Pielęgnacja paznokci niemowlęcia

Ocena: 2.04/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Maleńkie dziecko, maleńkie rączki i nóżki … maleńkie paznokcie, o które trzeba dbać ze szczególną uwagą.

Przez pierwsze dwa tygodnie życia nie powinno się obcinać paznokci noworodków
Przez pierwsze dwa tygodnie życia nie powinno się obcinać paznokci noworodków

Dzieci rodzą się często z długimi paznokciami, ale przez pierwsze dwa tygodnie życia nie powinno się ich obcinać. To ze względu na ryzyko powstania ropnych wykwitów na paluszkach (tzw. zanokcicy) oraz uszkodzenia płytki paznokcia. Przez pierwsze dni życia dziecka zakładamy mu na rączki rękawiczki niemowlęce (łapki) lub po prostu małe skarpetki, aby uchronić malucha przed podrapaniem buzi. Po dwóch tygodniach małe pazurki można dziecku obciąć. Jest to istotne także ze względów higienicznych. Pod długimi paznokciami mogą zbierać się brud i zarazki, a ponieważ maluch często wkłada rączki do buzi, zwiększa w ten sposób ryzyko infekcji.

Jak obcinać?

Paznokcie najbezpieczniej obcinać kiedy dziecko śpi, wtedy jest szansa, że nie poruszy się gwałtownie w najmniej odpowiednim momencie, ani nie zacznie denerwować przedłużającym się zabiegiem - raczej nie można liczyć na to, że dziecko polubi tę czynność. Jeśli dziecko nie śpi, warto skorzystać z czyjejś pomocy. Wtedy jedna osoba trzyma rączkę, druga obcina paznokcie. Dobrym momentem na skracanie paznokci jest czas zaraz po kąpieli, kiedy płytka paznokcia i skóra wokół niej są miękkie.

Paznokcie u niemowląt rosną bardzo szybko. U rączek powinny być obcinane 2-3 razy w tygodniu, u stóp nieco rzadziej. Do pielęgnacji paznokci należy używać specjalnych nożyczek z zaokrąglonymi końcami lub obcinacza przeznaczonego specjalnie dla niemowląt, które zostaną wcześniej zdezynfekowane. Aby uniknąć skaleczenia paluszka trzeba odciągnąć delikatnie opuszek od paznokcia podczas obcinania. Jeśli jednak, mimo wszelkiej ostrożności, dojdzie do skaleczenia, należy przyłożyć sterylny gazik i lekko uciskając przytrzymać tak długo, aż krew przestanie lecieć. Nie zaleca się stosowania pilników do paznokci, mimo iż często dołączone są do zestawów do pielęgnacji paznokci niemowląt.

Ważna higiena

Równie ważne jak sam zabieg jest to, jak zostanie on wykonany. Paznokcie u rąk można obciąć delikatnie na półokrągło, jednak u nóg zdecydowanie na prosto. Obcinanie paznokci bardzo krótko i w mocno zaokrąglonym kształcie może doprowadzić do ich bolesnego wrastania. Nie należy także obcinać skórek, czy obrywać nadłamanych paznokci, jeśli paznokietek niebezpiecznie się "zadrze", trzeba przyciąć go tak krótko, jak to możliwe, można również zabezpieczyć paluszek plastrem. Pamiętać trzeba również o bezwzględnej konieczności przestrzegania podstawowych zasad higieny. I rodzic i dziecko powinni mieć przed zabiegiem umyte ręce. Przybory do pielęgnacji nie powinny być wykorzystywane przez nikogo innego, jeśli w domu jest więcej niż jedno dziecko, każde powinno mieć swój zestaw.

Warto obserwować paznokcie dziecka, gdyż mogą zdradzać kłopoty ze zdrowiem. Białe plamki na płytce paznokcia, tzw. zakwitanie, może świadczyć o niedoborze mikroelementów w organizmie dziecka, sina barwa, może świadczyć o kłopotach z krążeniem. Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z pediatrą.

Jakie akcesoria są potrzebne do pielęgnacji noworodka? Mówi położna:

 

Tematy: paznokcie, paznokcie niemowlaka, obcinanie paznokci niemowlaka, nożyczki do paznokci

Komentarze