Pierwsze święta z niemowlakiem

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak przygotować się do świąt z niemowlęciem? Na co zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj, jak dobrze przeżyć świąteczny debiut własnego dziecka!

Typowo świąteczne stroje dla niemowląt są śliczne, ale niekoniecznie wygodne dla dziecka.
Typowo świąteczne stroje dla niemowląt są śliczne, ale niekoniecznie wygodne dla dziecka.

Na nadchodzące święta możesz czekać z niepokojem albo z ekscytacją i wielką radością. Ten niezwykły czas Świąt Bożego Narodzenia sprzyja rodzinnym spotkaniom, wizytom, podczas których dziecko będzie pełniło rolę gwiazdy, bo jest najmniejsze, słodkie i śliczne. Towarzysz mu, bądź blisko, wtedy niemowlę poczuje się bezpiecznie i radośniej przeżyje święta

Przygotowania

Świąteczne porządki da się zrobić, nawet mając kilkumiesięczne niemowlę. Jak najwcześniej przygotuj sobie plan działania - co zamierzasz posprzątać i kiedy. Nawet pobieżny zamysł domowych czynności da poczucie panowania nad sytuacją. Umycie okien, posprzątanie w szafkach możesz robić dwa, trzy tygodnie przed świętami. Na koniec zostaw odkurzanie lub trzepanie dywanów, przetarcie podłóg. Pamiętaj, że o dobrze spędzonych świętach nie decyduje umyta podłoga pod pralką czy upieczone pierniczki, tylko twoje nastawienie.

Jeśli na początek grudnia zaplanujesz pieczenie świątecznych pierniczków, do Wigilii zmiękną, a tobie odpadnie sporo pracy. A może umówisz się z przyjaciółką lub mamą, siostrą na wspólne, kobiece pieczenie? Poproś męża o zajęcie się dzieckiem, a ty będziesz mogła spędzić ten czas z innymi kobietami.

Warto podzielić się kucharskimi przygotowaniami z resztą rodziny - jeśli siostra ulepi uszka do barszczu, mama zajmie się rybami, to ty upieczesz ciasta. Masz w końcu małe dziecko, którym się musisz zająć, dlatego daj sobie prawo do bycia przede wszystkim mamą.

Czytaj też: Przygotuj święta razem z dzieckiem


Co z dzieckiem podczas przygotowań?

Dla niemowlęcia przyglądanie się temu, co robisz, będzie ciekawą rozrywką. Dziecko jest za małe, by zaangażować je bezpośrednio w sprzątanie czy gotowanie, spróbuj więc zorganizować mu inne zajęcie. Pozwól pogrzebać w miejscach zwykle niedostępnych, o ile nie ma tam nic cennego, co mogłoby się zgubić, ani nic, co mogłoby zranić dziecko lub zostać połknięte (małe, drobne elementy, np. guziki, spinacze, kamyki, ziarna). Szuflada pełna skarpetek taty zajmie go przez kilkanaście minut. Pudełko z łyżeczkami może być również fascynujące.

Zajmującą czynnością dla siedzącego maluszka może być także zabawa z tasiemkami - posadź małego człowieka w foteliku do karmienia, do którego przywiążesz na wiszących tasiemkach różne zabawki. Nawet jeśli je zrzuci, prędko się zorientuje, że wystarczy pociągnąć tasiemkę, by je odzyskać.

Czytaj też: Przygotowania do świąt z dzieckiem


Ubieranie choinki

Wszystkie dzieci to uwielbiają. Niemowlęta również z dużym zainteresowaniem obserwują kolorowe bombki, migające światełka, dotykają kłujących igieł i… zrzucają bombki. Aby uniknąć katastrofy i zranienia dziecka, warto zainwestować w plastikowe dekoracje albo na drzewko założyć ekologiczne "ubranko" - słomkowe, koronkowe, papierowe i drewniane ozdoby.

Pamiętaj, by chronić choinkę przed raczkującym lub stawiającym pierwsze kroki maluszkiem. Umieść ją w miejscu niedostępnym dla niemowlęcia - na wysokiej szafce lub stole. I codziennie odkurzaj spadające z drzewka igły.

