Pierwsze wakacje z niemowlęciem

Ocena: 4.16/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Gdy zbliżają się wakacje, mamy niemowlaków zastanawiają się, czy uda im się pojechać razem z dzieckiem na urlop. Kiedy i gdzie można wyjechać na pierwsze wakacje, żeby było wygodnie i tobie, i dziecku?

Na wyjazdy można zabierać już dzieci po 4. miesiącu życia
Na wyjazdy można zabierać już dzieci po 4. miesiącu życia

Decyzja dotycząca tego, kiedy pierwszy raz wybrać się z dzieckiem gdzieś dalej niż do parku, w dużej mierze zależy od tego, na ile pewnie czujesz się w roli mamy i jak czuje się twoje niemowlę. W zasadzie można wybrać się na wyjazd, gdy dziecko skończy 4 miesiące. Wtedy niemowlę jest już dosyć duże, a problemy z kolką i ulewaniem najczęściej ma za sobą. Dziecko jest wtedy na tyle silne, że jego organizm nie będzie mieć problemów z adaptacją do nowego klimatu i otoczenia. Równocześnie rodzice czują się pewnie, znają przyzwyczajenia swojego malucha i wiedzą, co i kiedy będzie dziecku potrzebne.

Zastanów się najpierw, z ilu rzeczy korzystasz codziennie przy pielęgnacji malucha i bez ilu z nich będziesz się w stanie spokojnie obyć. Jeżeli lista niezbędnych rzeczy jest bardzo długa, w grę wchodzi jedynie wyjazd własnym samochodem z dużym bagażnikiem. Jeżeli nie karmisz piersią, musisz dodatkowo zaopatrzyć się w sprzęt podróżny do podgrzewania i przyrządzania mieszanki.

Wyjazd ma być przede wszystkim przyjemnością i radością dla całej rodziny. Nie powinien być męczący ani dla rodziców, ani dla dziecka. Jeżeli najbardziej komfortowo i bezpiecznie czujesz się w domu, nie ma sensu wyjeżdżać na siłę. Jeżeli z kolei twoje dziecko źle reaguje na jazdę samochodem lub fatalnie zniesie zmianę klimatu - ty również nie wypoczniesz widząc, jak męczy się twoje dziecko.

 

Gdzie jechać?

Jeżeli to możliwe, lepiej nie fundować maleństwu diametralnej zmiany klimatu. Dobrze jest wyjechać z dzieckiem na łono natury, gdzie będzie świeże powietrze, a rodzice będą mieli czas dla dziecka i dla siebie. Trzeba też wcześniej sprawdzić, czy miejsce, gdzie się wybieramy, jest dostosowane dla dzieci (czy są udogodnienia - przewijak, wanienka, czy płacz dziecka nie będzie zakłócać spokoju itp.). Pomimo tego, że na pierwszym wyjeździe nie mamy wiele atrakcji do zaoferowania niemowlęciu, to warto wziąć pod uwagę także jego wygody i wymagania. Jeżeli odczuwamy silny niepokój związany z pierwszym wyjazdem, dobrze jest wyjechać gdzieś stosunkowo niedaleko od domu (2-3 godziny drogi). Wtedy będziemy mogli zarówno sprawdzić, jak nam się podróżuje z niemowlęciem, a w razie czego będziemy na tyle niedaleko od domu, żeby móc szybko wrócić.

Jeżeli nie wyobrażamy sobie wakacji bez pobytu nad morzem lub w górach i koniecznie chcemy zabrać tam nasze dziecko, musimy dobrze się do wyjazdu przygotować. Trzeba koniecznie się zabezpieczyć przed różnymi warunkami pogodowymi i liczyć się z tym, że maluch może oprotestować przebywanie na plaży, a wszelkie wycieczki muszą być zaplanowane tak, by być w zgodzie z karmieniami malca.

 

Podróż

Z małym dzieckiem najwygodniej podróżuje się własnym samochodem. Można wtedy zrobić tyle przystanków, ile trzeba, wziąć tyle rzeczy, ile się chce. Nie znaczy to, że podróż innymi środkami lokomocji jest wykluczona. Jest jednakże znacznie trudniejsza. Ostatnio coraz modniejsze są podróże samolotem. Szczególnie, że wózek dziecka nie jest traktowany jak bagaż i nie wymaga uiszczania dodatkowej opłaty. Można wózek nadać tak, aby dostarczono go nie razem z bagażami, ale już na płytę lotniska, zaraz po wyjściu z samolotu. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że niestety nierzadko zdarzają się uszkodzenia wózków w trakcie przewożenia ich w luku bagażowym. Przed podróżą samolotem należy dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują w danych liniach lotniczych w kwestii przewożenia niemowląt. Jeżeli w podróż wybierasz się sama, pamiętaj o takim spakowaniu rzeczy, by dać sobie samodzielnie radę z nadaniem i odebraniem bagażu z samolotu. Jeżeli wybierasz się za granicę, pamiętaj, że dziecko musi mieć wyrobiony paszport (do wyrobienia którego potrzebna jest zgoda obydwu rodziców).

Bez względu na to, gdzie jedziesz, pamiętaj, żeby zawsze mieć przy sobie dowód ubezpieczenia i książeczkę zdrowia dziecka.

O czym pamiętać, wybierając się w podróż z niemowlakiem? Mówi pediatra:

 

 

Tematy: wakacje, wakacje z niemowlakiem, wakacje z dzieckiem, podróż z dzieckiem

Komentarze