Pielęgnacja chorego niemowlęcia

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Choroba dziecka, zwłaszcza niemowlęcia, jest dużym stresem dla rodziców. Ważne, by w porę rozpoznać symptomy choroby i w odpowiednim momencie podjąć decyzję o wizycie u lekarza.

Jeśli dziecko zachoruje, postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza
Jeśli dziecko zachoruje, postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza

Gorączka

Pierwszym symptomem wielu chorób dziecięcych jest podwyższona temperatura. Nie wpadaj w panikę, jeżeli jest naprawdę wysoka. Dzieci potrafią gorączkować znacznie bardziej od dorosłych. Potrafią też znacznie lepiej radzić sobie z gorączką i czasem tylko po ciepłocie ciała zorientujesz się, że coś jest nie tak.

 

Jak mierzyć temperaturę?

Obecnie w sklepach dostępne są jedynie termometry elektroniczne. Są niestety mniej dokładne od rtęciowych, ale jeżeli dziecko będzie miało wysoką gorączkę, termometr z pewnością to wykaże. Istotne jest, żeby monitorować temperaturę w ciągu dnia i po ewentualnym podaniu leku przeciwgorączkowego - aby móc stwierdzić, czy temperatura rośnie, czy organizm dziecka reaguje na lek itp.

 

Jak zachować się w przypadku gorączki?

Przede wszystkim należy starać się znaleźć przyczynę. Jeżeli gorączce towarzyszy katar (dziecku "cieknie" z nosa), to prawdopodobnie przyczyną jest infekcja. U dzieci może to być dodatkowo tzw. trzydniówka, czyli rumień nagły. Warto zwrócić uwagę na to, czy dziecko kaszle, czy nie ma problemów z przełykaniem, czy nie skarży się na ból jakiejkolwiek części ciała. Uważnie obejrzyj skórę dziecka - sprawdź, czy nie pojawiły się jakieś zmiany, np. wysypka.

Pamiętaj, że obniżenia wymaga gorączka przekraczająca 37,5 stopni.

Poza podawaniem leków przeciwgorączkowych (w dawce stosownej do wieku dziecka), możesz zastosować chłodne okłady lub kąpiel w chłodnej (nie zimnej!) wodzie. W trakcie gorączki pilnuj, żeby dziecko piło dużo płynów, a niemowlęcia nie ubieraj zbyt ciepło.

Jeżeli dziecko poza gorączką ma jakiekolwiek niepokojące cię objawy, skonsultuj jego stan z lekarzem.

Jak zbijać gorączkę u dziecka? Radzi pediatra:

 

 


Katar

Przeziębienie to jedna z najczęstszych chorób. Przede wszystkim w katarze istotne jest oczyszczanie i nawilżanie noska. Jeżeli nos nie będzie drożny, zwykły katar może zamienić się zapalenie uszu. Do nawilżania noska można stosować wodę morską dla niemowląt, która rozrzedzi wydzielinę, a następnie usuwać wydzielinę aspiratorem do nosa. W czasie kataru dobrze jest podnieść łóżeczko od strony głowy, tak aby wydzielina spływała do gardła, a nie pozostawała w nosie. Należy dziecku dawać dużo pić, najlepiej sok malinowy domowej roboty. Starszym dzieciom można podawać czosnek (świeże ząbki), "przemycony" w jedzeniu.

Nie zawsze katar wymaga wizyty lekarza. Pamiętaj, że do lekarza przychodzą dzieci z różnymi chorobami i twoja wizyta w przychodni może zakończyć się wyniesieniem dużo groźniejszej choroby niż zwykły katar.

 

Czuła opieka

Pamiętaj, że w czasie choroby dziecko ma prawo być marudne, mieć mniejszy apetyt. Jeżeli planowałaś jakieś zmiany w życiu dziecka, np. pożegnanie ze smoczkiem, naukę zasypiania itp. - koniecznie poczekaj, aż dziecko wyzdrowieje. Chorego dziecka pod żadnym pozorem nie posyłaj do żłobka, ponieważ może zarazić inne dzieci. Zamiast tego bądź razem z dzieckiem, staraj się mu ulżyć w chorobie, a na pewno szybciej wróci do zdrowia.

 

Uważna obserwacja

Jeżeli jesteś ze swoim dzieckiem na co dzień, powinnaś bez problemów móc zaobserwować zmiany w jego zachowaniu. Niektóre choroby dają niewielkie objawy, a małe dzieci mają problem z wyrażeniem, co je boli lub co im dolega. Dlatego od twojej czujności i zmysłu obserwacji zależy, czy dziecko na czas trafi do lekarza i czy zostanie podjęte właściwe leczenie. Pamiętaj, że jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące postawionej diagnozy, nie wahaj się podjęcia konsultacji z innym lekarzem.

Tematy: choroba, gorączka u niemowląt, chore niemowlę, katar u niemowląt

Komentarze