Czytaj też: 6 pomysłów na oryginalną choinkę


Wigilia i święta

Wielu rodziców zastanawia się nad zaproszeniem świętego Mikołaja na wieczór wigilijny. Jednak czasami kończy się tak, że maluch na widok obcego pana w czerwonym przebraniu płacze, ponieważ boi się go. Poczekajcie, za kilka lat dziecko z wielką radością powita postać świętego z Myrry z workiem pełnym prezentów na plecach.

Małe dziecko źle znosi nadmiar wrażeń, dlatego nie dokonuj rewolucji w jego uporządkowanym świecie. Jeśli zwykle maluszek śpi o określonej porze, nie zmieniaj tego, odizoluj go od gości i połóż spać.

Czytaj też: Jak przeżyć święta i nie zwariować


Odpowiedni strój maluszka

Typowo świąteczne stroje dla niemowląt są śliczne i cieszą oko dorosłych, jednak maleństwo niekoniecznie będzie czuło się komfortowo w falbankach lub garniturku w rozmiarze 68. Czerwone czy zielone śpioszki, spodenki, body z motywem świętego Mikołaja sprawią, że maluchowi będzie wygodniej.

 

Coś na niemowlęcy ząb

Dużo wigilijnych potraw nie nadaje się do spożycia przez kilkumiesięczne dziecko - uszka z grzybami, bigos, smażone ryby czy tort to nie jest odpowiednie menu dla maluszka. W zależności od wieku dziecka możesz mu podać kawałek chleba, gotowaną rybę bez ości. Najlepsze ze wszystkich dań jest… mleko mamy, nawet w taki dzień jak Wigilia Bożego Narodzenia. Bądź przygotowana na podanie dziecku kaszki czy deseru, które spożywa codziennie.

Posłuchaj, co doradca laktacyjny mówi na temat wpływu jadłospisu na mleko mamy.

Czytaj też: Święta karmiącej mamy


Prezenty

Wręczanie podarków to moment, na który czekają wszyscy, dorośli też. Nie daj się zwariować reklamom, świątecznemu szałowi zakupów. Kilkumiesięcznemu dziecku taką samą radość i frajdę może sprawić prezent za 30 zł, jak i ten za 300. Udane święta nie zależą od zasobności portfela i pieniędzy wydanych na prezenty.

Pomyśl o środowisku - warto namówić rodzinę na prezenty ekologiczne np. z drewna, z tektury. Dobrze sprawdzają się książki, na rynku jest ogromny wybór pięknie wydanych, kolorowych pozycji książkowych z twardymi kartkami dla maluszków. Jeśli wpiszesz dedykację do książki, maluch będzie miał pamiątkę na całe życie.

Ciekawym pomysłem jest zrobienie dla dziecka specjalnego prezentu, który pozostanie nierozpakowany aż do jego osiemnastych urodzin. Będzie miało wielką niespodziankę, gdy go odkryje.

Czytaj też: Prezenty dla dzieci - 9 błędów, jakie popełniamy


Goście znajomi i nieznajomi

Wśród najbliższej rodziny mogą pojawić się nieznane dziecku osoby - ciocie, wujkowie, kuzynostwo. Jeśli maluch nie miał z nimi częstego kontaktu, może reagować płaczem i niepokojem na ich widok. Niemowlę może wystraszyć się nawet ulubionej cioci, jeżeli ona radykalnie zmieni kolor włosów lub założy okulary. W sytuacji, kiedy maluszek źle znosi czułości, bądź blisko i zabierz go z rąk cioci, mówiąc: - Krzyś jest zmęczony i potrzebuje przytulić się do mamusi. Wyjdź z nim do innego pomieszczenia, przytul albo zamotaj w chustę. Przy tobie uspokoi się i poczuje bezpiecznie.

Czytaj też: Rodzinne święta z przymrużeniem oka


Rady nie od parady?

Jeśli to wasze pierwsze dziecko, przygotujcie się psychicznie na zasypanie poradami przez babcie czy ciocie. To normalne, że mogą cię one denerwować, ale też nie masz obowiązku ich słuchać. Nie musisz kategorycznie się sprzeciwiać tzw. złotym radom, po prostu nie wchodź w dyskusje i zmień temat.

Czytaj też: Wszystkie adresy Świętego Mikołaja

Tematy: potrawy wigilijne, święta z dzieckiem, pierwsze święta z dzieckiem, ubieranie choinki

Komentarze