Pierwszy kubek dla dziecka – od jakiego wieku, jaki wybrać?

Już około 5,6 miesiąca życia niemowlęta wyrażają chęć samodzielnego picia. Taka umiejętność to spory krok w rozwoju, zwłaszcza jeżeli maluch nauczy się już pić z kubeczka, który nie wymaga ssania. Jaki kubek wybrać dla malucha do nauki picia? Dlaczego to takie ważne, by w miarę szybko zastąpić butelkę ze smoczkiem jednym z wygodnych kubeczków dla malucha?

Dlaczego warto podawać dziecku kubeczek?

Dzieci najchętniej piją używając butelki ze smoczkiem, nawet wtedy, kiedy są już w stanie samodzielnie ją trzymać. Ssanie przypomina im karmienie piersią i pozwala się wyciszyć zwłaszcza przed snem. Przychodzi jednak pora na naukę samodzielnego picia z kubeczka, To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu niemowlę wyrabia w sobie zupełnie nowe umiejętności i zmusza do pracy inne mięśni, niż w przypadku picia z butelki ze smoczkiem.

Picie z kubeczka wymaga innego ułożenia warg, nauki sprawnego przełykania, oddychania podczas picia oraz chwytania samego kubeczka. Uruchamiane są do tej pory uśpione mięśnie twarzoczaszki, co wpływa pozytywnie na późniejszy rozwój mowy. Ponadto, im wcześniej maluch nauczy się pić z kubeczka, tym łatwiej przyjdzie mu podstawić butelkę ze smoczkiem. Jeżeli do tego nie dojdzie, nawet starszak będzie domagał się butelki i nie będzie sobie wyobrażał innej formy zaspokajania pragnienia. Z tego względu najlepiej jeszcze przed ukończeniem przez malucha pierwszego roku życia wprowadzić kubeczek.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko pić z kubka?

Jaki kubeczek wybrać na początek?

Na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów kubeczków dostosowanych do stopnia rozwoju niemowlęcia na różnych etapach jego życia. Nie może być to zwyczajny kubek, ale taki specjalnie skonstruowany, by umożliwić zaspokajania pragnienia dziecku, które jeszcze nie potrafi domykać ust. Pośród typów odpowiednich dla niemowlęcia można wymienić:

  • kubek niekapek – to wybór kontrowersyjny, ponieważ trzeba z niego ssać. Najlepszy dla maluchów, które dopiero uczą się chwytania kubeczka. Z niekapka płyn się nie wyleje. Kiedy kubeczek będzie już stabilny w rączkach niemowlęcia, trzeba jak najszybciej przejść na kubeczki otwarte.
  • kubek 360 stopni- również jest niekapkiem. Przypomina jednak zwykły kubeczek. Maluch może zasysać płyn po przechylaniu z każdej strony kubeczka. To ciekawa opcja, by dziecko mogło się oswoić z kubeczkami i trzymaniem ich.
  • kubek kapek – to już kubek, którego nie trzeba ssać. Wystarczy, ze maluch odchyli głowę do tyłu i przechyli go, a napój sam wpłynie do ust. Taki sprzęt uczy już odpowiedniego układania warg oraz usprawnia przełykanie.
  • „krzywy kubeczek” - to już kubeczek do prawdziwej nauki picia „jak dorosły”. Ma przechylone ścianki, dzięki czemu maluch nie musi odchylać się do tyłu. Dzięki temu, że kubeczek nie ma żadnej przykrywki, dziecko widzi co znajduje się w środku i może być zachęcone do picia.
  • bidon z ustnikiem – dzięki niemu maluch nauczy się pić wodę jak z butelki
  • bidon ze słomką – wygodny, ale przeznaczony dla dzieci powyżej 1 roku życia.

Który z tych kubeczków jest najlepszy? Każdy ma swoje zalety i może wspomagać naukę picia na poszczególnych poziomach rozwoju malucha. Zdecydowanie godne polecenia są krzywe kubeczki, ponieważ wymagają picia jak z tradycyjnego kubka i trenują do zaspokajania pragnienia na przykład w żłobku czy przedszkolu. Bidon ze słomką także ćwiczy mięśnie ust oraz odpowiednie ułożenie warg i języka. Inne rodzaje kubeczków są oczywiście także warte uwagi.

Jak wybrać pierwszy kubeczek dla niemowlęcia?

Trzeba kierować się nie tylko jego rodzajem, ale także względami bezpieczeństwa. Zakupione akcesorium powinno mieć wszelkie wymagane certyfikaty i atesty, na przykład świadczące o tym, że nie zostało wykonane z tworzywa toksycznego, lecz zupełnie nieszkodliwego dla dziecka, które bierze je do ust. Z tego względu najlepiej jest zrezygnować z wszelkich kubków pochodzenia chińskiego, lecz postawić na coś sprawdzonego. Dodatkowo dobrze, by kubek był lekki i porządnie wykonany, ponieważ nieraz może spaść na podłogę. Idealnym wyborem jest kubek, który można myć w zmywarce dla zachowania doskonałej higieny.

Czytaj również: Pieluszki wielorazowe – jak zacząć? Rodzaje, jakie wybrać i jak je prać?

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zapobieganie i pielęgnacja w przypadku odpieluszkowego odparzenia skóry

 

KPI, czyli karmienie piersią inaczej

 

Pieluszkowy udar cieplny – przyczyny, objawy, leczenie

 

Pierwsze rozstanie z dzieckiem

 

USG bioder u niemowlęcia – wskazania, przebieg, przygotowanie i wyniki USG stawów biodrowych

 

Odparzenia u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie. Sposoby na odparzenia u dzieci

 

Codzienne rytuały, których warto się trzymać

 

Czy dawać dziecku smoczek