Pielęgnacja niemowlaka – jak dbać o skórę niemowląt?

Ocena: 4.77/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pielęgnacja niemowlaka powinna uwzględniać specjalne potrzeby skóry dziecka w tym wieku. Jest ona szczególnie podatna na podrażnienia, dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Nabiera to szczególnego znaczenia, kiedy pojawią się odparzenia, stany zapalne czy objawy AZS. Jak dbać o skórę niemowlaka?

Fotolia

Dlaczego skóra niemowlaka wymaga specjalnej pielęgnacji?

 

Skóra niemowlęcia jest bardzo cienka, wrażliwa i sucha. Jest niedojrzała, przez co nie potrafi bronić się przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego w takim stopniu jak skóra dorosłego człowieka. Podstawowym i najważniejszym celem pielęgnacji skóry niemowlaka jest jej nawilżanie i ochrona przed podrażnieniami.

Warto zaznaczyć, że skóra niemowlęcia nie zawsze jest gładka i wolna od niedoskonałości. W pierwszych tygodniach i miesiącach życia problemy skórne u dziecka to dość częsty problem. Staranna pielęgnacja ciała dziecka z użyciem kosmetyków wysokiej jakości skutecznie pozwoli złagodzić i zwalczyć różne problemy ze skórą.

 

Kąpiel niemowlaka – jak często, jaka woda, jakie kosmetyki? 

 

Pielęgnacja skóry noworodka, która jest niezwykle wrażliwa, przez pierwsze dwa miesiące powinna przebiegać z ograniczeniem ilości stosowanych kosmetyków. Wachlarz kosmetyków dla niemowlaka jest o wiele szerszy.

Do kąpieli niemowlaka należy używać ciepłej wody o temperaturze nie wyższej niż 37 stopni Celsjusza. Wodę warto przegotować, co zmniejszy ryzyko wystąpienia podrażnień. Należy wybrać odpowiedni płyn do kąpieli – dla niemowląt powinien być łagodny i bezzapachowy. Skórę niemowlaka zmiękczy i nawilży kilka kropel olejku dodanego do wody. 

Kąpiel noworodka nie musi odbywać się codziennie wystarczy co drugi dzień. Ważne jest jednak, aby po przewijaniu przemywać skórę dziecka wacikiem nasączonym przegotowaną wodą. Przed założeniem pieluszki należy posmarować pupę dziecka kremem nawilżającym przeznaczonym dla niemowląt. Gdy pupa niemowlaka jest zaczerwieniona, warto posmarować ją specjalnym kremem ochronnym zawierającym substancje łagodzące. Kilka razy dziennie należy przemywać przegotowana wodą również okolice szyi, gdzie mogą gromadzić się resztki śliny i mleka.

Kilkumiesięcznego niemowlaka najlepiej kąpać codziennie. Wystarczy kilkuminutowa kąpiel z dodatkiem płynu przeznaczonego dla dzieci. Nie należy przedłużać kąpieli maluszka, gdyż długie moczenie w wodzie może powodować utratę naturalnej warstwy lipidowej skóry dziecka.

 

Kosmetyki dla niemowląt – jakie wybrać, a jakich unikać? 

 

Właściwie do pielęgnacji zdrowej skóry niemowlęcia wystarczy środek do kąpieli i krem do pielęgnacji okolicy pieluszkowej. Czasem jednak mogą być przydatne inne preparaty. Wybierając kosmetyki dla dziecka należy pamiętać o tym, aby były one bezzapachowe i przeznaczone wyłącznie dla niemowląt. Skóra maluszka wymaga zastosowania dodatkowych preparatów w przypadku zwiększonej tendencji do wysuszenia. W takiej sytuacji po każdej kąpieli należy wsmarować w skórę dziecka preparat o działaniu nawilżającym i zmiękczającym, np. emulsję, krem lub mleczko nawilżające.

Krem z filtrem dla niemowlaka

 

Podczas spaceru w słoneczny dzień koniecznie należy zastosować krem z filtrem przeciwsłonecznym (SPF). Kremem należy posmarować odsłonięte części ciała dziecka (szczególnie twarz i uszy). Jeśli chodzi o niemowlęta o jasnej karnacji, należy wybrać filtr 50 lub 50+, natomiast w przypadku ciemnej karnacji odpowiedni będzie preparat z SPF 15–25. Podczas spacerów zimowych na odkrytą skórę niemowlaka należy nakładać specjalny krem, który ochroni ją przed mrozem.

