu.

 

Środki przeciwbólowe

W przypadku wyrzynania się zębów trzonowych może okazać się, że ból jest tak silny i tak przeszkadza dziecku, że bez środka przeciwbólowego się nie obejdzie. Pamiętaj, żeby podawanie środków zawierających paracetamol lub ibuprofen przez dłuższy czas należy zawsze skonsultować z lekarzem. Nie przekraczaj także nigdy zalecanej dawki i przed podaniem uważnie zapoznaj się z ulotką danego leku.

 

Domowe sposoby

Jeżeli dziecko ma powyżej 10 miesięcy lub miało ekspozycję na gluten, możesz dawać mu do żucia skórkę od chleba. Działa ona podobnie jak gryzak, tj. łagodzi swędzenie i przyspiesza wyrzynanie się zębów, a przy tym ma przyjemny smak.

Jeżeli opuchlizna wokół wyrzynającego się zęba jest znaczna i bolesna, może mieć także fioletowy kolor, wtedy warto zrobić napar z szałwii i kilka razy dziennie masować opuchnięte miejsce gazikiem namoczonym w naparze.

Tematy: ząbkowanie, gryzak, bolesne ząbkowanie

Komentarze