Spać z dzieckiem czy osobno?

Ocena: 4.57/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Z rodzicami, a może we własnym łóżeczku? Jeśli zastanawiasz się, gdzie ułożyć do snu swoje dziecko, przeczytaj ten tekst!

Niemowlaka najlepiej przyzwyczajać do spania osobno około 4. miesiąca życia
Niemowlaka najlepiej przyzwyczajać do spania osobno około 4. miesiąca życia

Najchętniej nie rozstawałabyś się z niemowlęciem nawet na chwilę. Ale przecież słyszałaś tyle negatywnych opinii o wspólnym spaniu z dzieckiem. Może lepiej będzie, gdy zaśnie w swoim pokoju? Ale czy nie będzie się bało, gdy zostanie samo w łóżku? Co robić?

Przede wszystkim pamiętaj, że to, gdzie będzie spało twoje dziecko, zależy wyłącznie od ciebie. Najpierw poznaj wady i zalety spania z dzieckiem i kładzenia go do osobnego łóżeczka.

                   

Czytaj też: Sposoby układania dziecka

 

Na wyciągnięcie ręki

Dla mamy nie ma nic przyjemniejszego niż bliskość jej maleństwa. Jeśli zdecydujecie się na spanie z dzieckiem, będziesz mogła cieszyć się ciepłem i zapachem maluszka, w nocy będzie spało wtulone w twoje ramiona. Malec też zyska na tym rozwiązaniu. Twoja obecność w nocy sprawi, że niemowlak będzie czuł się bezpieczny.

Takie rozwiązanie jest także bardzo wygodne - nie będziesz musiała wstawać w nocy, by nakarmić dziecko, nie wychodząc z łóżka zmienisz mu pieluszkę i utulisz z powrotem do snu.

Jeśli więc masz ochotę na wspólne spanie - nie martw się opiniami innych. Zwolennicy tej metody zapewniają, że spanie z dzieckiem buduje więź między maluchem a rodzicami i daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj jednak, że spanie we trójkę ma także minusy. Przede wszystkim mały gość w waszym łóżku to zaburzenie intymności między partnerami. Nie będziecie już sami - nie ma więc szans na spontaniczny, namiętny seks. Nawet jeśli wy czujecie się swobodnie - dziecko, niezależnie od tego jak jest maleńkie - nie powinno być świadkiem życia seksualnego rodziców. Choć jest jeszcze niemowlakiem, należy mu się szacunek, a więc także poszanowanie jego granic. Gdy masz ochotę na seks, a maluszek śpi obok, wyobraź sobie, że kochasz się przy swoich rodzicach - to ta sama relacja. Oczywiście spanie we trójkę nie znaczy, że musicie zrezygnować z seksu - wystarczy przenieść się do drugiego pokoju lub łazienki.

Poza tym będziecie musieli uważać na spożywany alkohol. Jeśli któreś z was piło lub zażywało substancje zmieniające świadomość, pod żadnym pozorem nie może spać z dzieckiem w jednym łóżku - może zgnieść, poddusić dziecko lub nie usłyszeć jego płaczu.

Najtrudniejszą kwestią jest jednak rozstanie z małym gościem - malec kiedyś będzie musiał spać osobno. Po miesiącach lub latach spania z rodzicami w jednym łóżku, dziecko może czuć się odrzucone i osamotnione, gdy zaproponujecie mu zasypianie we własnym łóżeczku.

Czytaj też: 6 błędów przy usypianiu niemowląt

 

Każdy u siebie

Zdecydowaliście, że maluszek będzie spał we własnym łóżeczku. Ale jak zostawić takie maleństwo samo w pokoju? Czy nie będzie czuło się samotne, czy nie będzie się bało?

Nie obawiaj się - dziecko nie rodzi się z lękiem przed ciemnością (przecież w twoim brzuchu nie świeciła lampka) czy spaniem w osobnym łóżku. Jeśli chcesz zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, podaruj mu przed snem solidną dawkę przytulania i całusów i zostań w pokoju, zanim malec nie zaśnie. By niemowlę czuło się pewnie w sporym łóżeczku (w brzuchu było dość ciasno) załóż na nie miękką otoczkę zasłaniającą szczebelki, noworodka możesz także układać do spania w mniej przestronnym wózeczku. Jeśli obudzi się w nocy, zakwili - przyjdziesz do niego - nie porzucasz więc swojego dziecka, tylko zapewniasz mu wygodny nocny wypoczynek.

Oddzielne spanie ma wiele zalet. Przede wszystkim dziecko ma poczucie, że posiada własne miejsce do spania, swój kącik - to buduje w nim przekonanie, że jest odrębną od rodziców osobą, a to pierwszy krok do samodzielności. Poza tym oddzielne spanie jest bardziej higieniczne - malec ma własną pościel, nie dzieli łóżka z zapachami, bakteriami, naskórkiem rodziców. Maluch od początku mając swoje łóżeczko, nie przyzwyczaja się do nocnej obecności rodziców - nie przechodzi potem przez trudny okres "wyprowadzania się" z łóżka rodziców.

Dla was oddzielne spanie także ma plusy - macie sypialnię tylko dla siebie, nikt nie przeszkodzi wam w czasie nocnych namiętności, nie musicie uważać, że przygnieciecie maluszka, wysypiacie się wygodnie. Minusem jest jednak wstawanie do maleństwa w nocy - ale ono w końcu zacznie przesypiać całe noce, to kwestia czasu.

Cokolwiek zdecydujecie w sprawie spania malucha, pamiętajcie, że to tylko wasza sprawa - nie musicie nikogo przekonywać czy tłumaczyć się, dlaczego was smyk śpi z wami lub czemu kładziecie go w oddzielnym łóżeczku. Nie zapomnijcie tylko o wyściskaniu malucha na dobranoc, odpowiedzeniu bajeczki i pogłaskaniu małej główki. To ważniejsze niż wszelkie teorie o jedynym właściwym sposobie zasypiania.

 

Gdzie powinien spać noworodek i jak wybrać dla dziecka łóżeczko? Radzi położna:

Czytaj też: Jak nauczyć dziecko zasypiania?

Tematy: spanie z dzieckiem, sen niemowlaka, łóżeczko dziecięce, sen niemowlak

Komentarze