Pieluchy tetrowe kontra jednorazowe – co wybrać

Ocena: 3.28/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie ma jednego rodzaju pieluch dobrych dla każdego dziecka i odpowiadających wszystkim rodzicom. Aby lepiej wybrać, poznaj wady i zalety pieluch jednorazowych, tetrowych i wielorazowych.

Pieluchowanie to koszt ok. 50-200 zł miesięcznie. / fot. shutterstock
Pieluchowanie to koszt ok. 50-200 zł miesięcznie. / fot. shutterstock


Pieluchy jednorazowe

Cenione za wygodę i nowoczesność są dziś używane przez zdecydowaną większość rodziców. Co je wyróżnia?

Plusy pieluch jednorazowych

 • Główną zaletą jednorazowych pieluch jest wygoda i oszczędność czasu, bo nie trzeba ich prać ani prasować.
 • Jednorazówki, o ile są często zmieniane, są też bardzo komfortowe dla dziecka. Dzięki specjalnej włókninie przepuszczającej wilgoć tylko w jedną stronę błyskawicznie wchłaniają mocz, a specjalny żel wiąże go wewnątrz. Malec nie czuje, że się zsiusiał, a jego skóra nie ma kontaktu z wilgocią, więc się nie odparza. Jednorazówki nie przesiąkają, a dzięki ściągaczom po bokach zawartość pieluchy nie wydostaje się na zewnątrz.
 • Mają też odpowiedni profilowany kształt, który wymusza najkorzystniejsza dla stawów biodrowych pozycja nóżek malca.
 • Są bardzo higieniczne. Sprawdzają się na wyjazdach, podczas dłuższych spacerów, wizyt u przyjaciół lub lekarza.


Minusy pieluch jednorazowych

Większość wad jednorazówek ujawnia się, gdy są za rzadko zmieniane.

 • Nagromadzony w pieluszce mocz paruje i dociera do pośladków - stąd prosta droga do odparzeń i odpieluszkowego zapalenia skóry. Wierzchnia warstwa pieluchy może się rozkleić, a znajdująca się pod nią substancja żelowa - podrażnić skórę malca. Wysypka, zaczerwienienie i świąd mogą być spowodowane podrażnieniami wywołanymi substancjami używanymi do produkcji pieluch, ale także wilgocią lub brakiem dostępu powietrza.
 • U starszych dzieci przesiąknięta moczem pielucha może doprowadzić do przeciążenia stawów biodrowych i deformacji nóżek (tzw. łukowatości). Dlatego jednorazówki trzeba zmieniać nawet 12-15 razy dziennie.
 • Wadą jednorazowych pieluch jest też ich wysoka cena - średnio 50-70 groszy za sztukę. Biorąc pod uwagę, że trzeba je zmieniać kilkanaście razy na dobę, miesięcznie rodzice muszą wydać na nie ok. 180-200 zł.
 • Zwolennicy pieluch wielorazowych podkreślają, że jednorazówki są szkodliwe dla środowiska (jedna pielucha rozkłada się od 300 do 500 lat). Ekomamy nie muszą jednak zupełnie z nich rezygnować, bo w sklepach internetowych można już kupić jednorazówki biodegradowalne. Niestety są droższe od klasycznych odpowiedników.

Pieluchy tetrowe

Plusy pieluch tetrowych

Wielu rodziców uważa, że wyprana, wygotowana i uprasowana tetra jest zdrowsza i bezpieczniejsza dla skóry dziecka niż pielucha jednorazowa. Jakie jeszcze ma zalety?

 • Pieluchy tetrowe kosztują 3-5 zł (im grubsza tkanina, tym pielucha lepsza i droższa). Trzeba ich kupić ok. 40 i wymieniać co 3-4 miesiące, bo codzienne pranie powoduje zniszczenie materiału. A zatem miesięczny koszt pieluch tetrowych to ok. 50-60 zł. Do tego dochodzą wydatki na proszek do prania dla dzieci (ok. 25-30 zł za 1,5 kg), wodę i prąd zużyty podczas prasowania, dodatkowe body, pajacyki i prześcieradła, które mogą zostać zmoczone lub zabrudzone, gdy tetra przemięknie albo pielucha się przesunie, oraz foliowe majtki i podkłady pod prześcieradło. W sumie takie pieluchowanie kosztuje ok. 80-90 zł miesięcznie, czyli o połowę mniej niż jednorazówki.
 • Tetra jest przewiewna, naturalna. Nie powoduje przegrzewania podbrzusza i uczuleń. U starszych niemowląt nie stwarza niebezpieczeństwa deformacji nóżek, a dzieci, które noszą tetrowe pieluchy, z reguły wcześniej zaczynają korzystać z nocnika. Maluch czuje się w nich komfortowo, jeśli przebywa w domu i w każdej chwili może zostać przebrany.


Minusy pieluch tetrowych

 • Pieluchy tetrowe trzeba prać w wysokiej temperaturze, suszyć i prasować (najlepiej robić to codziennie, bo przechowywanie brudnych pieluch jest niehigieniczne).
 • Od razu po zmoczeniu tkanina robi się mokra i przylega do skóry. Powoduje, że dziecku jest zimno, a pupa odparza się pod wpływem wilgoci.
 • Tetrową pieluchę trudniej utrzymać w odpowiednim miejscu na ciele dziecka, szczególnie gdy malec raczkuje albo uczy się chodzić. Wtedy łatwo o zabrudzenie ubranka. Wyjściem z sytuacji jest stosowanie specjalnych otulaczy albo majtek przeznaczonych do podtrzymywania pieluch wielorazowych.

Pieluchy wielorazowe

To rozwiązanie pośrednie - pieluchy, które mają w sobie coś z jednorazówek i coś z tetry. Składają się z miękkiego, ciepłego otulacza oraz wymiennego wkładu wielorazowego użytku. Otulacze mają kształt pieluch jednorazowych, są wykonane z wełny lub bawełny podszytej oddychającym laminatem, zapinane są na rzepy lub napy. Wewnątrz znajduje się kieszonka lub zakładka, która podtrzymuje wkład na odpowiednim miejscu. Wkłady mogą być uszyte z:

 • tetry,
 • azjatyckiego bambusa (jest bardziej chłonny niż bawełna),
 • konopi (ma bardzo delikatne włókna)
 • lub mikrofibry (łatwo się pierze i szybko schnie).

Wkłady trzeba zmieniać kilka-kilkanaście razy w ciągu dnia, otulacze - co drugi dzień lub gdy się ubrudzą. Obie części można prać w pralce. Aby ochronić pieluszkę przed zabrudzeniem, można położyć na nią jednorazowy wkład z miękkiego papieru.

Otulacze mają uniwersalny rozmiar, a dzięki regulacji rosną razem z dzieckiem. Są wystarczająco szerokie, by ustawić stawy biodrowe malucha w odpowiedniej pozycji. Polubią je ekomamy, którym zależy na ochronie środowiska i które chcą zminimalizować ilość wytwarzanych śmieci. Zwykle trzeba kupić kilkanaście sztuk otulaczy i po 5-6 wkładów do każdego z nich.

Sprawdź ,ile wydasz na dziecko, w ciągu pierwszego roku jego życia.

Tematy: pieluchy jednorazowe, pieluchy tetrowe, pieluchy wielorazowe, otulacze

Komentarze