Pielęgnacja pupy niemowlaka

 

Krem do pielęgnacji pupy w składzie nie powinien mieć cynku, gdyż ma on działanie wysuszające, przez co może nasilać podrażnienie skóry. Krem z cynkiem należy stosować wtedy, kiedy występuje silne zaczerwienienie i podrażnienie. Najlepsze będą kremy, które mają tłustą, gęstą konsystencję, łatwo się rozprowadzają i nie powodują ściągnięcia skóry. 

Jeśli chodzi o emolienty dla dzieci, to w przypadku, kiedy maluch nie ma stwierdzonych problemów skórnych, atopowego zapalenia skóry, takich preparatów nie należy stosować. Emolienty są przeznaczone do pielęgnacji skóry problematycznej, a nie zdrowej.

Puder i zasypka u niemowlaka

 

Pudry i zasypki należy stosować bardzo rozważnie, gdyż mogą one sprzyjać powstawaniu odparzeń w fałdach skórnych oraz w zgięciach łokciowych i kolanowych. Jeśli mama decyduje się na zakup pudru lub zasypki, powinna wybrać taki preparat, który składnik ,,parfum” ma na końcu składu. Oliwka również nie jest przyjaznym kosmetykiem dla dzieci, gdyż ma niekorzystny skład dla ich skóry. Zawiera substancje ropopochodne, które są dużym obciążeniem dla delikatnej skóry dziecka.

  

Problemy skórne u niemowląt – AZS, odparzenia, zapalenie skóry 

 

Dość często występującym problemem jest atopowe zapalenie skóry u niemowlaka. Charakterystycznymi objawami są zaczerwienienie, wysypka lub wyprysk. Bardzo sucha skóra na buzi dziecka oraz za uszami jest silnie zaczerwieniona, może nawet pękać. Zmiany skórne mogą obejmować również plecy, ramiona, wewnętrzne powierzchnie ud oraz zgięcia kolanowe i łokciowe. Bardzo często wywołują silne swędzenie, więc dziecko się drapie, co zwiększa ryzyko rozwoju stanu zapalnego. Do pielęgnacji skóry z AZS u dzieci należy stosować specjalistyczne preparaty emolientowe, które mają na celu odtworzenie ochronnej warstwy lipidowej skóry, łagodzą podrażnienia i świąd.

Równie częstym problemem skórnym są odparzenia u niemowlaka. Najczęściej dotyczą one skóry okolicy pieluszkowej. Zaczerwienienie może być widoczne na pośladkach, w pachwinach oraz w okolicy odbytu i narządów płciowych. Aby zapobiec odparzeniom, należy przy każdej zmianie pieluszki myć skórę dziecka wacikiem nasączonym przegotowaną wodą. Trzeba jak najczęściej dać skórze oddychać. Jeśli pojawi się pieluszkowe zapalenie skóry, poleca się smarowanie zmienionych miejsc specjalnym kremem na odparzenia.

Kolejna chorobą skóry u dzieci jest łojotokowe zapalenie skóry. Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt pojawia się zazwyczaj między 2 a 10 tygodniem po porodzie. Schorzenie to związane jest z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. ŁZS u niemowląt początkowo przybiera postać ciemieniuchy. Ciemieniucha ma postać miękkich, tłustych i żółtych łusek, które odchodzą od owłosionej skóry głowy. Nie jest ona niebezpieczna dla maluszka, jednak może być początkiem stanu zapalnego. Zdarza się, że zmiany skórne obejmują większe powierzchnie ciała, tj. twarz, okolice klatki piersiowej, a także okolice pieluszkowe.

W przypadku wystąpienia ŁZS zaleca się wzmożoną pielęgnację skóry, częste mycie z zastosowaniem delikatnych kosmetyków. Do pielęgnacji należy stosować preparaty emolientowe, lekarze często zalecają również stosowanie preparatów przeciwgrzybicznych.

 

Tematy: pielęgnacja skóry niemowlaka, pielęgnacja niemowlaka, kosmetyki dla niemowlaka, odparzenia u niemowlaka, atopowe zapalenie skóry u niemowlaka, kąpiel niemowlaka

Komentarze