Podstawowe zasady w pielęgnacji niemowląt

Ocena: 4.57/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jakie zabiegi pielęgnacyjne są najważniejsze w opiece nad niemowlęciem? Jak je prawidłowo wykonywać? Sprawdź, w jaki sposób pielęgnować małe dziecko!

Gdy maluch jest w wodzie, tłumacz mu, co będziesz robić.
Gdy maluch jest w wodzie, tłumacz mu, co będziesz robić.

Codzienna opieka nad niemowlęciem sprowadza się głównie do zabiegów higienicznych. Skóra dziecka jest tak delikatna i miękka, że nawet normalne funkcje fizjologiczne - pocenie się, oddawanie moczu, ślinienie się - wywołują podrażnienia i ból. Utrzymanie higieny wymaga więc codziennego, bardzo starannego usuwania śladów potu, kału, moczu, a także mleka i wszelkich resztek jedzenia.

Mycie i kąpiel

Trzeba zacząć od przygotowania niezbędnych akcesoriów - wanienka lub wiaderko, miseczka przegotowanej wody, gumowa mata kąpielowa, ręcznik, myjka i kosmetyki. Niemowlę można kąpać zarówno w wanience, jak i w wiaderku kąpielowym , oczywiście do pewnego wieku, kiedy maluchowi przestaje mu w nim być wygodnie. Specjalny stojak do wanienki nie jest konieczny, małą wanienkę można wstawić do dużej wanny, ale jeśli chcesz zadbać o swój kręgosłup i nie pochylać się nad wanną, warto zainwestować w stojak. Do wanienki wkłada się gumową matę kąpielową, która zabezpiecza malucha przed ślizganiem się. Do mycia oczu, uszu i twarzy używaj przegotowanej wody - gotowanie zabija żyjące w wodzie mikroorganizmy. Gdy przemywasz oczy i uszy, za każdym razem bierz świeży wacik, by uniknąć przeniesienia ewentualnej infekcji. Do mycia maluszka możesz używać płynu do kąpieli zamiast mydła i szamponu, o ile dziecko nie ma bujnej czupryny - wtedy lepiej zastosować szampon ze względu na jego właściwości myjące i ułatwiające rozczesywanie. Nie trzyj mocno delikatnej skóry dziecka - używaj miękkiej myjki. Gdy maluch jest w wodzie, tłumacz mu, co będziesz robić, którą część ciała umyjesz. Możesz także śpiewać. Ważne, abyś utrzymywała z nim kontakt wzrokowy.

Po myciu zawiń malucha w duży miękki ręcznik frotte przeznaczony wyłącznie dla niemowlęcia. Niektóre ręczniki mają kaptur - bardzo przydatny do wysuszenia głowy dziecka.

Zasady bezpieczeństwa

  • nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie - nawet niewielka ilość wody wystarczy, by maluch się poślizgnął, a nawet utopił.
  • nigdy nie pozwalaj maluchowi stawać w wannie, nawet gdy już pewnie stoi, a na dnie wanny leży gumowa mata. Nawet gdy dziecko siedzi już pewnie, zawsze trzymaj rękę w pogotowiu, aby je podeprzeć, kiedy się poślizgnie.
  • nigdy nie dolewaj gorącej wody, kiedy maluch jest w wannie.

Mycie zębów

Nigdy nie jest za wcześnie na to, by zacząć dbać o zęby niemowlaka. Zanim wyrosną pierwsze mleczaki, dziąsła malucha możesz przecierać zwilżonym przegotowaną wodą gazikiem. Kiedy pojawią się mleczne zęby, włącz do zabiegów pielęgnacyjnych czyszczenie zębów szczoteczką dla dzieci. Pamiętaj, że szczoteczka powinna mieć małą główkę i miękkie, zaokrąglone włosie. Szczoteczki zmieniaj co pół roku. Dopóki maluch nie nauczy się płukać zębów, nie używa się pasty z fluorem.

Przewijanie

Ponieważ dziecku bardzo często zmienia się pieluchy, miejsce, w którym jest przewijane, powinno być wygodne. Jeśli mieszkasz w dużym domu, warto zorganizować sobie dwa punkty przewijania malucha - na piętrze i na parterze, wtedy przewijanie będzie odbywać się szybko i prosto.

Sztuka przewijania niemowlęcia - Sprawdź!

Niezbędne akcesoria trzymaj w zasięgu ręki - pieluszki, chusteczki nawilżane, krem do pupy. Masz do wyboru: pieluszki wielorazowe (wielokrotnego użytku) i jednorazowe. Wielorazowe wracają do łask, choć w nieco innej, zmodyfikowanej formie: pieluszki są kolorowe, we wzorki, składają się z pieluszki typu All In One (z ang. wszystko w jednym), pieluszka formowana plus otulacz albo pieluszka z wszytą wkładką. Mimo wyższych kosztów początkowych (koszt jednej pieluszki to około 50 zł) warto rozważyć tę inwestycję, ponieważ koszty szybko się zwracają.

Pamiętaj, aby często zmieniać pieluchy, gdy tylko dziecko zrobi siusiu lub kupę, unikniesz w ten sposób odparzeń. Dokładnie zmywaj resztki kału i moczu wodą lub wodą z mydłem, delikatnie potem osuszając okolice intymne. Po umyciu możesz posmarować krocze dziecka kremem przeciw odparzeniom. Jeśli stosujesz pieluszki wielorazowe, nie musisz tego robić. W razie odparzenia częściej przewijaj dziecko i wietrz jego pupę.

Jakie pieluchy kupić dla noworodka? Radzi położna:

 

 

Tematy: kąpiel noworodka, pieluchy, kąpiel niemowlęcia, przewijanie, pieluchy jednorazowe

Komentarze