Pieluszki wielorazowe: moda czy wygoda

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Są miękkie, przyjemne w dotyku i ładne. Mogą je nosić zarówno noworodki, jak i starsze dzieci. Od lat są hitem wśród rodziców, którzy stawiają na ekologię i lubią produkty naturalne. Ty też zastanawiasz się nad ich zakupem? Sprawdź, które z 5 rodzajów wielorazówek wybrać.

Dobrze dobrana pieluszka nie powinna krępować ruchów dziecka. Fot. Shutterstock.com
Dobrze dobrana pieluszka nie powinna krępować ruchów dziecka.

Dziadkowie często powtarzają, że my - współcześni rodzice - mamy teraz naprawdę łatwe życie. Nie dość, że możemy przebierać w ofercie gotowych dań dla niemowlaków, to jeszcze nie musimy prać i prasować stosów tetry. A jednak niektórzy młodzi rodzice odrzucają wygodną drogę i wybierają pieluchy wielorazowe, bo jak twierdzą, są bardziej ekologiczne, zdrowsze dla dziecka i tańsze. Nie da się jednak ukryć, że ich "obsługa" trwa dłużej. Zresztą wybór właściwego modelu - także. W tym ostatnim możemy ci jednak pomóc J

Czym są pieluszki wielorazowe?

To ulepszona, nowoczesna wersja pieluszek tetrowych. Z zewnątrz przypominają "pampersy", bo zapina się je na rzepy bądź zatrzaski. Wymagają jednak prania, a po wysuszeniu można je znów nałożyć.

W zależności od tego, jak są uszyte i jak należy je stosować, pieluszki wielorazowe dzielimy na kilka typów:

1. Pieluszki wielorazowe AIO (all in one) - najbliżej im do pieluszek jednorazowych, ponieważ stanowią jedną całość - wkład wszyty jest w otulacz i nie można go wypinać. Dlatego jeśli dziecko zamoczy pieluszkę, trzeba ją całą zdjąć i wyprać.

Minusem pieluszki AIO jest długi czas schnięcia.

Zapewnia jednak wygodę stosowania, niemal taką jak jednorazówka (tyle że brudną AIO wrzucasz do kosza na pranie, a nie na śmieci) oraz komfort noszenia, gdyż żadna jej część nie przesuwa się na pupie dziecka.

pieluszka AIO 

 

2. Pieluszki wielorazowe SIO (snap in one) - złożone są z otulacza, do którego wpina się wkład za pomocą nap. W niektórych modelach możliwe jest wpinanie dwóch wkładów, co zwiększa ich chłonność (przydaje się zwłaszcza w nocy bądź w tracie spacerów). Zaletą tych pieluszek jest możliwość prania otulacza i wkładu osobno. Dzięki temu szybciej schną. Poza tym, jeśli otulacz jest suchy, nie trzeba go wymieniać przy każdym przewijaniu dziecka.

pieluszka SIO

 

3. Pieluszki wielorazowe z kieszonką - mają kształt pieluszek jednorazowych, złożone są z dwóch zszytych ze sobą warstw: z tkaniny nieprzemakalnej, ale oddychającej (takiej, jaką stosuje się również w pieluszkach AIO, SIO i w otulaczach) oraz z wewnętrznej warstwy wykonanej z miłego w dotyku mikropolaru lub weluru (odciągają wilgoć od skóry dziecka). Wolna przestrzeń między tymi warstwami to właśnie kieszonka i do niej (przez przecięcie z przodu lub tyłu) wsuwa się jeden lub kilka (w zależności od tego jak chłonna ma być pieluszka), zazwyczaj prostokątnych, wkładów. Taka pieluszka szybko schnie, bo oddzielamy od niej wkład. Cieszy się największą popularnością wśród mam, dlatego producenci wciąż proponują nowe jej fasony, zapięcia, wzory i kolory.

pieluszka z kieszonką

 

 

Wkłady do pieluszek wielorazowych AIO, SIO i z kieszonką mogą być wykonane z:

- mikrofibry - są bardzo chłonne i dobrze zatrzymują wilgoć w środku. W bezpośrednim kontakcie ze skórą mogą jednak powodować jej wysuszenie i podrażnienie. Sprawdzają się w pieluszkach z kieszonką, jako wkład stosowany na noc lub podczas podróży;

- z bambusa - nie są tak chłonne jak z mikrofibry i pod naciskiem wypuszczają nieco wilgoci, więc dziecko czuje, że ma mokrą pieluszkę (dlatego warto stosować je w okresie nauki korzystania z nocnika). Nie wywołują podrażnień, bo tkanina jest naturalna i ma właściwości antybakteryjne;

- z bawełny (np. tetrowe) - są najmniej chłonne i wolno schną, ale są tanie i dobre dla skóry dziecka;

- łączone, np. z jednej strony z bambusa (przy skórze, by jej nie podrażnić), a z drugiej z mikrofibry (aby zapewnić dobrą chłonność).

 

Czytaj dalej na następnej stronie: Pieluszki wielorazowe: moda czy wygoda

Tematy: pieluszki wielorazowe, pieluszki tetrowe, rozmiary pieluszek, pieluszki AIO, pieluszki SIO, pieluszki z kieszonką, pieluszki formowane

Komentarze